in ,

DeFi Protokolü Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu yazımızda, kripto para yatırımınızdan getiri elde etmek için bir DeFi uygulaması seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kaleme alacağız.

Tüm dApp’ler Eşit Yaratılmamıştır

DeFi pazarı, dünyanın dört bir yanındaki herkesin borç alma, borç verme, tasarruf, ticaret ve yatırım dahil olmak üzere internete özgü finansal hizmetlere erişmesine olanak tanır.

Gelişmekte olan DeFi piyasasında tartışmasız en popüler kullanım alanı, ortalamanın üzerinde getiri elde etmek iin ticaret veya borç verme havuzlarında sermaye dağıtmaktır. Bununla birlikte, DeFi protokollerinin kalitesi ve güvenliği büyük ölçüde değişir; bazılarının uzun bir istikrar geçmişi bulunurken, diğerleri düpedüz dolandırıcılara dönüşebilir. Bu nedenle, DeFi yatırımcısı olarak kullanmayı düşündüğünüz protokol hakkında kapsamlı bir durum tespiti yapmanız elzemdir.

Öyleyse, bir protokolün kripto paranıza layık olup olmadığını belirlemek için yapmanız gereken ana unsurlara göz atalım.

Layer-1

Kod İçin Denetim Raporu

Kod, protokoldeki tüm eylemleri belirler. Bir DeFi protokolündeki tüm işlemler akıllı sözleşmeler tarafından gerçekleştirilir. Fakat kodda kusurlar varsa, sorunlar da ortaya çıkacaktır. Bilgisayar korsanları güvenlik açıklarından kolayca faydalanabilir ve kullanıcı fonlarını çakmak için bunları kullanabilir.

Ne yazık ki DeFi hack saldırılarının listesi oldukça uzundur. Örneğin, bilinmeyen bir kripto suçlusu 2020’deki en büyük DeFi saldırılarından birini düzenleyerek bir getiri toplayıcısı olan Harvest Finance’ten yaklaşık 25 milyon dolar fon çaldı. Saldırı, fiyat beslemelerinde yer alan kusurlar nedeniyle mümkün oldu.

Analitik firması CipherTrace, 2021’in Ocak ve Nisan ayları arasında DeFi hack’lerinde toplam 156 milyon dolar çalındığını bildirdi. Bu rakam, 2020’nin tamamında kaybedilen miktardan daha fazla.

Bu yüzden, fonlarınızı yatırmadan önce her zaman saygın güvenlik firmalarının DeFi protokolünü denetlediğinden emin olmalısınız. Tanınmış DeFi akıllı kontrat denetçilerine örnek olarak Certik, OpenZeppelin ve Quantstamp gösterilebilir. Bu platformlar, projelerin denetim raporlarını yayınlar ve bunları güvenlik seviyelerine göre sıralarlar.

Topluluk Büyüklüğü ve Destek

Çevrimiçi bir topluluk olmadan DeFi olmaz. Bir topluluk, bir DeFi projesinin başarısında büyük rol oynar. Proje hakkında haber yayılmasına yardımcı olur, para yatırır ve protokolün geliştirilmesine ve yönetişimine katkıda bulunurlar.

En başarılı projeler büyük bir topluluğa sahip olanlardır. Sosyal medyada ve Telegram’da onları takip eden çok sayıda insan olması projenin başarılı olacağının garantisi olmasa da, insanların proje hakkındaki duygularını öğrenmenin harika bir yoludur.

Bununla birlikte, topluluğun aktif olduğundan emin olmalısınız. Büyük Telegram kanallarına sahip projeler mevcut, ancak büyük bir kısmı gerçek insanlardan oluşmuyor. Aktif bir topluluğa sahip projeler, insanların protokolle ilgilendiğini ve alakalı kalmaya devam edebileceğini gösterir.

Yatırımcılar ve Ortaklar

Bir projeye erken aşamada ne tür yatırımcıların ve ortakların inandığı, bir DeFi protokolünü analiz ederken bakılması gereken bir diğer husustur.

DeFi protokolleri, saygın risk sermayesi (VC) şirketleri, kripto fonları ve diğer kurumsal yatırımcılardan deste kalarak başarı şanslarını artırabilir. Üst düzey VC ve kripto fonlarının bir DeFi protokolünü desteklediğini görmek genellikle üç anlama gelir:

  • Yatırım yapmadan önce kapsamlı bir durum tespiti yapılmış olması,
  • DeFi projesinin gelecekte büyük sermayeye erişim sağlayarak büyümeye devam etme potansiyeline sahip olması,
  • Ve kurucuların birinci sınıf mentorluk alacak ve kurumsal fonun ağından yararlanabileceği anlamına gelir.

Kurucuların İtibarı

DeFi projelerinin başarısı kodun ya da akıllı kontratların kalitesine bağlı olduğundan güçlü teknik kuruculara ihtiyaç duyar.

Birçok DeFi projesinin anonim kurucuları olsa da, herhangi biri tarafından yönetilebilecek bir dApp’e büyük miktarda sermaye yatırma konusunda muhtemelen iki kez düşünmelisiniz. Geçmişi olan ve doğru teknik deneyime sahip kuruculara sahip olmak DeFi protokolleri için büyük fark yaratabilir. Önde gelen DeFi uygulamalarının çoğunun bilinen kurucu ekiplere sahip olmasının nedeni de budur.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAO)’lar) tarafından yönetilen bazı DeFi protokolleri de vardır, yani projenin yol haritasını topluluk belirler. Ancak önde gelen DeFi uygulamalarının çoğunun ekipleri web sitelerinde listelenmiştir.

Ekibin geçmişini kontrol etmeniz ve aşağıdaki sorulara yanıt bulmanız gerekir:

  • Şimdiye kadar hangi önemli projelerde bulundular?
  • Mühendislik ekibi ne kadar deneyimli?
  • Pazarlama ekibi ne kadar deneyimli?
  • Kurucuların kripto alanındaki itibarı nedir?

Geliştirici ekibi anonimse ve güçlü bir geliştirici topluluğuna sahip değilse, bu bir tehlike işareti olabilir. Anonim ekip yıldığında proje kapanacaktır.

Platformun Kullanım Alanları

DeFi projeleri, tıpkı diğer işler gibi dünyadaki sorunları çözmek için kullanılır. Yaklaşık üç yıl önce başlayan DeFi furyasında, gerçek dünyada kullanım alanı olmayan birçok proje ortaya çıktı. Yeni DeFi stake protokolleri genellikle çok yüksek getiri sağlar, ancak yatırımcıların bu projelerin sürdürülebilirliği konusunda çok dikkatli olması gerekir. Bu yüzden bir DeFi protokolünden getiri elde etmek istiyorsanız araştırmanızı yapın ve sundukları getiri için aldığınız riski anlamaya çalışın. Hatta, Compound, Aave, Uniswap ve Pancakeswap gibi gerçek dünyada kullanım örnekleri olan tanınmış ve yerleşik DeFi protokollerine bağlı kalmaya özen gösterin.

Kaynak: https://trustwallet.com/blog/what-to-look-for-when-choosing-defi-protocol

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Mina Protocol (MINA) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

DeFi 101: Protokoller Nasıl Para Kazanır?