içinde ,

Dijital Euro Geliyor

Dijital Euro

Avrupa Merkez Bankası, dijital Euro için planlamalara başladı. Planlamanın detayları Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta tarafından paylaşıldı.

Perakende ödemeler için Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) kullanılmasının olasılığı ilk olarak geçtiğimiz Temmuz ayında gündeme gelmiş ve o gün itibariyle 24 aylık bir araştırma yapılmasına karar verilmişti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, ekonominin dijitalleşmesinin yaşamlarımızı, ihtiyaçlarımızı, “nasıl ödeme yaptığımızı ve ödeme ortamını” değiştirdiğine dikkat çekti. Bu nedenle birçok merkez bankasının bu yeni çağda egemen para biriminin daha erişilebilir ve esnek olmasını istediğinden bahsetti. Özel bankaların dijital para birimlerini gereksiz olarak görmesine karşı olduğunu ifade eden Panetta, mevcut bankaların gelişen teknoloji ve değişen ödeme alışkanlıklarına ayak uydurmak zorunda olduğunu söyledi.

Panetta, merkezi para biriminin kullanılmasının en büyük nedeninin ekonomideki en güvenli para birimi olması ve aracılara güvenilmesi olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra konvertibilite (bir kıymetlinin başka bir kıymetli ile değiştirilmesi ya da bir paranın başka bir paraya dönüştürülme işlemi) açısından da en kolay yol olmasına bağlıyor.

Merkez Bankasının Rolü

Merkez bankası para birimi, parasal bir çapa sağlayarak, iyi işleyen bir ödeme sisteminin, finansal istikrarın ve nihayetinde para birimine olan güvenin korunmasında kilit bir rol oynar. Bu da para politikasının aktarımını korumak ve dolayısıyla paranın değerini korumak için önemli bir ön koşuldur.

Pandemi koşulları ile beraber nakit para Avrupa’da popülerliğini büyük oranda kaybetti. Günümüzde Avrupalı tüketicilerin yarısından fazlası nakit içermeyen ödeme yöntemlerini tercih ediyor. Nasıl posta pulu, internetin ve e-postanın gelişiyle kullanışlılığının çoğunu yitirdiyse, nakit de giderek dijitalleşen bir ekonomide ilgi düzeyini fazlasıyla kaybedebilir.

Avrupa Merkez Bankası üyesi, dijital Euro’yu “kişilerin ve işletmelerin perakende ödemelerde kullanmaları için dijital bir merkez bankası parası biçimi” olarak tanımladı.

Dijital Euro’nun Yol Haritası

Dijital Euro, Avrupa Merkez Bankasının parasının kalıcılığını sağlamak adına çok önemli bir unsur. Avrupa Merkez Bankası, dijital Euro’nun büyük ölçüde kullanılması için verimli bir yol bulmayı, istikrarlı, ilgi çekici ve bir kolay kullanım sağlamanın yanı sıra banka kaçakçılığı riskini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Özel sektörün getirdiği ödeme hizmetleri ile rekabet etme gibi bir düşüncesi bulunmuyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Polkadot

Polkadot (DOT), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) Teknik Analizi | 10 Kasım 2021

IGO Nedir? Gaming Blockchain’in En Popüler Finansman Trendi