Deneyimli Analist Üstat Splinter ile Temel Analiz Soru-Cevap Etkinliği

Üstad Splinter

Deneyimli analist Üstat Splinter KoinSaati telegram grubunda 10 ağustos günü 13.00-15.00 saatleri arasında KoinSaati topluluğu ile temel analiz soru cevap etkinliği düzenledi. Topluluk açısından oldukça bilgilendirici ve heyecanlı geçen bu etkinliğin detaylarını okuyucularımız için yazıya döktük. 

Üstat Splinter’e ilk soru Mirror Protocol’den geldi. Üstat Splinter’in Mirror Protocol hakkındaki analizi ise şöyle:

“Öncelikle bir arkadaş MIR’den bahsetmiş yani Mirror Protocol. Bu proje çok önemli çünkü tıpkı EQIFI gibi kripto blockchain alanı ile reel sektör arasındaki köprülerden birisi. Sentetik varlıklar yaratarak bu köprüyü kuruyor. Sentetik bir blockchain varlığı yaratmak kolay değil bu ciddi bir kodlama ve emek işidir.

Aynı zamanda bu sentetik varlıklar sürekli Oracle hizmetlerinden faydalanır ki, reel ekonomideki Data’yı blockchain’e çekip işleyebilsinler. Bu yüzden EQIFI, Mirror Protocol gibi reel ekonomi ve blockchain ekonomisi gibi köprü projeleri çok önemlidir. Zira sağlam bir fonlama, altyapı olmadan bu işe girişilmez. Uzun vadede Mirror Protocol çok iş yapar yani. Son olarak Luna altyapısını da iyi kullanıyor.”

Mirror Protocol hakkındaki tatmin edici bu bilgi dolu cevabın ardından, sıra geldi VeChain’e:

“Gelelim diğer soru VeChain’e (VET).VET yavaş ilerleyen bir proje. Bunun sebebi de geniş bir entegrasyonu hedeflemesi ve marketing yerine kurumsal büyümeyi, organik büyümeyi seçmesidir. VET neye odaklanmış? Reel dünyanın ekonomik problemlerine. Yani reel ekonomide aksayan süreçleri blockchain ile ölçekleyecek ve çözecek. Bu da kurumsal firmalarla büyük bir iş birliği demektir.

Yani blockchain’in bireysel kullanıcısından ziyade XLM, VET, EOS gibi oluşumlar kurumsal kullanıcıyı hedef alır. Bu ölçüde bir network kurarlar. Bu kadar kapsamlı analiz gerekli mi? Evet, gerekli çünkü bir blockchain firmasının kurumsal hedefini bilmeden market stratejisini de çözümleyemezsiniz.”

Üstat Splinter, bu iki analizin ardından, temel analiz hakkında kayda değer anekdotlar verdi.

“Ben temel analizi baz alan birisiyim. Teknik analiz ve on chain analizlerini destekleyici unsurlar olarak görüyorum. Piyasanın psikolojik durumu, reel ekonomi ile ilgili veriler, altcoinler’deki hacim hareketleri, marketing ve kitlesel ilgi, korku ve endişe endeksi gibi tümünün ekseninde bir market okuması yaparım. İlk sorum şudur? Market neden çıkıyor? Buna cevap verirsek neden düşeceğini de anlarız.”

Topluluk, bu anekdotarın ardından AXS hakkındaki yorumlarını soru olarak yönlendirdi.

“AXS ilk çıktığında radarıma girmişti. Sebebi büyük destekçileri olmasıydı. AXS partnerleri Ubisoft, Binance, Aave, Samsung olarak öne çıkıyor. Böyle bir işbirliği desteği ile bir projenin başarısız olması çok zor.

Bir de hem kendi marketplace’i yani pazar yeri, hem de ekosisteminde kullanıcının gelir elde edeceği bir şema var. Varaxs oyununda SLP kazanıyor ve harcıyorsunuz. Ancak şunu da unutmayalım. Piyasadaki panikte bu tarz ekosistem tokenleri de dayanamazlar.”

AXS hakkındaki analizinin ardından belki de herkesin aklındaki çok önemli bir soruya cevap verdi. “Gem nasıl bulunur?”

“Gem’ler nasıl bulunur? Bu en derin sorudur arkadaşlar. Benim takip ettiğim yüzlerce yabancı hesap var. İngilizcem ana dil seviyesine yakın. Bu büyük avantaj oluyor. Bir de artık tecrübe gereği shill, yani balon coin ile undervalued, yani ederinin altında projeyi ayırıyorum. Sosyal medyasına bakıyorum, whitepaper okuyorum, website analizi yapıyorum.

Ben nasıl iyi hesap bulurum onu anlatayım. Balık tutmayı öğretmek lazım. Mesela EQIFI örnek vereyim. $EQX yazarım, Twitter’da aratırım. Oradaki yorumlara bakarım. Aklı başında analiz edenlerin sayfasını tıklarım, takip ederim. Sonra bakarım trader hesabı mı yoksa shill hesabı mı. Yani sabah akşam bir coini övüp 100x 1000x muhabbeti yapıyorsa boş hesaptır. Ancak benim gibi sebep açıklıyor, undervalued diyorsa kâle alırım. İyi İngilizce şart ama. Türk hesapları çok manipülasyon yapıyor. Mesela hep shitcoin shilliyorlar.

Koinsaati, Kriptopara

Onun dışında mesela açın KoinSaati Akademi sayfasını didik didik okuyun. Yine @lupoETH temel analizi çok kuvvetlidir. Onu takip edin. Sorular sorun. Bana sorular sorun. Yani öyle 3-4 ayda oluşacak bir şey değil. En ince şeydir gem avcılığı. Lupo ve benim piyasadaki neredeyse 5’inci yılımız. Genel Türk insanı tez canlılığı var. Herkes hemen voleyi vurayım istiyor. Emeksiz bir şey olmaz. Olsa da yine kaybedersiniz.

Arkadaşlar temel analiz kavramlarını bilirseniz hayatınız değişecektir. Zira akıllı yatırımlar yapacaksınız. Ölçeklenme nedir? Bunu güzelce anlamanız lazım. Blockchain’de en kilit iki şeyden biridir. Biri kontrolsüzlük ise, diğeri ölçeklenmedir. Bir sistem çok kaliteli olsa bile verimli değilse, uzun vadede işlemez. Blockchain’i düşünün, milyonlarca data girişi ve çıkışı var. Siz bunu verimli hala getiremezseniz hiçsiniz.

Tüm soruları uzunca cevaplamak istiyorum ki, kavramsal analiziniz gelişsin. Bu yüzden uzun cevaplar veriyorum.”

Soru cevap etkinliği oldukça verimli geçti. Yakın bir zamanda topluluk talep ettiği takdirde tekrar soru-cevap etkinliği olacaktır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Kriptopara, Bitcoin

Türk Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu

Tam Zamanlı Çalışan Programcı Sayısı Gitgide Azalıyor