in

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bu yazımızda, son bir hafta içinde DeFi dünyasında yaşanan önemli konu başlıklarını kaleme alacağız.

DeFi Ekosistemi Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Kripto para birimlerinin son haftalarda yaşadığı düşüş ile birlikte merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi de bu durumdan etkilendi.

DeFi ekosisteminin toplam kilitli değer miktarı (TVL) bu süreçte 37,29 milyar dolar seviyelerine kadar geriledi. 2021 yılının sonlarında 180 milyar dolar seviyelerine yaklaşan DeFi ekosisteminin TVL miktarı, kaydedilen son düşüşlerle birlikte 37,29 milyar dolar seviyelerine düşmüş oldu. Bu yazının yazıldığı sırada, DeFi ekosisteminin toplam TVL miktarı ise 37,81 milyar dolar seviyesindeydi.

Finoa, Düzenlenmiş DeFi Hizmetleri Sunacak

Berlin merkezli kripto para saklama şirketi Finoa, aracılık ve kripto stake etme hizmetlerini, firmanın saklama cüzdanı altyapısı aracılığıyla mevzuata uygun bir merkeziyetsiz finans (DeFi) biçimine kolay erişimi de içerecek şekilde genişletiyor.

Firma 12 Eylül Salı günü yaptığı açıklamada, 300’den fazla kurumsal müşterisine, izin verilen DeFi platformları, Web3 uygulamaları ve blok zinciri yönetişim senaryolarının seçilmiş bir listesiyle cüzdan entegrasyonu olan FinoaConnect’i sunduğunu söyledi.

Brian Armstrong, DeFi Platformları ile İlgili Konuştu

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, DeFi platformlarının Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nu (CFTC) dava etmesi gerektiğini söyledi.

Armstrong, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada: “Bunlar finansal hizmet işletmesi değil. Bu sebeple Emtia borsası yasasının bunlar için geçerli olması pek olası değil” ifadelerini kullandı. Armstrong açıklamalarının devamında ise şunları söyledi: “Umudum, sözü geçen DeFi protokollerinin emsal oluşturmak amacıyla bu vakaları mahkemeye taşımasıdır. Mahkemelerin hukukun üstünlüğünü koruma konusundaki isteği kanıtlanmıştır. Cezaların başardığı tek şey, önemli bir endüstriyi ülke dışına itmek.”

Google Cloud, Web3 Girişimiyle İş Birliği Yapıyor

Google Cloud, merkeziyetsiz dünyaya giriş engellerini azaltmak amacıyla, merkeziyetsiz finans (DeFi) için kullanıcı merkezi geliştirici araçları oluşturmak üzere Web3 startup’ı Orderly Network ile güçlerini birleştirdi.

İki şirket arasında yapılan ortaklık, kendi kendini saklama ve şeffaflık sorunlarının üstesinden gelmeye odaklanan DeFi altyapısının zincir dışı bileşenlerini geliştirmek için çalışacak. Bunun yanı sıra Orderly, Google Cloud Marketplace’te mevcut olan bir DeFi altyapı sağlayıcısı olacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyat Analizi

metaverse

Metaverse ve Gaming Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?