in ,

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bu yazımızda, son bir hafta içinde DeFi dünyasında yaşanan önemli konu başlıklarını kaleme alacağız.

Uniswap Davasında Yeni Gelişme!

Uniswap’e karşı açılan toplu dava, 29 Ağustos Salı günü bölge yargıcı tarafından reddedildi.

Hakim, merkeziyetsiz borsayla ilişkili ekibin, dolandırıcılık tokenlerinden sorumlu olmadığını tespit etti. Geçtiğimiz Nisan ayında yatırımcı Nessa Risley tarafından diğer Uniswap kullanıcıları adına açılan dava, merkeziyetsiz borsanın geliştiricilerini ve yatırımcılarını menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçladı. Bunun yanı sıra borsanın kayıtsız bir komisyoncu ve satıcı olduğu, kayıtsız menkul kıymetler teklif ettiği ve token ihraççılarının yatırımcıları dolandırmasına izin verdiği iddia edilmişti.

DeFi Varlıklarının Değeri Küçülürken ETH Staking Büyüyor

Ethereum staking oranları, DeFi varlıklarının değeri düşmeye devam ederken büyümeyi sürdürüyor.

Kripto sektöründe uzunca süredir yaşanan çalkantılı süreç, DeFi alanından sermaye çıkışlarına neden oldu. DefiLlama verilerine göre, çeşitli zincirlerdeki DeFi protokollerinde kitlenen toplam değer 38 milyar doların altında yer alıyor. Bu, FTX’in Kasım 2022’deki çöküşünden hemen sonraki toplam kilitlenmiş değerin bile altında bulunuyor. Buna ek olarak, yalnızca Coinbase’in staking hizmeti, Ethereum’da ekstra 2,1 milyar dolar biriktirdi.

Instadapp, Avocado Multisig Cüzdanını Piyasaya Sürüyor

DeFi protokolü ve cüzdan sağlayıcısı olan Instadapp, çok zincirli bir çoklu imza cüzdanı olan Avocado Multisig’in lansmanını duyurdu.

Avocado yeni nesil DeFi cüzdanı ilk olarak Mart ayında Instadapp tarafından piyasaya sürüldü. Multisig lansmanı hakkında yorum yapan Circle CEO’su Jeremy Allaire şunları söyledi: “Tüm zincir ücretleri için birleşik bir USDC gas deposuna sahip çoklu imzalı doğrudan saklama cüzdanının harika bir örneği. Aferin Instadapp.”

Layer-1

Robinhood DeFi’ye Geçiyor

Başlangıçta hisse senedi alım satım platformu olarak ön plana çıkan Robinhood, cüzdanına Ethereum takas özelliklerini ekleyerek merkeziyetsiz finans (DeFi) alanına ciddi bir atılım yapıyor.

Yaklaşık altı ay önce piyasaya sürülen Robinhood Wallet, 140’tan fazla ülkede yüz binlerce kullanıcıyla kayda değer bir ilgi gördü. Platformun gerçekleştirdiği bu son hamle, bir ticaret uygulamasından daha karmaşık bir finansal ekosisteme hızla dönüşen Robinhood Wallet’ın işlevselliğini artırmayı amaçlıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Robinhood Genel Müdürü Johan Kerbrat: “Robinhood Wallet ile DeFi’nin ve daha geniş Web3 ekosisteminin birçok karmaşıklığını ortadan kaldırdık ve sıradan insanların girişindeki bazı zorlukları ve engelleri azalttık” ifadelerini kullandı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ripple (XRP) Fiyatında Takip Edilecek Seviyeler Hangileri?

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?