in , , , ,

Değer Saklama Aracı (Store of Value) Nedir?

Bir değer saklama aracı, ticareti yapılabilen ve zaman içinde değerini de koruyacak bir şeydir.

Basitçe tanımlamak gerekirse, zamanla değer kaybetmeden değerini güvenilir bir şekilde koruyan ve bu nedenle satın alma gücünün geleceğe aktarılması için kullanılabilen herhangi bir varlığa değer saklama aracı denir.

Para birimleri buna bir örnektir, çünkü bir para birimi istikrarlı olduğu sürece, mal ve hizmetler karşılığında kolayca alınıp satılabilir ve insanlar da onu elinde tutabilir ve değerini koruyacağına güvenebilir. Değer, değişen piyasa koşullarına ve diğer faktörlere bağlı olarak zaman içinde dalgalanabilse de, yalnızca beklenen veya beklenmeyen aşırı koşullar, tam bir değer kaybına neden olur.

Değer saklama aracı olarak kullanılabilecek tek şey para birimleri değildir. Gayrimenkul, kriptopara birimleri, kıymetli madenler, değerli taşlar ve benzeri varlıklar da bu şekilde kullanılabilir. Tüm bu durumlarda, insanlar bu varlıkları değiş tokuş edebilir veya istedikleri kadar tutabilirler. Bu değer saklama araçlarının değeri yükselebilir ve bazen, altın mevduatı tutan bazı insanlar gibi, değerinin artması amacıyla stratejik olarak tutulabilir.

FED

Konsept, birçok ekonominin önemli bir yönüdür. İnsanların çeşitli faaliyetlerde bulunmalarına izin verir, çünkü sadece hemen değil, aynı zamanda gelecekte de faydalı olacak varlıkların değiş tokuşuna güvenebilirler. Örneğin insanlar, yiyecek gibi hemen kullanılması veya değerini kaybetmesi gereken şeylerin aksine, bir değer saklama aracı görevi gören para karşılığında çalışırlar.

Uzun vadeli ekonomik faaliyetler, hem anlık hem de uzun vadeli değeri olan kalemlerin değiş tokuşuna dayanır. Bu, ekonomilerin zaman içinde genişlemesine ve ilerlemesine izin verir. Değerli öğelerin saklanması ve ticaretinin yapılması, insanların her ikisinin de elde tutulabileceği ve daha sonra satış veya transfer için geri alınabileceği güveniyle para ve hisse alışverişi yaptığı borsada alım satım gibi birçok karmaşık faaliyetin temelinde yer alır.

Değer saklama aracı olarak kullanılan herhangi bir nesnede devalüasyon riski de vardır. Örneğin, birisi bir bankada para birimi tutarsa ve enflasyon başlarsa, tutulan para birimi değer kaybeder. Enflasyondan kurtulabilenler için, ekonomi istikrara kavuştukça değer zaman içinde geri gelebilir. Aynı şekilde, gayrimenkul gibi şeyler de değişen bir pazara tepki olarak değer kaybedebilir.

Kaynak: SmartCapitalMind

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Eylül

Market Büyüklüğü Küçük Potansiyeli Yüksek 5 Kriptopara

Merkeziyetsiz Avalanche(AVAX) Uygulamalarına Genel Bakış