in ,

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Layer-1

Bu yazımızda, son bir hafta içinde DeFi dünyasında yaşanan önemli konu başlıklarını kaleme alacağız.

Curve Kurucusunun Birikimi DeFi için Risk Yaratıyor

Curve Finance’a yönelik saldırı, CRV token’ın fiyatını düşürdü ve projenin kurucusu Michael Egorov, parasının 168 milyon dolarlık kısmını likide etme riskiyle karşı karşıya.

CRV fiyatının geri çekildiği bu süreçte ele geçirilen varlıkların satılmasının, DeFi ekosisteminde genel bir baskı yaratması bekleniyor. Bu durumun gerçekleşmesi halinde merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminde devasa etkilere sebep olabileceği düşünülüyor. Birçok yatırımcının tedbir amaçlı fonlarını çekmesiyle birlikte Curve üzerindeki kilitli varlık toplam değeri 3,7 milyar dolardan 2,1 milyar dolara düştü.

Shiba Inu, DeFi Ekosisteminde Elini Güçlendiriyor

Shiba Inu projesinin bir çalışanı, projenin DeFi ekosisteminde elini güçlendirmek için bir adım atarak ekosistemin uygulamalarında dijital kimlik doğrulaması için çalışıldığını açıkladı.

Rapora göre Shiba Onu, DeFi alanına yönelik girişimi ile kimliğini bir meme coin olmaktan çıkarıp DeFi varlığına dönüştürmeyi planlıyor. Platform ayrıca DeFi ekosisteminde bir rakip olmayı amaçlıyor. Paylaşılan raporda, platformun Dijital Kimlik Doğrulamasını (KYC) çok beklenen güncellemesi Shibarium ağı da dahil olmak üzere gelecekteki tüm projelerinde uygulayacağı vurgulandı.

Abracadabra, Curve Kurucusunun Kredisinden %200 Faiz Almayı Planlıyor

Abracadabra Finance, Curve Finance’ın kurucusu Michael Egorov’a ait CRV’den oluşan iki özel havuza çok yüksek faiz oranları getiren bir teklif sundu.

Egorov, Abracadabra’dan şu anki %18 oranında 18 milyon dolar çekti. Ancak protokol bunu %200’e çıkarmayı amaçlıyor. Proje yaptığı açıklamada: “Mevcut ödenmemiş anaparanın 18 milyon dolar olduğu göz önüne alındığında, taban oran %200 olacaktır. Bu faiz oranında, kredinin tamamı 6 ay içinde karşılanacaktır. Anapara geri ödendikçe taban oran düşecek” ifadelerini kullandı.

HashKey Capital, Likit Staking Türevlerine Dair Araştırma Raporu Yayınladı

Dünyanın en büyük kripto fonlarından biri olan HashKey Capital, DeFi’nin Likit Staking Türevleri (LSD) piyasasına ilişkin yıllık araştırmasının bulgularını yayınladığını duyurdu.

3 Ağustos’da paylaşılan bulgulara göre, Likit Staking Türevleri piyasasının bu yıl kilitlenen toplam değer olarak 22 milyar doları aştığı ve tüm LSD projelerini toplam piyasa değerinin 18 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktığı belirtildi. HashKey’de Jupiter Zheng liderliğindeki araştırma ekibi, LSD için parlak bir gelecek görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri