içinde

DeFi Boğası Gelecek mi?

DeFi (Decentralized Finance) yani merkeziyetsiz finans süreç içerisinde hiçbir merkezi bir yapı barındırmayan ve tamamen blokzinciri üzerinde çalışan yazılımların işleyişi yönettiği finans ekosistemidir.

Para kazanmak için hızlı bir yol sağlamayı içermiyorsa, DeFi’nin mevcut ana kullanımları, altcoin ticareti, kripto paralar ve altcoin ticareti hakkında spekülasyon yapmak için kaldıraç kullanılmasıdır. DeFi, kullanıcıları kendi platformunu kullanmaya teşvik eder ve yield farm sağlar, para birimi kullanıcılarını bir maliyetle borç almaya çeker, kripto paralarda spekülasyon yapmak için kaldıraç ekler veya kullanıcılar çevrimiçi olup hızlı ve sıfır maliyetle altcoin trade’i yapabilir.

DeFi Hangi Sorunu Çözüyor?

DeFi’deki “Sentetik hisse senetleri” işlemleri, borsada insider trader’ların ticaretini tamamlar. Sentetik varlıklar, fiziksel varlıkları blokzincirine ekleyerek ve onlara avantajlar ekleyerek token’lara dönüştürebilir. Dünyadaki herhangi birinin, S&P 500’ü takip eden bir token satın aldığını ve bu token’ı Compound, Aave veya MakerDAO gibi diğer DeFi projelerinde teminat olarak kullanabildiğini düşünün. Bu model ile herhangi bir insider trader sentetik varlıklar aracılığıyla takas yapılabilecek alanlarını genişletmiş olmaktadır.

Gerçekten de DeFi, ister Aave gibi merkeziyetsiz bir borç verme protokolü olsun, isterse Uniswap gibi merkeziyetsiz bir borsa olsun, gelecekte finansman imkanı sağlıyor. Ancak bunların altında yatan varlıklar kripto para birimleridir ve kripto para birimlerinin şu anda en büyük kullanımı spekülasyonudur. Bu, DeFi projelerinin çözdüğü sorunun şu olduğu anlamına gelir: Nasıl daha iyi ve daha rahat spekülasyon yapılır. Dünyayı değiştiren bir finansal sistemden çok uzaklar.

DeFi

DeFi ile, şu anda kripto para birimleri, faiz oranları kazanmak için Aave’deki short işlem açanlara borç vermek için veya Uniswap’ta likidite madenciliği için platforma ait token’leri kazanmak için kullanılabilir. Taahhütlü madencilikten sonra, DeFi’nin ortaya çıkması, kripto para sahiplerine inançlarına ek olarak satmamak için daha fazla neden verdi.

DeFi Dominans’ı 9 Mart’ta %1’e düştü ve o zamandan beri hafif bir artış göstermeye başladı.

Dominans şimdi yükselirken, yüzde hala %1,17 ve bir yıldan daha kısa bir süre önce görülen %3’ün çok altında.

CoinGecko tarafından sağlanan Defi Dominans grafiği

DeFi kendi boğasını yaşarken bize 2008 tekrarını yaşatabilir. Washington Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Hilary Allen, DeFi üzerine araştırma yaptığı bir makalesinde finans kurumlarının DeFi’yi benimsemesi halinde, örneğin stabilcoin’ler sunarak veya DeFi kredilerini desteklediklerinde 2008 mali krizinin tekrarını görebileceğimize inandığını belirtmiş.

Ayrıca DeFi’yi 2008’deki küresel finansal çöküşü hızlandıran kredi temerrüt takaslarına (CDS) ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlere (MBS) benzetiyor.

Allen’ın görüşünün aksine, birçok yatırımcı ve piyasa analisti DeFi’yi “finans tarihindeki en büyük şey” olarak nitelendiriyor.

DeFi’nin Geleceği ve DeFi Boğası Gelecek mi?

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları gelecekte piyasaya fazla likidite sağlamak için bahaneler bulmaya devam ettiği ve reel getiri oranı sürekli negatif sayılarda olduğu sürece, daha fazla finansal kurumun kripto para birimlerine yatırım yapmaya çalışmaması için hiçbir neden yok.

DeFi

Ve DeFi’de getirilerin merkez bankasının para basma oranından daha iyi performans gösterdiği ortada. Bu aynı zamanda DeFi’deki büyük finans kurumlarının ilgi kaynağıdır: Kripto para birimlerinin ayı piyasasında bile, AAVE’deki %3’lük sabit para mevduat oranı, geleneksel finans piyasasındaki herhangi bir para piyasası fonundan daha iyi getiri sağlamaktadır. Gelecek için DeFi kaçınılmaz bir aracıdır.

Soru şu ki, merkez bankası aşırı para ihracını kapatmak zorunda kaldığında ve spekülatif talep eksilere düştüğünde, DeFi için başka hangi uygulama senaryoları var? DeFi ile belki bir gün ticari bonoları NFT’ye çevireceğiz, işletmelere kısa vadeli finansman desteği sağlayacağız. Ya da belki metaverse’in daha fazla gelişmesi ile, sanal dünya içerisinde GSYİH’imizin daha fazlası üretilecek ve DeFi metaverse’nin ekonomisinin temel kaynağı olacak. Ne olursa olsun bugün gördüğümüz DeFi, kripto para birimleri tarafından destekleniyor ve kripto para birimlerinin arkasındaki ana talep spekülasyon yani DeFi’nin temeli.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

2 Milyondan Fazla Ethereum (ETH) Yakıldı

TrustFi IDO’su Stickman’s Battleground (STMAN) Araştırma Raporu