in , ,

DeFi ve Akıllı Sözleşmeler Neden Finansın Geleceğidir?

Alex Tapscott, dünyaca ünlü bir işletme yazarı ve danışmanı, Financial Post’a DeFi ve akıllı sözleşmelerin geleceği ile açıklamalarda bulundu.

DeFi

İnternetin ilk çağı, haber, reklam ve televizyon gibi bilgi endüstrilerini alt üst etti. Blockchain (Bitcoin’in arkasındaki teknoloji) ve diğer dijital varlıklar tarafından etkinleştirilen internetin ikinci çağı, bu değişiklikleri tuhaf gösterecek. Tüm endüstri, işletme ve insan ekonomik faaliyetinin temeli olan finansal hizmetler de DeFi ile başkalaşım geçirmek üzere.

Bitcoin bir yana, merkeziyetsiz finans veya DeFi olarak bilinen devrimci bir proje ve protokol grubu, bankacılığı ve daha fazlasını değiştirme potansiyeline sahip yeni dijital araçlar, pazarlar ve varlık sınıfları üretiyor. Bir yılda DeFi endüstrisinin piyasa değeri 30 kat artarak 73 milyar ABD Dolarına ulaşırken, kullanıcı mevduatlarının toplam değeri (sektörde toplam kilitli değer veya TVL olarak bilinir) 100 kat artarak yaklaşık 100 milyar ABD Dolarına ulaştı. Peki bu büyümeyi ne yönlendiriyor?

DeFi

Geleneksel olarak, bankalar, aracı kurumlar, borsalar, emanetçiler, takas odaları ve diğer aracılar gibi kurumlar işlemlerde güven oluşturdu ve ekonomide para taşıma, depolama ve borç verme gibi diğer temel işlevleri yerine getirdi. Bu kurumların gözle görülür dezavantajları var: Yüksek ücretler alıyorlar ve işlemlere zaman ve sürtüşme ekliyorlar. Ve maliyet yapıları nedeniyle, bir milyardan fazla banka hesabı olmayan insanı küresel finansal sistemden dışlıyorlar. Bu, Bitcoin’in arkasındaki teknoloji olan blockchain sayesinde değişiyor. Blokchain, birçok tarafça tutulan bir ağ üzerinden dağıtılan işlemlerin kurcalanmaya karşı dayanıklı olduğu ortak defterlerdir. Bu defterler, gerçeğin ortak kaynakları olarak hizmet eder. Aslında, bankaların ve diğer geleneksel kurumların kayıtlarının yerini alıyorlar.

Bitcoin, bireylerin banka gibi güvenilir bir aracı olmadan çevrimiçi eşler arası değeri taşımasını sağladı. DeFi, borç verme, ticaret, yatırım, sigorta ve daha fazlası için şirketler yerine dağıtılmış ağlar üzerine kurulan eşler arası modelleri etkinleştirerek bu konsept üzerine inşa ediyor. Bu yenilikler, akıllı sözleşme adı verilen bir atılım sayesinde mümkündür – esasen bir blockchain, genellikle Ethereum blockchaini (Kanada’nın şimdiye kadarki en başarılı girişimi) üzerine kurulmuş, kendi kendini yürüten ve değişmez bir anlaşma. Sözleşmeler, her varlık sınıfının, her şirketin ve tüm ekonomik faaliyetlerin temelidir. Yine de, bugünün sözleşmelerinin çoğu aslında oldukça yetersiz.

DeFi

Açık olmak gerekirse, bu finansal teknolojiden çok daha büyük. Çoğu finansal teknoloji yeniliği, eski sistemi gizleyen şık bir kullanıcı arayüzü olan dijital duvar kağıdıdır. DeFi, yeni bir finansal mimaridir. İki yıldan kısa bir süre içinde, bu protokollerin çoğu – geleneksel anlamda “start-up” değiller – birçok finansal teknoloji ile rekabet ediyor veya onları gölgede bırakıyor. Sırada kesinlikle bankacılık görevlileri var. Örneğin, merkeziyetsiz bir borsa olan Uniswap, hacmi 50 milyar ABD doları olan ve NYSE listesinde yer alan Coinbase’in hacmini aştığı birçok gün geçirdi. Yatırımcıların sermayelerini kendi adlarına yatırım yapan akıllı bir sözleşmede bir araya getirdikleri otomatik yatırım toplayıcı YFI, ilk yılında toplam 4,7 milyar ABD doları değerinde kilitli bir değere ulaştı. Buna karşılık, WealthSimple’ın aynı seviyeye ulaşması altı yıldan fazla sürdü. Merkeziyetsiz bir stabilcoin (yani, dolara sabitlenmiş bir dijital varlık) olan DAI, ABD’deki popüler bir ödeme uygulaması olan Venmo’yu geçerek günde yaklaşık 500 milyon ABD Doları hacmine ulaştı. 2021’in ikinci çeyreğinde, Ethereum ağı, öncelikle DeFi ve stablecoin’ler tarafından yönlendirilen, yıllık yüzde 1.500 artışla 2,5 trilyon ABD doları tutarında işlem gerçekleştirdi.

Halka açık birkaç firma dışında, bu endüstri büyük ölçüde kripto severler dışında bilinmez ve yalnızca blockchain tabanlı uygulamalar aracılığıyla çevrimiçi olarak erişilebilir. Bu nedenle, çoğu finansal piyasa katılımcısı DeFi’den habersizdir. Bu kesinlikle yakında değişecek.

DeFi

Finansal hizmetler bir endüstriden daha fazlasıdır. Küresel ekonominin kardiyovasküler sistemi, diğer tüm endüstrilerin yaşam çizgisidir. DeFi, bankacılık ve ticaretten risk yönetimine kadar anatomisini ve fizyolojisini yeniden tasarlıyor. Bu sistem, DeFi projelerinin üstlendiği dokuz temel işlevi yerine getiriyor ve bugün sektördeki her şirket şu hayati işaretleri izliyor olmalıdır:

1. Depolama değeri: Parity Wallet, Argent ve Gnosis Safe gibi akıllı sözleşme cüzdanları, banka hesapları yerine varlıkları tutabilir.
2. Hareketli değer: USDC ve MakerDAO’nun bankalar, SWIFT ve diğer bankalararası ödeme sistemleri etrafındaki DAI rotası gibi Stabilcoin’ler.
3. Borç verme değeri: Compund ve AAVE gibi havuzlanmış borç verme, bankalardaki ve diğer finansal aracılardaki tasarruf hesaplarını artırır ve daha iyi getiri sağlar.
4. Finansman ve yatırım: YFI ve Rari gibi yatırım toplayıcıları, nihayetinde aracı olmayan yatırım danışmanlarını, yatırım fonlarını, borsa yatırım fonlarını ve robo-danışmanları ortadan kaldırabilir.
5. Değişim değeri: Uniswap, Sushiswap ve QuickSwap gibi merkeziyetsiz borsalar, hisse senedi borsaların ve merkezi kripto varlık borsalarının yerini alabilir veya iyileştirebilir.
6. Sigorta değeri ve risk yönetimi (yani türevler): NexusMutual gibi zincir üstü sigorta ve SX, Perpetual protokol ve dYdX gibi türev platformları, sigorta poliçelerini ve tezgah üstü türevleri tamamlayabilir veya değiştirebilir.
7. Değeri analiz etmek: Zeppelin ve DeFi Score gibi sözleşmeli denetçiler, Büyük Dörtlü olarak bilinin muhasebe firmalarının çalışmalarını artırabilir ve hatta belki de onlara rakip çıkabilir.
8. Değerin muhasebeleştirilmesi: Etherscan ve PolygonScan gibi işlem takipçileri varlık hareketlerini gerçek zamanlı olarak izleyebilir; bu da belki sonunda muhasebe firmalarının periyodik denetimlerini ortadan kaldırmasına yol açabilir.
9. Kimlik doğrulama: Sahte kimlikler veya Shyft gibi yerel dijital kimlik sistemleri, bugün finansal aracıların yaptığından daha geniş bir finansal hizmetler yelpazesine daha kolay erişim sağlayacaktır.

DeFi

Dürüst olmak gerekirse, DeFi’nin sorunları da yok değil. Bu uygulamaların çoğu, DeFi’nin popülaritesi ile aşırı yüklenen bir ağ olan Ethereum üzerine kuruludur. Birçok uygulamanın karmaşık kullanıcı arayüzleri vardır. Ve popülerliklerini abartmayalım: Uniswap’ın yalnızca iki milyon kullanıcısı var. Ayrıca, düzenleyiciler bu platformlardan bazılarının gerçekte ne kadar merkeziyetsiz olduğunu sorguladılar. Bunlar, üstesinden gelinmesi gereken önemli uygulama zorluklarıdır. Kazananlar, onları aşanlar olacak.

Bitcoin finansal hizmetler devriminin kıvılcımıysa, DeFi hızlandırıcısıdır. Yangının yayılması, bu sıcak yeni endüstride yenilik yapamayan, uyum sağlayamayan ve kucaklayamayan birçok firmayı yutacak. Finansal anka kuşunun yükselmesiyle, bugün bildiğimiz sistem neredeyse tanınmayacak.

Alex Tapscott, Ninepoint Digital Assets Group’un (Ninepoint Partners LP’nin bir bölümü) genel müdürü ve Blockchain Revolution’ın ortak yazarıdır. Bu makale yalnızca bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak güvenilmemelidir.

Kaynak: Financial Post

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Blockchain Endüstrisinde En Önemli 10 Kadın

NFT

NFT Pazarında Top Koşturan Ioconic, 1.1 Milyon Sterlin Fon Toplamayı Başardı