içinde , ,

Devlerin Yeni Gözdesi: Metaverse

Metaverse

Ülkemizde ve dünyada her geçen gün popülerliği giderek artan metaverse projeleri, gelecek yıllara da damgasını vuracak gibi gözüküyor.

Yatırım Bankası Morgan Stanley, perşembe günü yatırımcılara yönelik bir notta, metaverse’in artık bir sonraki büyük yatırım teması olduğunu belirtti.

metaverse

Bankanın analizcileri, bu sanal gerçeklik anlayışının, kavramaya çalışan Meta (eski adıyla Facebook) ve Microsoft gibi şirketlerden önemli bir ilgi gördüğüne inanıyor. Bu şirketlerden bazıları hali hazırda bu teknolojiden faydalanıyor.

Metaverse Nedir?

Metaverse, bireylerin imajlarını istedikleri gibi modelleyebilecekleri, bir şeyler alıp satabileceği, oyun oynayabilecekleri ve diğer sosyal aktiviteleri aynı gerçek dünyadaki gibi yerine getirebilecekleri alternatif bir evrenin inşasını içeren bir kavramdır.

Konsept, kendi yaklaşımlarını oluşturmaya çalışan şirketler tarafından zaten kavrandı. Facebook, bu yeni odağı yansıtmak için Meta olarak yeniden adlandırıldı ve Microsoft, gelecek yıldan itibaren ürünlerine metaverse temalı öğeler de ekleyeceğini açıkladı. Morgan Stanley stratejisti Edward Stanley, metaverse`in sosyalleşme anlayışımızı tamamen değiştirebileceğinden söz etti.

Stanley, giderek daha fazla şirketin bu faaliyetleri ve metaverse unsurlarını projelerine entegre etmek için yoğun çaba sarf ettiğini belirtti. Teknoloji ve oyun hisseleri, Roblox gibi oyun evrenleri de dahil olmak üzere, pazarın bu yeni trendinden şimdiden kar elde edildiğinden bahsetti ve şirketlerin herhangi bir teknolojiye verdikleri önemden çok daha fazlasını metaverse projelerine verdiklerini söyledi.

metaverse

Henüz bu teknolojinin çok başında olduğumuzu da unutmamak gerekiyor. Metaverse evreninin tam olarak karşımıza çıkması için önümüzde çok uzun yıllar bulunuyor. Teknoloji devi firmaların metaverse evreninden maksimum olarak faydalanması ve kar elde edebilmesi için birbirleri ile iş birliği içinde olmaları şart.

Kullanıcılar deneyimlerini ve avatarlarını bir platformdan veya evrenden diğerine sorunsuz bir şekilde taşıyabilecekleri altyapı oluştuğunda ancak bu evrenler tam olarak çalışmış olacaklar. Aynı zamanda Morgan Stanley Bankası`nın araştırmaları metaverse teknolojisine ABD, Çin ve Güney Kore firmalarının en çok yatırım yapan ülkeler olduğunu gösteriyor. Metaverse projelerinin önlerinin çok açık olduğu aşikar ilerleyen süreçlerde bir çok yeni teknoloji firmasının bu tarz projelere yatırım yaparak pastadan pay almaları çok muhtemel.

Bu da ilginizi çekebilir: Metaverse, Marka Deneyimleri İçin Ne İfade Ediyor?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 14 Kasım 2021

Web3 3. Çeyrek Raporu