DeFi Açıklamalı Sabit Oranlı Ürünler Nelerdir ve Bunlardan Nasıl Yararlanılır?

Pandemi ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, bilinmeyen ve potansiyel olarak yıkıcı sonuçları olan yeni bir para politikası başlattı.

Eqifi

DeFi, kriptoparaların özgür bir ruh amacıyla ortaya çıkmalarından sonra daha demokratik bir finans ve teknoloji sisteminin inşası için ortaya çıkmıştır. DeFi sistemlerinin bir diğer en önemli avantajlarından ve amaçlarından biri geleneksel finans sistemlerine erişimi olmayan insanların finans işlerini kolay bir şekilde yapabilmelerini sağlamaktır.

FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe) zamanımızın en çok konuşulan konularından birisi haline geldi. 2020 yılında başlayan pandemi/finansal kriz nedeniyle, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, bilinmeyen ve potansiyel olarak yıkıcı sonuçları olan yeni bir para politikası başlattı. Eşi görülmemiş düzeyde niceliksel genişleme, enflasyon yükselirken dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıları endişelendiriyor. Birçok yatırımcı, bu belirsiz zamanlarda bir adım önde olmak için yenilikçi ancak güvenli yollar arıyor. Sabit oranlı ürünlere ve yatırımcıların bunlardan nasıl yararlandığına bir göz atalım.

Sabit Oranlı Ürün Nedir?

Sabit oranlı bir ürün, taban oran veya başka herhangi bir endeks oranı ile yükselmez veya düşmez, ancak genellikle sabit kalır. Bu, sabit oranlı bir kredinin belirli koşullar altında asla değişemeyeceği anlamına gelmez. Sabit faizli bir kredinin anapara ve faizi vade boyunca değişmese de toplam ödeme değişebilir.

Eqifi

İpotek yoluyla ödenen vergi ve sigortalı bir emanet hesabı için, konut sigortası ve emlak vergisi değişebileceğinden ödeme değişebilir. Sabit oranlı ürünler, müşterinin belirli bir süre için sabit bir oran belirlemesine olanak tanır. Ancak, bu kredilere genellikle ön ödeme cezaları uygulanabilir. En yaygın sabit oranlı krediler, öğrenci kredileri, ipotek kredileri, otomobil ve ev sermayesi kredileridir.

Sabit Faizli Kredilerin Artıları ve Eksileri

Sabit oranlı bir kredinin avantajı, piyasa koşullarındaki değişikliklerin, temel faiz oranındaki artışın veya başka herhangi bir endeks oranındaki artışın faiz oranınızı değiştirmeyeceğinin güvencesidir. Ayrıca, endeks oranları düşerse ve değişken oranlar takip ederse, sabit faizli kredi oranlarının aynı kalacağını unutmayın. Tipik bir sabit oranlı kredi örneğine bakalım. 60 ay vade ve %3,99 sabit faiz oranı ile 20.000 $ kredi çekebilirsiniz. Aylık ödemeler yaklaşık 368 $ olacaktır. Faizli toplam geri ödeme 22.094 $ olacaktır. Aynı kredinin 20.000 $ üzerinde değişken bir oranı olsaydı ve faiz oranı artarsa, ödemeleriniz ve toplam geri ödeme tutarı da artardı. Bunun aksine faiz oranı düşerse, genel olarak tasarruf edebilirsiniz.Sabit veya değişken faiz oranı arasındaki seçim, kendi risk toleransınıza bağlıdır.

DeFi

Sabit oranlı bir seçenekten daha düşük bir başlangıç ​​oranına sahip değişken faizli bir kredi bulabilseniz de, krediniz ödenmeden önce değişken faizin yükselmesi riskini taşıyacağınızı unutmayın. Politika oranı veya başka herhangi bir endeks oranı ile dalgalanmayan bir kredi ödemesinin güvenliği konusunda daha rahatsanız, sabit getirili bir ürüne daha uygunsunuz. Sonuç olarak, tutarlılık ve istikrar konusunda daha rahatsanız ve bir kredinin ömrü boyunca daha net bir ödeme fikriniz varsa, sabit oranlı bir ürün her zaman daha iyi bir seçimdir.

DeFi Alternatifi

Bugün, DeFi veya merkeziyetsiz finans süreci kolaylaştırdığı ve geleneksel bankacılığın aracılarını ortadan kaldırdığı için borçlular için daha düşük faiz oranları sunarken, bütünleştirici yapısıyla daha adil kullanılabilirlik sağlar. Birçoğu, DeFi’nin başı çektiği gerçek serveti korumanın daha yenilikçi yollarını aramak için geleneksel bankalardan ayrılıyor. Ancak DeFi platformları çok farklı. Birçoğunun kullanımı kolay değildir ve karmaşık terminolojiye dayanır. Diğerleri itibarlı olmayabilir. Yeni bir DeFi protokolü olan EQIFI, gerekli güvenlik ve yüksek düzeyde güvenilirlik olmadan düşük sabit faiz oranları sunabilen diğer platformlardan sıyrılıyor. Diğer platformların aksine EQIFI, dünyanın en iyi on dijital bankasından biri olarak tanınan ve dünya çapında 180’den fazla ülkedeki müşterilere hizmet veren lisanslı ve düzenlenmiş bir banka olan EQIBank tarafından işletilmektedir.

DeFi

EQIFI Sabit Oranlı Ürünleri, belirli bir gelecek tarihte kapatılan sabit bir faiz oranıyla havuzlanmış kredilerden oluşur. Müşteriler, her biri sabit faiz oranlarına sahip havuzlarda ETH, wBTC (Sarılı Bitcoin), sabit paralar ve seçilmiş itibari para birimleri (sabit paralara dönüştürülen) şeklinde teminat sağlar. Faiz oranları akıllı bir sözleşme ile algoritmik olarak belirlenir. EQIFI, DeFi ve EQIBank arasında kusursuz bir köprü oluşturur ve böylece geleneksel bankacılığa bir alternatif sunar. EQIFI müşterileri ayrıca EQIBank’ta bir banka hesabı için başvurabilirler.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

21 Temmuz 2021 Kriptopara Piyasası Genel Görünümü

Ocean Protocol

22 Temmuz 2021 Kriptopara Piyasası Genel Görünümü