in ,

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Layer-1

Bu yazımızda, son bir hafta içinde DeFi dünyasında yaşanan önemli konu başlıklarını kaleme alacağız.

Changpeng Zhao, DeFi ve CeFi Karşılaştırması Yaptı

Binance CEO’su Changpeng Zhao, olası bir boğa koşusunda merkeziyetsiz finans (DeFi) ve merkezi finansı (CeFi) karşılaştırdı.

X üzerinden bir soru cevap etkinliğine katılan CEO, DeFi’nin geleceğine yönelik düşüncelerini paylaştı. Bence sektör ne kadar merkeziyetsizleşirse o kadar iyi olur diyen Zhao, CeFi işlem hacimlerini ele geçirmesinin çok uzun sürmeyebileceğini de sözlerine ekledi.

Balinalar, Maker (MKR) Alımı Gerçekleştirdi

Zincir üstü analitik platformu Lookonchain resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı gönderide, geçmişte oldukça başarılı işlemlere imza atmış bir kripto para balinasının gün içerisinde Binance’ten 12,7 milyon dolar değerinde 11.231 MKR aldığını duyurdu. Balinanın yaptığı alım işleminin ardından MKR fiyatı 1.087 dolar seviyesinden 1.140 dolar bölgesine kadar yükselerek %5 artış yaşadı.

OKX ve Circle DeFi Ortaklığı Gerçekleştirdi

En büyük ikinci stablecoin olan USDC’nin ihraççısı olan Circle, OKX ile ortaklık sağladı.

İki şirket arasında gerçekleştirilen ortaklık kapsamında OKX’in DEX sağlayıcısı, Circle’ın çapraz zincir protokolüne entegre edilecek ve bu sayede Ethereum, Avalanche, Arbitrum ve Optimism ağlarında USDC değişimlerine izin verilecek. Bunun yanı sıra ortaklık, OKX Wallet’ı da kapsayacak. OKX Wallet’ın smart account kullanıcıları 5 Ekim tarihine kadar yaptıkları USDC işlemlerinde herhangi bir işlem ücreti ödemeyecekler.

CFTC, DeFi Protokollerine Yaptırım Uyguluyor

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), çeşitli türev işlem tekliflerini kaydettirmedikleri iddiasıyla Opyn, ZeroEx ve Deridex protokolleri hakkında yaptırım işlemleri başlattığını duyurdu.

Deridex ve Opyn, bir swap uygulama kuruluşu ya da belirlenmiş sözleşme piyasası olarak ve bir vadeli işlem komisyon yatırımcısı olarak kayıt yaptırmamakla suçlandı. CFTC, iki protokolün de Banka Gizlilik Yasası kapsamında belirlenen müşteri hükümlerine uymadığını söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyatında Son Durum Ne?

funding round

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri