içinde , ,

De-Fi Ekosisteminin Yükselen Yıldızı Yield Farming Nedir?

Yield farming, kripto varlıklarınızı borç vererek, karşılığında getiriler veya ekstra kriptopara gibi ödüller kazandıran faaliyete verilen addır.

Yield farming kavramını anlamak için geleneksel finans modeline bir göz atalım. Merkez bankaları para basar. Ticari bankalar bu paraları belirli bir faiz karşılığında borç olarak verir. Bu şekilde kar eder.

DeFi ekosisteminde, yield farming yapan kişi yukarıdaki örneğimizde banka rolündedir. Bir kriptopara sahibi hem kriptoparasını tutup hem de borç verme faaliyetinde bulunarak tek kişilik bir bankaya dönüşür.

Yield farming, varlıklarının kontrolünü kullanıcıya vermesine rağmen, gelir karşılığında varlıklarını belirli bir süreliğine kilitlediği için staking ile benzerlik gösterir.

Yield Farming ile DeFi İlişkisi

Yield farming DeFi sisteminin içinde olan ve nispeten yeni bir kavramdır.

DeFi, Ethereum protokolünün kullanım alanları sayesinde doğdu. Ucuz ve sınırsız işlem olanakları, banka ve finansal aracıları taklit eden girişimleri ortaya çıkardı. DeFi uygulamaları kriptopara ticareti, türevli işlem, marjin işlemi ve en önemlisi borç verme gibi farklı alanlara ayrıldı.

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Yield farmingin ilk adımı bir likitide havuzuna sermaye eklemektir. Eklenen sermaye genellikle USDT, USDC, BUSD, DAI gibi sabit coinlerdir. Ancak bu bir zorunluluk değildir.

Bu havuzlar, kullanıcıların token alım satımı yapabileceği, takas yapabileceği ve borç alıp verebileceği bir markete güç verir. Havuza sermaye eklediğiniz an siz de bir likitide sağlayıcı olmuş olursunuz.

Sermayenizi havuzda kilitlemeniz karşılığında, kullandığınız DeFi platformundan üretilen ödüller kazanacaksınız. Aave gibi bir merkeziyetsiz protokolde ETH borç verip, sonra ödüller kazanmak bir yield farming örneğidir.

Ödül olarak kazanılan tokenler de havuza eklenip farklı ödüller kazandırabilir. Genelde insanlar daha yüksek kazanç için sermayelerini farklı piyasalar arasında değiştirir.

Bazı protokoller, havuza eklediğiniz sermaye karşısında yeni bir token çıkarır. Örneğin Compound’a DAI yatırdığınızda CDAI alırsınız. Daha sonra bu CDAI’yi farklı bir protokole yatırıp 3. bir token alabilir ve bu şekilde devam edebilirsiniz.

Yield farming olayının kolay olmadığı kesindir. Yield farmıng yapanlar büyük ölçüde Ethereum ağına ve teknik özelliklerine hakim olan deneyimli kullanıcılardır.

Yield Farming Riskleri

farming

Yield farmıng son derece karmaşıktır. Hem borç alan hem de veren için önemli finansal riskler barındırır. Yüksek Ethereum ücretlerine (gas fee) tabidir ve yalnızca büyük sermayeler için yatırım yapmaya değerdir.

DeFi protokolleri sorunsuz çalışmak için birden fazla uygulamaya bağlıdır. Bu temel uygulamalardan bir tanesinin bile problem yaşaması durumunda bütün ekosistem etkilenebilir ve yatırımcı, yatırımını kalıcı olarak kaybedebilir.

Yield farming, protokollerin akıllı sözleşmelerindeki olası açıkları sebebiyle hack ve saldırılara karşı savunmasız olabilir. Örneğin YAM protokolü 400 milyon dolara yakın fon topladı. Ancak akıllı sözleşmedeki bir hata milyarlarca ekstra token basılmasına yol açtı. Yine başka bir örnekte Harvest.Finance bir hack girişimi sonucu 20 milyon dolar gibi bir likitide kaybetti.

Yield Farming Yapılabilecek Protokoller ve Platformlar

Compound

MakerDAO

Aave

Curve Finance

Balancer

Synthetix

Yearn.finance

UniSwap

SushiSwap

Örnekler daha çoğaltılabilir.

Kripto dünyasında her şey çok hızlı gelişiyor ve yield farmıng de bir anda hayatımıza giren kavramlardan biri. Yield farming çok yeni bir teknolojidir. Henüz yolun başında olması sebebiyle, bazı iyileştirmelere ve düzenlemelere ihtiyaç duymaktadır. İleride atılacak adımlara daha gelişmiş bir sisteme dönüşmesi muhtemel gözüküyor.

Kaynak: coincentral

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

kriptopara, Bitcoin

7 Mayıs 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum, Binance Coin Ve Dogecoin Fiyat Analizi

Blockchain Uzay Endüstrisini Nasıl Etkileyecek?