in ,

DeFi 101: Protokoller Nasıl Para Kazanır?

Bu yazımızda, DeFi ekosistemindeki çeşitli protokollerin nasıl gelir elde ettiğini kaleme alacağız. 

Gelir yaratma, portföyünüz için proje seçerken araştırmanız gereken en önemli ölçütlerden biridir. Ayı piyasasında Real Yield protokollerinin ne kadar iyi performans gösterdiği göz önüne alındığında, bir sonraki 100x muhtemelen sürekli olarak önemli gelir elde edebilen bir protokolden gelecektir.

Çeşitli protokol türlerinin nasıl gelir elde ettiğini birlikte inceleyelim:

kripto blockchain

Blockchain

Layer-1 blok zincirleri Ethereum, Sei Network ve Layer-2 zincirleri Arbitrum, Optimism, zkSync, blok zincirini kullandıklarında kullanıcılar tarafından ödenen gas ücretlerinden gelir elde eder.

Blok zinciri ne kadar fazla faaliyete sahip olursa o kadar fazla gelir elde edecektir. Ancak bunun gerçekleşmesi için blok zincirinin kullanıcıların faydalanabilecekleri dApp’lere sahip olması gerekir.

AMM DEX

AMM DEX’leri, kullanıcılar platformlarındaki varlıkları takas ettiklerinde gelir elde eder. Takas edilen miktardan belirli bir ücret alınır ve bunun bir kısmı protokole yönlendirilir ve protokolün token sahipleriyle paylaşılır. Takas ücretlerinin geri kalanı ise likidite sağlayan kullanıcılara tahsis edilir. Bu platformlara örnek olarak SushiSwap, PancakeSwap ve Astroport’u gösterebiliriz. Kısacası, bu platformlar ne kadar işlem hacmi elde ederse o kadar fazla gelir kazanır.

Ödünç Verme ve Alma Protokolleri

Para piyasaları olarak da bilinen bu protokol sınıfı, platformlarından borç para alan kullanıcılardan gelir elde eder.

Bu protokollere örnek olarak Radiant Capital’ı gösterebiliriz. Çoğu para piyasası için, gelirin bir kısmı varlıkları ödünç veren ve mevduat getirisi sağlayan kullanıcılara ödenir. Gelirin diğer kısmı ise hizmet tokeni sahiplerine yönlendirilir. Bu protokollerde ne kadar fazla borç alan kullanıcı varsa protokol o kadar fazla gelir elde eder.

DEX

Perpetual DEX

Perpetual DEX’ler (Sürekli DEX), kulanıcıların desteklenen varlıkları kaldıraçla uzun/kısa pozisyon almalarına olanak tanıyan DEX’lerdir. Gelir, kullanıcılar pozisyon açtığında toplanan ücretlerden elde edilir.

Bazı Perps DEX’lerde, kaldıraçlı pozisyon açmak için borç alan kullanıcıların ödediği ücretlerin bir kısmı da gelir olarak toplanır. Bu protokollere örnek olarak Levana Protocol ve GMX’i gösterebiliriz. Benzer şekilde, gelir likidite sağlayıcıların yanı sıra yönetişim token sahiplerine de yönlendirilir. Bu protokollerde de ne kadar fazla işlem hacmi olursa o kadar fazla gelir elde edilir.

Yield Aggregators/Boosters

Yield Aggregators/Boosters veya verim toplayıcı ve artırıcılar, kullanıcıların fonlarını doğrudan orijinal protokollere yatırmalarına kıyasla daha fazla getiri elde etmelerini sağlamak için genellikle diğer protokolleri kullanır ve getirileri artırmak için otomatik bileşik veya ev sahibi protokolün yönetim tokeninin büyük bir miktarına sahip olur.

Kullanıcılar tarafından kazanılan toplam artırılmış getirinin bir kısmı, getiri toplayıcının/artırıcıların gelirini oluşturan ücretler olarak alınır. Ücretler blok başına veya kullanıcılar varlıklarını çektiklerinde ödenebilir. Bu protokollere örnek olarak Convex Finance ve Beefy Finance’ı gösterebiliriz. Bu platformlarda ne kadar fazla kilitlenen toplam değer (TVL) bulunursa o kadar fazla gelir elde edilir.

Stablecoin

Stablecoin

Stablecoin protokolleri, stablecoin’lerini kullanım için basan kullanıcılar tarafından ödenen ücretlerden gelir elde eder. Ücretler genellikle stablecoin basıldığında bir defaya mahsus olarak veya faiz oranı olarak ödenir.

Buna ek olarak, stablecoin’lerini destekleyen büyük rezervlere sahip stablecoin protokolleri de ek gelir elde etmek için rezervlerine yatırım yapabilirler. Gelir genelikle yönetişim tokeni sahiplerine ve kullanıcıları stablecoin’lerini kullanmaya çekmek için teşviklere yönlendirilir. Bu protokollere örnek olarak Frax Finance ve MakerDAO’yu gösterebiliriz.

Liquid Staking

Likit staking protokolleri, kullanıcıların bir getiri elde etmek için stake edilen dayanak varlığı temsil eden likit bir türev basmasına olanak tanır. Elde edilen getirinin bir kısmı ücret olarak alınır ve bu da protokolün gelir kaynağı haline gelir. Bu protokollere örnek olarak Lido Finance ve Rocket Pool gösterilebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haftanın Takip Edilecek Makroekonomik Gelişmeleri

Kripto Piyasasında Merkezileşme Riski