in , ,

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bu yazımızda, son bir hafta içinde DeFi dünyasında yaşanan önemli konu başlıklarını kaleme alacağız.

Likit Staking DeFi Platformları 10 Milyondan Fazla ETH Tutuyor

2 Temmuz 2023 itibarıyla likit staking DeFi platformlarında on milyondan fazla Ethereum (ETH) kilitli durumda. Raporlama sırasında, o günü döviz kurları kullanılarak 19.456 milyar dolar değerinde ETH kilitlendi.

Likit staking türev protokolleri arasında öne çıkan Lido, Defillama verilerine göre 7 milyon 530 bin 330 ETH’ ile %74,51’lik kayda değer bir pazar payına sahip. Geçen hafta, Lido’nun kilitli toplam değeri (TVL) %1.90 artarken, aylık büyüme oranı %7.57’ye ulaştı. DeFi uygulamasının mevcut TVL’si 14,43 milyar dolar civarında yer alıyor. Bununla birlikte Coinbase’in Wrapped ETH DeFi platformu, aya göre %0,24’lük hafif bir düşüş yaşamasına rağmen yedi günlük %3.27’lik bir TVL artışına tanık oldu. Şu anda, Coinbase’in likit staking türevleri platformu, 2,24 milyar dolar değerinde yaklaşık 1 milyon 124 bin 130 ETH’yi güvence altına alıyor.

Poly Network Saldırıya Uğradı

Blockchain ağları arasında köprü hizmeti sunan Poly Network, hafta başında siber saldırıya uğradı.

Saldırganlar, aralarında BNB, SHIB ve BUSD Varlıkları da dahil olmak üzere birkaç blockchain ağını kullanarak 57’ye yakın kripto varlığı çalmayı başardı. Hack saldırısı sonrası platform üzerindeki alım satım işlemleri askıya alındı. Blockchain güvenlik firması Dedaub’a göre Poly Network’te yaşanan bu saldırı özel anahtarların ele geçirmesiyle gerçekleşti. Platform tarafından son yapılan bilgilendirmede saldırının Ethereum, BNB Chain, Polygon, Avalanche, Heco, OKX ve Metis gibi ağlar başta olmak üzere 10 blockchain ağı üzerinde gerçekleştiği bildirildi.

1Inch Kendi Rekorunu Tazeledi

Merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu 1inch, Haziran ayında 1 milyon sınırını aşarak 2021’deki bir önceki zirveyi geride bıraktı.

Platformun tekil cüzdan sayısının 1 milyonu aşması, 1inch platformuna ve hizmetlerine olan ilginin arttığının bir göstergesi. 1inch, kullanıcılara işlem yaparken mümkün olan en iyi fiyatları ve en düşük slipajı sağlamak için akıllı sözleşme teknolojisinden yararlanan bir platformdur.

Cardano’nun TVL Oranı Artış Gösteriyor

Defillama verilerine göre Cardano’nun Kilitli Toplam Değeri (TVL) büyük bir sıçrama kaydetti.

Bu hafta itibarıyla kilitli olan ADA miktarı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 556,34 milyon birime ulaşmış durumda. Verilerde yaşanan bu büyük artış, yılın başından bu yana istikrarlı bir şekilde yükseliyor ve Cardano ağının daha işlevsel akıllı sözleşme protokolüne doğru ilerlerken yatırımcıların artan ilgisini yansıtıyor. Cardano’nun DeFi TVL’sinde yaşanan bu büyüme, protokolün bu alandaki ivmesinin arttığını gösteriyor.

Grayscale DeFi Fonuna LDO’yu Ekledi

Dijital varlık yöneticisi Grayscale, Lido protokolünün LDO para birimini DeFi fonuna eklediğini duyurdu.

Lido DAO’nun Grayscale DeFi fonuna eklenmesiyle birlikte LDO, oran açısından en ağır ikinci fon durumuna geldi. Gerçekleştirilen son hamle ile birlikte Grayscale’in DeFi fonu artık %45,46 ile Uniswap, %19,04 ile Lido DAO, %11,53 ile Ave, %10,82 ile MakerDAO, %7,03 ile Curve DAO Token ve %6,12 ile Synthetix içeriyor.

SEC, DeFi Protokolüne Soruşturma Açtı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum tabanlı merkeziyetsiz finans protokolü BarnBridge’e soruşturma açtı.

BarnBridge avukatı Douglas Park, 7 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada, BarnBridge DAO ve bağlantılı kişilerin SEC tarafından soruşturma altına alındığını bildirdi. Avukatın bildirdiğine göre SEC, mevcut likidite havuzlarının kapatılmasını ve bu kapsamda yenilerinin açılmamasını talep ettiğini belirtti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ripple (XRP) Fiyatında Son Durum

funding

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri