in ,

Deribit ve DeFi Platformu Solend Hacklendi!

Dünyanın en büyük kripto para opsiyon borsası Deribit ve DeFi platformu Solend hack saldırısına uğradı. Deribit borsasının sıcak cüzdanından toplamda 28 milyon dolarlık varlık çalındı. 

Kripto para borsası Deribit’in siber saldırı sonucu ilk raporlara göre 28 milyon dolarlık kripto para kaybettiği bildirildi. Borsa, saldırının hemen ardından fon çekim işlemlerini askıya aldı. Şirket yaptığı açıklama ile müşterilerinin varlıklarının güvende olduğunu bildirdi. Borsa yaptığı açıklamada, müşterilerinin varlıklarının saldırıdan etkilenmediğini ve oluşan zararın şirketin varlıklarından karşılandığını duyurdu. 

Açıklamada, Deribit’e yönelik saldırının dün gün sonuna doğru gerçekleştiği bilgisi de verildi. Deribit, müşteri fonlarının %99’unun soğuk cüzdanlarda saklandığını belirtirken bu saldırı dolayısıyla operasyonların etkilenmeyeceğini ve finansal durumunun güçlü olduğunu vurguladı. Saldırganların şirket rezervlerinden Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve USD Coin (USDC) aldığı bildirildi. 

Ayrıca borsa yekilileri, güvenlik kontrollerinin devam ettiğini ve üçüncü taraf şirketler ile yapılan fon çekim işlemleri de dahil olmak üzere, platformun güvenli hale geldiğinden emin olana kadar çekim işlemlerinin askıya alındığını söyledi. Fon çekim işlemlerinin durdurulduğu üçüncü taraf şirketler ise Copper, Clearloop ve Cobo olarak açıklandı. 

Saldırıya Uğrayan Diğer Platform Solend Oldu

Hack saldırısına maruz kalan bir diğer platform ise Solend oldu. Solana tabanlı DeFi platformu Solend, borç verme havuzlarından üçüne Oracle saldırısı gerçekleştiğini duyurdu. Platform, zararın 1.26 milyon dolar olduğunu açıkladı. 

Kripto güvenlik firması PeckShield’dan verilen bilgilere göre saldırı gece saatlerinde gerçekleşti. Solend tarafından yapılan açıklamada ise hacker’ların 3 adet borç verme havuzunu hedef aldıkları belirtildi. Stablecoin hizmeti USDH bazlı havuzların, Coin98, Kamino ve Stable olduğu bilgisi aktarıldı. 

Verilen bilgilere göre hacker’lar projedeki fiyat-veri ayarlama sistemindeki (Oracle) bir açıktan yararlandı ve bu sayede varlıkları çalabildi. Projelerin ağ güvenliklerini sağlamakta zorluk çekmeleri birçok yatırımcının güven kaybına neden oluyor. Özellikle DeFi platformları, bünyelerinde barındırdıkları kripto paraları korumakta oldukça zorlanıyorlar. 

2022 yılında yapılan hack saldırıları sonucu platformlardan toplamda 3 milyar dolara yakın değerde varlık çalındı. Bu rakamın yaklaşık 750 milyon doları ise sadece bu ay içerisinde gerçekleşti. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

zkSync Airdrop’ları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Binance

Binance CEO’su CZ Twitter Hakkında Açıklamalarda Bulundu