in ,

Decentraland (MANA) Nedir? Nasıl Alınır?

Decentraland, kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturabilmesine, deneyimlemesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan bir sanal gerçeklik platformudur. 

Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen Decentraland için yeni nesil dünya diyebiliriz. Kullanıcılar, Decentraland üzerinde yer alan sanal arazileri satın alabilir ve bu arazileri geliştirerek satabilirler.

Kullanıcıların satın aldığı bu araziler LAND adını taşır ve birer ERC-721 tokenidir. Decentraland kullanıcıları, platformun yerel kripto varlığı olan MANA ile LAND’leri satın alabilmenin yanı sıra bu varlık ile platform üzerindeki diğer tüm mal ve hizmetlere erişebilirler. 

Decentraland Ekibi 

Decentraland, Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından 2017’de oluşturulmuştur. Projenin kurucuları olan Meilich ve Ordano, daha sonra projedeki önemli görevlerinden ayrılmış ve danışman olarak destek vermeye devam etmişlerdir. Ariel Meilich, birçok startup kurmuş seri girişimci olarak bilinmektedir. Ayrıca, daha önce önde gelen Silikon Vadisi girişim fonu olan Charles River Ventures’ta analist olarak çalışmıştır. 

Decentraland Destekçileri

Projenin destekçileri ve yatırımcıları arasında Krenex Capital, Digital Currency Group, INBlockchain, Animoca Brands, Fundamental Labs, Genesis One Capital gibi önemli yatırım yönetim ve teknoloji şirketleri bulunmaktadır. 

Decentraland’i Benzersiz Yapan Nedir? 

Decentraland, yeni bir sanatsal ortam, iş fırsatı veya eğlence kaynağı arayan içerik oluşturucular, işletmeler ve bireyler için tasarlanmıştır. Öyle ki birçok şirket, Decentraland üzerinde reklamlar vermiş ve ofisler açmıştır. Bu evren, her biri ERC-721 token ile temsil edilen totalde 90.601 ayrı LAND parselinden oluşmaktadır. Her LAND 100 metrekare boyutundadır. Decentraland, sayısı giderek artan projeler gibi yönetim kararları için Merkeziyetsiz Bağımsız Organizasyon (DAO) yapısını kullanır. 

Decentraland DAO Nedir? 

Decentraland DAO, Decentraland evrenini oluşturan LAND sözleşmesi, emlak sözleşmesi, giyilebilir ürünler ve pazar alanı gibi önemli akıllı sözleşme ve varlıklara sahiptir. Ayrıca, Decentraland genelinde çeşitli operasyonları ve girişimleri kalkındırmanın yanı sıra herhangi bir kuruluş veya yönetime bağımsız olmasına izin veren önemli bir MANA cüzdanına sahiptir. 

Decentraland Nasıl Çalışır? 

Projenin merkezi bir otoritesi yoktur ve tüm sanal gerçeklik ekosistemi kullanıcılar tarafından işletilir ve yönetilir. Bu sanal evren, kullanıcıların sanal mülk ve gayrimenkulleri alıp satabilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve ağın özellikleri izin verdiği sürece arazilerini istedikleri her şey için kullanabilecekleri alternatif bir VR ekosistemi olarak işlev görür. 

MANA İstatistikler

Decentraland projesinin yerel kripto varlığı olan MANA’nın toplam arzı 2 milyar 193 milyon 539 bin 27 iken dolaşımdaki arzı ise 1 milyar 855 milyon 84 bin 192’dir. MANA, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 5,90 dolar seviyesini 25 Kasım 2021’de görürken en düşük seviyesi olan 0,0078’i ise 13 Ekim 2017’de görmüştür. 

MANA Nasıl Alınır? 

Decentraland projesinin yerel kripto varlığı MANA birçok kripto varlık alım satım platformu üzerinde listelenmektedir. MANA almak için Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, UniSwap gibi popüler platformları kullanabilirsiniz. Bununla birlikte yerel kripto varlık platformu Paribu ve BTCTurk üzerinden de kolaylıkla alıp, satabilir ve elinizde tutabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Humans.ai Testnet Yayında!

Vectorspace AI (VXV) Nedir? Nasıl Alınır?