in ,

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bu yazımızda, son bir hafta içinde DeFi dünyasında yaşanan önemli konu başlıklarını kaleme alacağız.

DeFi Faaliyetleri %15 Geri Çekildi

Yatırım yöneticisi Van Eck’in analizine göre, DeFi borsa hacmi ağustos ayında 52,8 milyar dolara gerileyerek bir önceki aya kıyasla %15,5 oranında düşüş kaydetti.

DeFi ekosistemi için bir diğer önemli ölçüt olan kilitli toplam değer (TVL) miktarı da ağustos ayında %8 azalarak 40,8 milyar dolardan 37,5 milyar dolara geriledi ve Ethereum’un ay içerisindeki %10’luk düşüşünden biraz daha iyi performans gösterdi. Bunun yanı sıra raporda olumlu gelişmelere de yer verildi. Temmuz ayının sonlarında yaşanan büyük bir istismardan kurtulan Curve Finance’ın stablecoin’i crvUSD’nin ağustos ayında önemli bir büyüme kaydederek tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştı.

Balancer Saldırıya Uğradı

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Balancer, yaşadığı saldırının ardından kullanıcıları web sitesinden uzak durmaları konusunda uyardı.

Platform, topluluğunu 19 Eylül’de bilgilendirerek bir sonraki duyuruya kadar Balancer kullanıcı arayüzüyle etkileşimde bulunmamaya davet etti. PeckShield ve blockchain analisti ZachXBT, saldırıda 238 bin dolarlık kripto paranın çalındığını tahmin etti.

DeFi Protokolleri Cosmos İçin Bir Araya Geldi

Dört DeFi protokolü, Cosmos projesinin likidite sorunlarını çözmek için bir araya geldi.

Wormhole, Swing, Tashi ve Evmos’un yer aldığı bu iş birliği kapsamında Wormhole Evmos üzerinde kullanılmak için beş yeni köprülü token kaydedilecek. USDT, USDC, wETH, wBTC ve SOL’ü içerecek olan bu tokenler, Evmos’ta piyasaya sürüldükten sonra Swing protokolüne uygulanacak. Bu da kullanıcıların BNB Chain, Polygon, Fantom ve diğerleri de dahil olmak üzere Swing’in desteklediği herhangi bir ağdan Evmos’a göndermelerine olanak tanıyacak.

LUSD Saldırıya Uğradı

Linear Finance’ın stablecoin’i olarak faaliyet gösteren LUSD saldırıya uğradı.

Linear Finance ekibi tarafından yapılan açıklamanın ardından dolar sabitliğini kaybeden LUSD, yatırımcıları paniğe sürükledi. Ekip tarafından yapılan açıklamada: “Linear stablecoin LUSD bir istismar saldırısı altında görünüyor. Ekip araştırırken LUSD alım satımı yapmayın. Kullanıcı hesapları güvendedir” ifadeleri kullanıldı. Buna ek olarak ekip, kullanıcılarına tasfiyelerin geçici olarak durdurulduğunu ve bazı endişeleri hafiflettiğini garanti etti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyat Analizi

NFT drop

Friend3 Airdrop Epoch1 Başladı!