in , , ,

DeFi Projeleri Şu Sıralar Neden Binance Smart Chain İle Entegre Ediliyor?

Son birkaç ayda, Binance Smart Chain ağı göreceli olarak az kullanılan bir blok zincirinden, tartışmasız en büyük rakibi Ethereum ağı gibi çok kullanılan bir blok zinciri haline geldi. Bu durum, daha güçlü blok zincirleri elde etmek için toplu halde Ethereum’dan uzaklaşan DeFi projelerinin yaygın olarak benimsenmesinden kaynaklanıyor. Peki özellikle neden Binance Smart Chain?

BNB para birimini, Binance Chain’i duymayan kalmamıştır. Binance Chain, Binance tarafından 2019 yılında kullanıma sunulmuştur. Binance Smart Chain, Binance Chain’in işlevselliğini büyük ölçüde artırır ve farklı blockchain’ler arasında bir köprü kurmak üzere son teknoloji ürünü birçok protokolü bir araya getirir. Binance Chain’in temeli, hızlı ve merkeziyetsiz alım satım işlemlerini desteklemek üzerine kuruludur. Yüksek performanslı merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek üzere tam donanımlı bir ortama sahip yeni bir blockchain olan BSC çapraz zincir uyumluluğu için oluşturulmuştur.

  • Birlikte Çalışabilirlik Odağı

Birlikte çalışabilirlik, uzun zamandır blok zinciri endüstrisinin en önemli parçalarından biri olarak kabul edildi. Blok zincirleri birbirleriyle iletişim kurabilirse, giderek daha güçlü merkeziyetsiz uygulamalar oluşturulabilir ve aynı zamanda bireysel blok zincirlerinin sınırlamaları aşılabilir. Binance Smart Chain, çift zincirli bir mimariye dayandığından ve diğer blok zincirlerine kolayca bağlanabildiğinden, temelde farklı blok zincirleri herhangi bir sorun olmadan bilgi alışverişinde bulunabilir.

Bu özellik, onu birden çok farklı blok zincirinden gelen varlıkları desteklemek isteyen platformlar için çekici kılar. Blockchain projeleri, daha geniş bir kullanıcı tabanına hitap ederken ve pazarın değişen taleplerine ayak uydurmak isterken, Binance Smart Chain gibi çapraz zincir teknolojilerini de giderek daha fazla entegre etmeye başlıyor. Bu çapraz zincir hedefi belki de en iyi KIRA, hem dijital hem de gerçek varlıkların likiditesini açığa çıkararak yeni nesil merkezi olmayan uygulamalara güç veren bir blok zinciri ağı tarafından gösterilmektedir. Bu, kullanıcıların hisselerini BNB alabilmesi için yakın zamanda Binance Smart Chain’e dahil edilmiştir.

  • Önemli Ölçüde İyileştirilmiş Verimlilik

Son birkaç ayda Ethereum ağıyla işlem yaptıysanız, muhtemelen en az iki şeyden birini yaşadınız: Aşırı yüksek ücretler veya uzun işlem gecikmeleri. Bunun nedenini şu şekilde açıklayabiliriz: Ethereum blok zincirinin, merkezi olmayan fonların (DeFi) hızla çoğalması nedeniyle sınırlarına ulaşmış olmasıdır. Her zamankinden daha fazla insan, varlıklarından yararlanmak için merkezi olmayan borsalara, gelir çiftliklerine ve daha fazlasına yöneldi. Bu, blok zincirinin ciddi şekilde aşırı yüklenmesine ve sonuç olarak ücretlerin artmasına neden oldu. Buradan anlaşıldığı üzere Ethereum’un işlem ücretleri artık kişi başına ortalama 25 Amerikan doları olduğundan, kullanıcıların ilgisini çekmeyi ve kullanıcıları güncel tutmayı zor bulan dApp geliştiricileri için bir sorun teşkil etmeye başladı.

Bununla birlikte; geciken işlemler, birçok blok zinciri tabanlı oyun ve merkezi olmayan borsalar da dahil olmak üzere, Ethereum üzerindeki hızlı mikro işlemlerin artık çok pahalı olduğu için neredeyse kullanılamaz hale gelen bazı dApp’ler oluşturdu. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluk sayesinde, geliştiriciler artık dApp’larını Binance Smart Chain’e taşıyorlar. Böylece, Proof of Stake Authority (PoSA) olarak bilinen yüksek verimli fikir birliği mekanizması sayesinde şu anda oldukça düşük ücretlerden ve daha hızlı işlem sürelerinden yararlanıyor. Bu sistem işlem onay sürelerinin yaklaşık üç saniyeye düşürülmesine yardımcı olurken işlem ücretlerini cent’lere kadar düşürüyor.

  • Hazır Finansman ve Kullanıcılar

Adından da anlaşılacağı gibi Binance Smart Chain, dünya çapında tahmini 10 milyon kullanıcıyla ticaret hacmi açısından açık ara en büyük spot borsa olan borsa devi Binance tarafından inşa ediliyor. En büyük değişim platformu sayesinde geliştiriciler, kendi ürünlerini kolayca geliştirmek için Binance’in muazzam kullanıcı tabanını kullanabilirler. Bu, geliştiricilerin BEP-20 tokenleri için güvenli ve verimli bir likidite kaynağı sağlarken aynı anda çok fazla risk almalarına olanak tanıyan Binance DEX tarafından daha da kolay bir hale getirildi.

Buna ilaveten Binance, kripto paralar için muhtemelen en büyük hızlandırıcı fonu işletiyor. Bu fon, BSC ağı üzerine inşa edilen gelecek vaat eden yeni DeFi projelerini finanse etmek için Eylül 2020 tarihinde kurulan 100 milyon dolarlık bir fon. Program bugüne kadar her biri 100.000 dolara kadar varan PancakeSwap, Arkane Network ve Proxima gibi çeşitli projelere fon sağlamıştır. BSC ağına dayalı gelecek vaat eden projelerin hem finansmanı hem de kullanıcıları kolayca erişilebildiği için, geliştiriciler tekliflerini ve kullanıcı tabanını kolayca başlatabilirler.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin, kripto para

Bitcoin (BTC) Fiyatını Etkileyen En Önemli 4 Faktör

Marketcap Büyüklüklerine Göre 21-40 Arası Kriptopara Projelerinin Analizleri