in , ,

DeFi ve Fon Toplama: Occam.Fi

İlk olarak, Merkeziyetsiz Finans (DeFi) nedir kısaca özetleyelim. DeFi, merkezi bir otoriteye (sorumlu belirli bir kişi veya kuruluş) sahip olmayan tüm finansal hizmetleri içerir. Finansal sistem hizmetleri; para transferi, tasarruf planları, krediler, borsa ve sigortayı içerir.

Geleneksel olarak, finansal sistem merkezileştirilir ve sorumlu makamlar bankalar, sigorta şirketleri ve borsalardır. Ve bu kurumların da başında birileri vardır. Merkezi finans sisteminin dolandırıcılık, yolsuzluk veya kötü yönetim gibi riskleri vardır. Kriptopara birimlerini (merkeziyetsiz para, örneğin Bitcoin) kullanarak, herhangi bir otorite tarafından sahiplenilmeyen veya kontrol edilmeyen borsalar, sigorta şirketleri ve borç verme hizmetleri oluşturulabilir.

DeFi

Geleneksel olarak, yeni bir iş girişimine başlamak gerektiğinde, banka kredileri yoluyla para toplamanın veya bir grup insanı fiziksel veya çevrimiçi olarak bir araya getirmenin yollarını bulurlardı. Merkeziyetsiz finans söz konusu olduğunda, fon toplama Blockchain tabanlıdır ve kitle fonlaması olarak adlandırılır. Başlangıçta ICO’lardan başlar (İlk Coin Arzı) ve çok daha rafine edilmiş modellere daha çok launchpads olarak da bilinen IDO modellerine (İlk Dex Teklifleri) kadar uzanır. Merkeziyetsiz fon toplamanın bazı avantajları arasında hız, esneklik, otomasyon, verimlilik ve projelerin dünyanın her yerinden yatırımcılar tarafından finanse edilmesi yer alıyor. Eylemin çoğu şimdiye kadar Ethereum’da gerçekleşti.

Occam.Fi Nedir?

Occam.Fi, Cardano için OccamRazer adlı ilk merkeziyetsiz fon toplama launchpad’ini sunuyor. Bu platform, yeni Blockchain projelerinin fon toplamasını ve yatırımcılar için tokenlara veya coinlere erken erişimi sağlıyor. Cardano, Dapp’lerin veya merkeziyetsiz projelerin üzerine inşa edilebileceği Proof-of-Stake’e (PoS) dayalı bir Blockchain platformudur. Tıpkı Facebook’un internet üzerine kurulu olması gibi, merkeziyetsiz uygulamalar (Dapp’ler) Cardano ağı üzerine kurulur.

Bitcoin Ethereum ICO

OccamRazer, birçok benzersiz fon yaratma mekanizması sağlayarak projelerin fon toplamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda her projenin merkeziyetsiz bir şekilde kaynak yaratmayı gerçekleştirebileceği sağlam bir çalışma ürünü sunmayı amaçlamaktadır. Çeşitli fon toplama profillerine uygundur ve Cardano ekosistemlerinin likiditesinin kilidini açmayı amaçlamaktadır.

Launchpad’in yanı sıra Occam.Fi, DEX ve yönetim için DAO tabanlı bir katman başlatmayı planlıyor.

Occam ekosistemi, Cardano yerel tokenları olarak piyasaya sürülecek olan OCC tokenları aracılığıyla çalışacak. OCC tokenları, likidite havuzlarına erişmek ve stake için kullanılacaktır.

Sorun

Geleneksel fon toplama yöntemi, münhasırlık, maliyet verimliliği ve sınırlı yatırımcı olasılığı gibi dezavantajlara sahiptir. Öte yandan, daha önce ortaya çıkan merkeziyetsiz fon toplama sistemlerinin çoğu hala önyargı ve oynaklık gibi eksikliklerle karşı karşıya.

ADA, Cardano

Cardano’nun ADA’sı daha önce değersiz olarak kabul edildi, çünkü ADA sahipleri tokenleri verim yaratma amacıyla stake edemedi. ADA’nın sınırlı kullanımları ve faydaları vardı. Bu nedenle Cardano, büyük bir atıl likidite havuzuna sahiptir. Cardano’da DeFi’nin tanıtılması, Cardano’da başlatılacak projelerin önünü açabilir. Ayrıca, bu tür projeler verimli bir merkeziyetsiz fon toplama aracına ihtiyaç duyacaktır.

Çözüm

Occam.Fi, bu ilk yatırımı arayan çeşitli proje türlerine yardımcı olmayı amaçlayan basit bir teklif sunar. Bu çözüm verimli bir şekilde sunulmalıdır. Örneğin, özel ve halka açık turlar için fon toplama yoluyla.

Ek olarak, OccamRazer aracılığı ile Occam, mevcut merkeziyetsiz döviz fonu toplamanın diğer tüm eksikliklerini çözerken hız ve kaynak yaratma maliyeti konularını da ele alıyor. Eksiklik, açıklanamayan oynaklık ve karmaşıklıkları içerir. OccamRazer ürününün ayrıca kullanıcı dostu olmasıyla değer sağlaması amaçlanmıştır.

Occam’ı Harika Bir Çözüm Yapan Nedir?

OccamRazor, merkeziyetsiz finansmana hız, düşük maliyet ve şeffaflık getiriyor. Ayrıca, en küçüğünden en büyüğüne kadar her türlü proje boyutunu barındıracaktır.

Occam.Fi

Şu anda, Ethereum sahipleri, diğer blockchain platformları üzerine inşa edilmiş yeni projelere fon sağlamayı zor buluyor. Occam’ın oluşturacağı zincirler arası köprü sayesinde bunu yapabilecekler.

Sonuç

Sonuç olarak, Occam.Fi hem Cardano hem de kapsayıcı, verimli ve uygun maliyetli merkeziyetsiz fon toplama projeleri isteyen yeni projeler için iyi bir haber olarak geliyor. Platform başarılı olursa Cardano topluluğu ve Ethereum yatırımcıları son derece fayda sağlayacak.

Occam sadece Defi dünyasına bir şey katmayacak. Cardano olarak bilinen şu ana kadar uykuda olan devin potansiyelini açığa çıkaracak.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

LOCGame

LOCGame Haftalık Güncellemeler

kriptopara, Bitcoin

Bitcoin Fiyatında Düzeltme Sürüyor | BTC Teknik Analizi