in ,

DeFi Sektörü Hayatta Kalmak için Ne Yapmalı?

Merkeziyetsiz finans sistemi olarak adlandırılan DeFi’de geçen yıla kıyasla düşüş seyretmekte. Rakamlarla değerlendirmek gerekirse 2021 Aralıkta 250 milyarken bu Ağustos’ta, 62 milyar dolar civarında seyir gösterdi. Sadece perakende ile ilgili olmayan değişimler, enflasyon, savaş gibi etmenler sebebiyle de piyasada etkisini göstermişti. 

Değer Kavramı

Kişisel düşüncelere ve hedeflere bağlı olan yield kavramı, süreç ve koşullara da bağımlıdır. Para üzerinden ölçülen değer, yield’de tanımlanan değeri yaratır. Bununla birlikte değerler, piyasada ilerleme kaydederken büyük ekonomik yaşam döngüsü içinde de değişimine devam eder.

Blockchain’de önemli bir terim olan “yield”, toplam değerinin kilitlendiğini gören DeFi sektöründe milyonlarca doların kaybedilmesine sebebiyet verdi. DeFi’nin getirileri ne kadar kazançlı görünse de asıl soru her zaman nereden geldiği ile alakalıdır.

Terra blockchain için çekici bir faktör olan Anchor, sonrasında şüpheli getirileri de beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte, zincir üstü bir protokol sadece zincir üstü bir token verir. Zincir üstü varlıklar, gerçek dünya varlıklarına entegre değildirler. Bu sebeple geleneksel finans kredilerinin aksine, gerçek dünya değeri açısından çok az şey yaratırlar. Buna ek olarak, sağlıklı yield’ler asla yoktan var olmaz. 

Zincir Dışı Hayat

Kripto, gerçek dünya ekonomisinde ve süreçlerinde daha büyük bir dayanak oluşturmak için zincir üstü faaliyetlerin ötesine bakmaya çalışmalıdır. Bununla birlikte dış dünyayla rekabet edebilmesi adına, geleneksel pazarlardaki finansal ve diğer hizmetlerle olan kullanımı denetlenmelidir. DeFi’nin devleri bu süreci, daha net bir risk-ödül oranına sahip bir iş modeline geçiş yaparak gerçek dünyadaki varlıklara maruz kalma arayışındadır. Bu sistem blockchain endüstrisi üzerinden de takip edilmelidir.

Bu arayış, temel finansal hizmetler kümesinin ötesine geçmelidir. Böylelikle sistem, mobilite uygulamalarına kadar çok çeşitli hizmetlere güç sağlayacaktır. Oluşan likitide ile yeni DeFi iş modelinin kilidi açılıp, mevcut protokollerden bazıları daha sağlıklı getirilere ulaşmakta.

Gerçek ekonomi endüstrisinde varlık kazandıran blockchain, daha sağlıklı getirilere sahiptir. Uzun vadede, yeterli çaba ile Web3’te kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüşmektedir. Bununla birlikte, blockchain tabanlı bir internet, bir dizi merkeziyetsiz uygulama ile sürdürülebilir sistemle, merkezi rakiplerini devralmaktadır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Polygon (MATIC) Nedir?

BTC

Haftalık Glassnode Verileri Bitcoin için Ne Diyor?