in , ,

Delist Nedir? Kripto Paralar Neden Delist Edilir?

Kripto para piyasası yıl boyunca oldukça zorlu bir süreçten geçti. Yaşanan krizler sonrası fiyatlar oldukça düşük seviyelere gerilerken yatırımcılar da kendini geri çekti. Durum böyle olunca borsalardaki varlıkların likidite miktarında da gözle görülür azalmalar kaydedildi. Bu sebeplerden dolayı da son zamanlarda birçok borsa, bazı varlıkları delist etme seçeneğine başvurdu. Peki delist etmek ne demektir? Bir varlık neden delist edilir? 

Yabancı kökenli olan delist kelimesi, dilimize liste dışı olarak çevrilir. Bu kelime, finansal terminolojide bir varlığın bulunduğu listeden çıkarılması anlamına gelir. Eğer bir varlık liste dışı edilirse o varlığın borsa üzerindeki mevcudiyeti de sona erer. Özetle bir ürünün delist edilmesi, işleme kapatıldığı ve artık o platformda listelenmeyeceği anlamına gelir. 

Delist edilen varlıklar, kişisel cüzdanlara ve hala işlem gördüğü platformlara transfer edilerek kullanılabilir. Fakat bu hususta, platformun delist işlemi yapacağı varlık için sunduğu süre içerisinde transfer işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, varlıklarınızı sonsuza kadar kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Delist İşlemi Neden Yapılır? 

Delist işlemlerinde, hukuki süreçler finansal varlıkların liste dışı edilmesinin temel sebeplerinden biridir. Etik dışı ve hukuki süreçlere uymayan hareketler, söz konusu varlıkları delist etmek için sebep olabilir. Bu yaptırım, geçici veya kalıcı şekilde uygulanabilir. Örneğin, herhangi bir varlıkta spekülatif bir hareket algılandıysa araştırma süreci boyunca o varlık liste dışı edilebilir. 

Bu sebeplerin dışında bir diğer neden ise düşük işlem hacmidir. Her finansal varlığın bir işlem hacmi olduğunu göz önünde bulundurursak düşük hacme sahip olan varlıklar piyasaya katkı sağlama yetisini yitirir. İşlem hacmini yitiren ürünler, piyasada istikrarsızlık ve güvensizlik yaratır. Bu durum söz konusu olduğunda da bahsi geçen varlık delist edilir. 

Bir diğer sebep olarak kazanç-maliyet dengesini gösterebiliriz. Varlıkların platform üzerinde listelenmesi ve işlem görmesi bazı belli maliyetler gerektirir. Her platformda kabul edilen bir kazanç-maliyet dengesi vardır. Bu dengenin kazanç aleyhine bozulmuş olması ürünün delist edilmesine sebep olur. 

Tüm bunların dışında geçerli olabilecek diğer sebepler ise şunlardır: 

  • Söz konusu kripto para projesini geliştiren ekibin iflas etmesi veya projeyi sahipsiz bırakması,
  • Akıllı sözleşmelerin çalıştırılması ve desteklenmesi konusundaki eksiklikler,
  • Geliştirici ekibin proje üzerinden birtakım manipülasyonlar gerçekleştirmesi.

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

kripto, hack, zincir

Cetus Ön Satışı Duyurdu

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 9 Mayıs 2023