in , ,

DeFi’de Scam Tokenlerden Kaçınmanız İçin 6 Basit Adım

Piyasada yaklaşık 9300 farklı kriptopara birimi var ve neredeyse her hafta yenileri ortaya çıkıyor. Bu kadar çok coin ve token’in olduğu kripto dünyasında, oyuna girmeden önce “kendi araştırmanızı yapmak” ve bir tokenin arkasındaki projeyi incelemek scam projeleri önceden fark etmek için inanılmaz derecede önemlidir.

Bitcoin çok olgunlaştı ve Paul Tudor Jones gibi kurumsal yatırımcıların bile güvenini kazandı, ancak DeFi alanında böyle bir meşruiyet derecesi henüz mevcut değil.

Tabii ki, Ethereum saygın bir kripto varlığıdır, ancak bir bütün olarak DeFi alanı hala erken aşamalarında ve alanda aktif olan bazı yüksek kaliteli projeler olsa da, yatırımcıları dolandırmak için birçok çaba var.

Bu yazımızda, yeni bir token’e yatırım yapmadan önce riski azaltmak için atabileceğiniz birkaç basit adımı özetlemek istiyoruz:

Bitcoin, Tether, Kriptopara

1. Projenin Amacını Düşünün

Çok fazla proje, DeFi alanına gerçek bir değer katmadan kodu kopyalar ve bir token başlatır. Yeni bir token’i incelediğinizde, projenin neyi başarmaya çalıştığını ve bunun gerçekten alanı öne çıkaracak bir şey olduğuna inanıyorsanız yatırım yapın.

Kripto, en hızlı büyüyen varlık sınıfları arasında yer alıyor ve devam eden yeniliklerle övünüyor ve bu tür yenilikleri düşündüğünüzde, gelişmeleri belirli bir zaman dilimine yerleştirmek yararlıdır.

Projenin uzun bir oyun oynadığını görüyor musunuz, yoksa sadece kısa ömürlü bir scam mi?

2. Projenin Kurucuları Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Bitcoin’in kurucusu bilinmiyor. Bu, madalyonun gücüne katkıda bulunur ve bir kurucunun anonimliğinin veya bağlantısının kesilmesinin topluluk perspektifinden iyi bir şey olabilmesinin birçok nedeni vardır.

Ancak genel olarak, projenin arkasında kimin olduğunu, kimlik bilgilerini, niyetlerini, medyayla nasıl ilişki kurduklarını ve sektördeki itibarlarını öğrenmenin, scam projelerden kaçınmak için önemli olduğunu düşünüyoruz.

3. Projenin Kodunu İnceleyin

Kripto alanını çekici kılan şeylerden biri, açık kaynaklı ve izinsiz olmasıdır. Yani, herkes bir proje başlatabilir veya katılabilir. Bu da scam projelere davetiye çıkarabilir.

Temel protokolün kalitesini veya akıllı bir sözleşmenin özelliklerini değerlendiremiyorsanız, diğer geliştiricilerin ve uzmanların bu konuda neler söylediğini anlayın. Ek olarak, projenin sık sık güncelleme ve iyileştirmelerden geçip geçmediğini görmek de yararlıdır.

Scam

4. Token Dağıtımı Hakkında Bir Fikir Edinin

DeFi’ye katılmak isteyen herkes için tokenomik bilgisi bir zorunluluktur.

Coin’in değerini artırmak için hangi mekanizmaların mevcut olduğunu, nasıl çıkarıldığını ve coin’in ne kadarının dolaşımda olduğunu öğrenin. Tokenin ne ölçüde dağıtıldığını ve bu dağıtımın nasıl gerçekleştiğini bilmek önemlidir – bu dağıtımlar özel satışlar, spot pazarlar, airdroplar yoluyla olabilir.

Genel bir kural olarak, bir token ne kadar çok dağıtılırsa, o kadar az manipüle edilebilinir.

5. Uzmanların Ne Dediğini Öğrenin

Projelere, yatırımcılarına ürünlerinin kalitesi konusunda güvence vermeleri için bir yol sağladıklarından, harici akıllı sözleşme denetimleri giderek daha yaygın hale geliyor.

Bununla birlikte, denetimlerin bir projenin başarısını garanti etmediğini veya akıllı sözleşmelerin risksiz olduğunu hatırlamak önemlidir.

6. Portföyünüzü Çeşitlendirin

Belirli bir projeye katılmaya veya DeFi tokenlerini takas etmeye karar verirseniz, fonlarınızı tek bir projeye bahis oynamak yerine farklı akıllı sözleşmeler ve tokenler arasında dağıtmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Unutmamalısınız ki, kripto dünyası oldukça volatildir ve en güvenli olduğu düşünülen projelerin bile başına kötü şeyler gelebilir. Bu durumda, bütçenizi farklı projelerde paylaştırarak riskinizi de paylaştırmış olursunuz.

Kaynak: AAX Academy

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

 

Nanoteknoloji Geleceğin Yapay Zekasını İnşa Edebilir mi?

Project SEED

Project SEED Nedir ve Airdrop’a Katılım Nasıl Sağlanır?