in ,

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bu yazımızda, son bir hafta içinde DeFi dünyasında yaşanan önemli konu başlıklarını kaleme alacağız.

Rostin Benham: “DeFi Denetlenmeli”

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Benham, merkeziyetsiz finansın (DeFi) denetlenmesi gerektiğini belirtti.

Chicago’da düzenlenen Vadeli İşlemler Endüstri Birliği Fuarı’nda konuşan Benham, DeFi sektörünü lisanssız doktorlar ile kıyasladı. Benham konuşmasının devamında ise şu ifadeleri kullandı: “Proaktif olmak ve pazar gözetimi ile sağlam siber güvenlik sistemlerinin mevcut olduğundan emin olmak için insanların yardım istemesini beklememliyiz. Bir benzetme yapacak olursak sağlığınızı lisanssız bir doktora emanet edip etmeyeceğinizi düşünün.”

Yield Protocol Faaliyetlerini Durduruyor

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Yield Protocol, 2023 yılının sonuna kadar tüm faaliyetlerini durduracağını açıkladı.

Yield Protocol, sabit faizli borçlanmaya yönelik sürdürülebilir talebin eksikliği ve artan düzenleyici engeller nedeniyle operasyonlarını durdurma kararı aldıklarını belirtti. Ekip, Mart 2024 sabit faiz serisini başlatmayacaklarını ve borç alma ve borç verme işlemlerinin Aralık 2023 serisiyle sınırlı olacağının altını çizdi.

Bitcoin, DeFi Ekosistemindeki Pazarını Büyütüyor

Bitcoin için Layer-1 köprüleme çözümü olan Nomic, Bitcoin destekli bir token aracılığıyla Cosmos’ta Bitcoin likiditesini sağlayacak.

Ekip, yeni token’ın lansmanını başlatmak için Ekim ayı sonuna kadar Nomic Layer-1 blok zincirine nBTC Interchain Yükseltmesini uygulayacak. nBTC token, Cosmos ekosisteminde yerel bir token olarak görev yapacak ve Interchain Blockchain Communication (IBC) protokolü aracılığıyla aktarılabilecek. Yükseltme sonrasında, Nomic uygulaması veya merkeziyetsiz bir borsa olan Osmosis gibi Nomic ile entegre Cosmos uygulamaları, Bitcoin için nBTC’nin çıkarılmasını ve kullanılmasını kolaylaştıracak.

Michael Egorov, Aave’ye Olan Borcunu Kapattı

Curve kurucusu Michael Egorov, merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Aave üzerindeki tüm pozisyonunu kapattı.

Kısa süre önce tasfiye riskiyle karşılaşan Egorov, Aave üzerindeki tüm borçlarını kapatmayı başardı. Zincir üstü veri sağlayıcısı Lookonchain’e göre Egorov, DeFi platformu Silo Finance’e yaklaşık 35 milyon dolar değerinde 68 milyon CRV yatırdı. Ardından Silo Finance üzerinden bu CRV’ler ile 10,77M crvUSD borç alan Egorov, ödünç aldığı crvUSD varlıklarını kısa bir süre sonra USDT’ye dönüştürdü ve Aave üzerindeki borcunu kapattı. An itibariyle Egorov’un Silo Finance’e 17,1 milyon crvUSD, Fraxlend’e 13,1 milyon FRAX, Inverse’e 10 milyon DOLA, Cream platformuna ise 2,5 milyon USDC ve USDT borcu bulunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Kripto Ticaretinde Hacim Nasıl Kullanılır?

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyat Analizi