in

Dijital Doların Küresel Finansal Sisteme Etkileri

ABD Federal Rezervi tarafından yakında çıkartılacak olan dijital doların kağıt karşılığı aynı miktarda olacak.

Dünya çapında paranın değişimlerini göz önüne alan ABD Başkanı Joe Biden federal hükümete bazı emirler verdi. Biden oluşturulacak olan Merkez Bankası Dijital Para Birimi’nin bazı özelliklerine yönelik isteklerini söyledi. Oluşturulacak para biriminin yeniden şekillendirme potansiyeline sahip bir hareket mekanizmasına sahip olması gerektiğini vurguladı. Fakat bu para birimi hayata geçtiğinde bazı riskler ve etkiler olacak.

Dijital Doların Şekli Nasıl Olacak?

Mevcutta kullanılan ABD banknotları ve madeni paralar gibi ABD Federal Rezervi tarafından oluşturulacak. Fakat tek farkı yalnızca finansal kurumlar için değil herkes tarafından erişilebilir bir biçimde tasarlanması.

Herhangi bir banka hesabı yada uygulama aracıyla harcanan paranın aksine para direk olarak Fed’in hesaplarında kaydedilecek. Ek olarak geliştirilen dijital dolar kripto paralardaki yaşanan değişimler gibi bir süreç izlemeyecek. Çünkü kağıt banknotlarla aynı değere sahip olacak.

Dijital doların işletim sisteminin blokzincirle mi yoksa ödeme kartlarıyla mı bağlantılı olacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Bu doğrultuda Biden’in isteği üzerine Hazine Bakanlığı’ndaki çalışmalar devam ediyor.

Stanford’da dijital para birimi uzmanı olan Darrell Duffie, hükümetin kararı ile ilgili açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarda gelen yeni sistemin kullanılabilmesi için minimum bir kaç yıl geçmesi gerektiğini belirtti.

Neden Dijital Dolar?

Dijital dolar sayesinde borsalar ödeme başı komisyon alan bankalara gerek duymayacak. Böylece işlem ücretleri azalacak hatta ortadan kalkacak.

ABD hane halkının %5 ini oluşturan banka hesabı olmayanlara yardım edileceğini belirtti. Olası siber saldırılar ve hükümetin tüm işlemlere erişebilmesi açısından mahremiyetle ilgili sorunlarda mevcut. Buna ek olarak sanal doların kullanılabilir hale gelmesi durumunda bankalarda problem yaşanılacağı belirtildi.

Küresel Finansı Nasıl Etkiler?

Uluslararası transferlerde yavaş ve pahalı bir şekilde işleyen sistem için bir çözüm olacak. Broker Bannockburn’ün döviz uzmanı Marc Chandler iki günlük bir işlemin bir saat içerisinde gerçekleşebileceğini belirtti. Buna ek olarak süreci “bir devrimden ziyade doğal bir evrim” olarak tanımladı. Mevcutta her gün 6,5 trilyon dolardan fazla elektronik biçimde takasların gerçekleştiğini hatırlattı. Çin, tartışıldığı gibi büyük ölçekli bir dijital yuan sürecini başlatsa bile her zaman güven, şeffaflık ve piyasa derinliği sorunları olacağını belirtti.

Stanford Üniversitesi’nde dijital para birimi uzmanı olan Darrell Duffie,

ABD’nin, dijital para birimleri için sınır ötesi ödeme standartları oluşturma standartlarını tartışan uluslararası forumlarda lider konumda kalmasını sağlaması gerekecek.

Bay Duffie uluslararası ödemelerde baskın para birimi olarak statüsünü kullanmak istiyorsa tedbirli olmaları gerektiğinin altını çizdi.

ABD Süreci Yakalar mı?

Diğer ülkelerin önceden başladığı dijital para sürecine yönelik olarak CBDC Think Tank’ın kurucusu Jamiel Sheikh açıklama yaptı. Bu açıklamada, piyasaya ilk giren olmanın herhangi bir önemli veya maddi avantaj sağladığını gösteren hiçbir kanıtının olmadığını belirtti. Bunun aksine problemlerle karşılaşan para birimlerine olan güvenin sarsılacağının altını çizdi.

Cornell Üniversitesi profesörü Eswar Prasad,

Doların ezici egemenliği, ABD’ye diğer ülkelerden öğrenme lüksü veriyor.

Kripto Dünyasını Nasıl Etkiler?

Sistematik bir şekilde dijital doların tasarlanması durumunda Bay Duffie kripto paralardan daha çok tercih edileceğini belirtti. Buna ek olarak şunları söyledi; 

Fed veya ECB, Çin veya Japonya gibi büyük merkez bankalarının dünyanın her yerindeki insanlara merkez bankasında hesap vereceğinden şüphe duyuyorum.

ABD’nin dijital dolara geçmesi durumunda küçük ülkelerin ekonomilerinin büyük ölçüde sarsılmasını beklediğinin altını çizdi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

LOCGame Haftalık Güncelleme | 11 Mart 2022

Petrol İthalatı Yasaklandı, Ya Sonra?