in

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bu yazımızda, son bir hafta içinde DeFi dünyasında yaşanan önemli konu başlıklarını kaleme alacağız.

Layer-1

Synthetix, Merkeziyetsiz Kripto Para Borsasını Tanıttı

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Synthetix, merkezi kripto borsaları ile rekabet edecek yeni bir merkeziyetsiz kripto para borsası çıkaracağını duyurdu.

Ethereum tabanlı türev borsası Synthetix’in kurucusu Kain Warwick, 14 Temmuz tarihinde paylaştığı gönderide, uzun bir süre önce bir gün yeniden masaya indirmek üzere rafa kaldırdığı Infinex isimli DEX projesini beta testi için yayına aldığını duyurdu.

Arcadia Finance Saldırıya Uğradı

Optimism ve Ethereum ağındaki DeFi platformu Arcadia Finance, bu hafta ortasında saldırıya uğradı.

Siber güvenlik şirketi PeckShield’ın raporuna göre Arcadia Finance, 455.000 dolarlık kripto varlık çaldırdı. Siber saldırının detaylarına göre Optimism ağı aracılığıyla yaklaşık 180 ETH, Ethereum ağındaki köprüleme yoluyla ise yaklaşık 148 ETH ile 59.000 USDC çalındı.

DeFi Protokolü AlgoFi Faaliyetini Sonlandırıyor

Algorand üzerindeki en büyük DeFi protokolü olan AlgoFi, 11 Temmuz tarihinde paylaştığı resmi blog gönderisinde, platformun geliştirilmesini ve sürdürülebilmesini engelleyen çeşitli olayların ardından faaliyetlerini durdurma kararı aldıklarını bildirdi.

Alınan bu karar doğrultusunda para yatırma işlemlerinin devre dışı bırakılacağını ve yalnızca para çekme işlemlerine izin vereceğini duyuran AlgoFi, sene sonunda platformdaki tüm varlıkları tasfiye etmeyi planlıyor.

Grayscale, DeFi Fonuna Lido Finance’ı Ekledi

Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Grayscale, 7 Temmuz tarihinde yayınladığı basın bülteninde, DeFi fonuna Lido Finance’ı (LDO) eklediğini duyurdu.

Şirketin aktardığı bilgilere göre toplamda 3,1 milyon dolarlık varlığa sahip olan DeFi fonu içerisinde LDO’nun yüzdesi %19.04 olarak açıklandı.

Neoply BAE’ye Taşınıyor

Merkeziyetsiz bir finans platformu ve blok zincir teknolojisine dayalı çeşitli hizmetler sunan Neoply, Abu Dabi Yatırım Ofisi’nin desteğiyle küresel merkezini Abu Dabi’de kuracağını duyurdu.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, Abu Dhabi Global Market’ta yer alacak küresel merkez H-Lab olarak adlandırılacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ethereum (ETH) Fiyatında Son Durum Ne?

Binance Research Anket Raporu Bize Neler Anlatıyor?