in ,

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bu yazımızda, son bir hafta içinde DeFi dünyasında yaşanan önemli konu başlıklarını kaleme alacağız.

DeFi Protokolünden Şaşırtan Teklif

Solana tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) projesi Parrot Protocol (PRT), topluluğa şaşırtan bir teklif sundu.

2021 yılının Eylül ayında 85 milyon dolarlık bir yatırım alarak piyasaya sürülen Parrot Protocol, platformun yerel kripto para birimi PRT’yi itfa etmek için harekete geçti. Token dağılımının büyük çoğunluğuna sahip olmak isteyen ekip, itfa kapsamında kripto para biriminin taraflar arasındaki paylaşım değerini 0,0045 dolar olarak belirledi. Dolaşımda bulunan 14,2 milyar PRT’nin %81’ini elinde bulunduran ekip, IDO’dan kalan 72 milyon dolar değerindeki bu fonun 60 milyon dolarını almayı teklif etti. Bu işlemlerin gerçeklemesinin ardından proje, gelecek faaliyetlerine yerel kripto para birimi olmadan devam edecek.

DeFi İşlem Hacimleri 7 Ayın En Düşük Seviyesine Geriledi

Kripto veri platformu DefiLlama, tüm merkeziyetsiz finans (DeFi) piyasası işlem hacminin yılbaşından bu yana en düşük değere gerilediğini belirtti.

DeFi piyasasının 1 Ocak 2023’ten bu yana en dip seviyede olduğunu açıklayan platform, toplam kilitli değerde de büyük düşüş yaşandığını söyledi. DefiLlama’ya göre, DeFi protokollerinde tutulan sermaye miktarını ölçen toplam kilitli değer (TVL), yalnızca Temmuz ayında 45,3 milyar dolardan 42,9 milyar dolara geriledi.

İtalyan Merkez Bankası, DeFi Projesini Destekliyor

İtalyan Merkez Bankası’nın Milano Hub inovasyon merkezi, kurumsal DeFi için bir menkul kıymet token ekosistemi araştırmak üzere Cetif Advisory tarafından geliştirilen bir projeye destek sağlayacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cetif Advisory Genel Müdürü Imanuel Baharier: “DeFi’nin denetlenen kuruluşlar için güvenli ve açık bir işletim ortamı haline gelmesi için gerekli koşulları yaratmanın hayati önem taşıdığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Trading Botları, DeFi Alanında Popülerlik Kazanıyor

Trading botları, merkeziyetsiz finans alanında işlem yapmak isteyen yatırımcılar arasında popülerlik kazandı.

CoinGecko verilerine göre, trading botları ile ilişkili varlıkların piyasa değeri, yalnızca bir hafta içinde 241 milyon doları aştı. Zincirler arası likidite yönlendirme şirketi Li.Fi’nin CEO’su Philipp Zentner, Bloomberg’e verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı: “Telegram trading botları arasında odak noktası genellikle düşük piyasa değerine sahip varlıklar, memecoin’ler ve düşük hacimli kripto paralar.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri