Her şey gizlilik için. Zaman zaman özellikle bilişimcilerin gündemine giren “veri gizliliği” konusu; milyonlarca insanın telefonlarından WhatsApp uygulamasını silerek, Telegram ve Signal gibi uygulamalara geçişiyle bir anda tüm dünyanın gündemine oturdu. Bireysel kullanıcıların “özel hayatın gizliliği” perspektifiyle baktığı bu data gizliliği mevzusu; aslında bundan çok daha büyük ve kapsamlı bir mesele olarak gündeme alınacak bir sorun. Zira özellikle ABD seçimleri zamanlarında Facebook ve benzeri platformların, kullanıcı datalarını bazı siyasi partilerin propagandası maksadıyla kullandıkları öne sürülmüş, ABD kamuoyu bunu hararetli bir şekilde tartışmıştı.

Bunun farklı bir yanı ise özel hayatın gizliliği perspektifinden yaklaşılan data gizliliğinin, aslında birçok alanda ciddi sıkıntılara yol açabilecek bir mesele olması. Devletler için stratejik kurumların ve ticari kuruluşların data gizliliği de hayati bir öneme sahip. Artık “veriye ulaşım” her şeye ulaşım demek. Örneğin yıllarca uğruna çalışılan ve büyük fonların yatırıldığı bir patentin dışarı sızdırıldığını veya stratejik kurumdaki bir bilginin dışarı sızdığını düşünün; bunlar hem maddi hem de siyasi krizlere yol açacak kadar derin problemler.

İşte böylesine hayati bir soruna çözüm bulmak amacıyla, uzun yıllardır üstünde çalışılan ve Binance Labs başta olmak üzere pek çok önemli yatırımcıdan destek alan “Hopr” projesi kilit bir noktada yer almakta. Blockchain’de Privacy (gizlilik) vadeden, kripto paralarla karşılaştırılmaması ve karıştırılmaması elzem olan bir proje bu. Zira borsalar, birçok yasa dışı soruna yol açabilecek Privacy coinleri delist ederken; hem blockchain dünyası hem de reel ekonomi “data gizliliği” konusunda geliştirme yapan projeleri destekliyor ve önünü açıyor.

Image for post

İsviçre menşeili bir girişim olan “Hopr” çok yakın zamanda tesnetini yayınladı ve bu testnet beklenenden çok daha yüksek bir taleple karşılaştı. Projenin bu denli sükse yapmasının sebebi “data gizliliği” konusunda en sofistike proje olması. Web3 ekosisteminde kullanılan açık kaynaklı araçlar geliştiren ve bunun için yeni bir blockchain protokolü oluşturan Hopr, 2020’nin ilerleyen günlerinde Mainnet’ine geçecek. Bir blockchain değil, bir mixnet olan Hopr; üstünde blockchain ve diğer Web3 uygulamalarının oluşturulabileceği bir sıfır katman gizlilik zemini vadetmekte. Mixnet olması sebebiyle oldukça geniş bir ekosistemi bünyesinde toplayabilecek.

Peki, Hopr’un arkasında nasıl bir takım var? Öncelikle şunu belirtelim; İsviçre inovasyonu destekleyen ve oldukça sağlam regülasyonları olan bir ülke. Polkadot ağının da kaynağı olan vakfın burada yer alması, blockchain dünyası açısında İsviçre’yi vazgeçilmez bir bölge kılmakta. Ekibe gelirsek, Sebastian Bürgel ismi ön plana çıkıyor. Validity Labs’ın kurucusu ve CTO’su olan Sebastian Bürgel’in iş deneyimi başarılarla dolu, pek çok blockchain konferansında konuşmacı olarak yer almakta. Merkeziyetsiz teknolojiler ve uygulamalar, akıllı kontratlar gibi blockchain için hayati pek çok alanda üretim yapan bir akademisyen olan Sebastian Bürgel; bir mobil ödeme projesi olan Sonect ile İsviçre’nin en büyük finansal kurumlarından biri olan Postfinance’dan yatırım almıştı. Emlakçılık, Biyomedikal, finans sistemleri gibi pek çok ticari alan için merkeziyetsiz uygulama mimarileri tasarlayan bu sıra dışı blockchain uzmanı; Hopr’un arkasındaki dev isim. Polkadot’un oldukça gündemde olduğu ve Polkadot’un Web3 bağlantısı olduğunu düşünürsek; bir Web3 çözümü olan mixchain olan Hopr, 2020’de en çok söz edilen “data gizliliği” projesi olacak gibi.

Image for post

Hopr üç şey vadediyor: Dijital veri gizliliği, mixchain sıfır katman düzeyinde veri aktarımı ve merkeziyetsiz yönetişim. Hopr tokenin üç işlevi olduğunu söyleyebiliriz: Ödeme, stake etme ve oylama. Bir datanın bir uçtan diğer uca transfer olduğunu varsaydığımız an; Hopr mixchain bu iki uç arasındaki staker’ları bir node olarak kullanıp, onları onay mekanizması olarak sisteme dahil ediyor. Bu node sahipleri Hopr tokeni ile ödüllendiriliyor. Buradaki stake ile node oluşturma sistemi, klasik pasif bir staking mekanizmasına sahip değil. Çoğu staking programında, yüksek sayıdaki token sahibi balinalar, yatırım maksadıyla tokenlerini tutarken; Hopr sistemi tüm token holder’larına aktif bir node işletip ağa katkı sunma teşviki sağlıyor. Ağa ne kadar çok node kurup katkı sağlarsanız, o kadar çok ödüllendiriyorsunuz. Böylece ağ dağıtık ve aktif oluyor. Bu aktifliğin DAO topluluğuna yansıyacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gelelim topluluğun Hopr tokenin kaderi üstündeki payına, bu etkileşim oldukça yüksek diyebiliriz. Zira Hopr’un kuruluş felsefesi zaten hem bireyleri hem de ticari kuruluşları merkeziyetli yapıların istismarlarından koruyabilmek. Ağ ne kadar dağıtık, topluluk ne kadar aktif olursa; projenin felsefesi o derece başarılı görülebilecek. Stake ve Voting, çoğu merkeziyetsiz projede yer alan özellikler olsa da; aktif node kurup ağa katkı sunanların ödüllendirilmesi Hopr projesini benzer projelerden birkaç adım öteye taşımakta.

Gelelim küçük ve büyük yatırımcıları ilgilendiren en önemli mevzu olan Tokenomiye bir milyar toplam arza sahip Hopr projesi, başlangıç aşamasında 130 milyon gibi bir dolaşımla sunulacak. Aktif node sahibi olup ağa katkı sunmanın ödüllendirilip teşvik edileceğini düşünürsek, token kilitlendikçe dolaşım azalacak ve bu token sahipleri için hayli avantajlı olacaktır.

Image for post

Tokenin %25 kısmı projenin gelişimi için hazineye, %18.50 kısmı takıma ve danışmanlara, %16.50 kısmı ön satışa, %6 kısmı bounty için (bug bounty gibi çeşitli ödüllendirme mekanizmaları), %8.50 kısmı dağıtım (likidite havuzlarında ön satış sonrası satışa çıkartılan token) ve en önemli kısmı %25 cover traffic (ağın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için ağ içi ödüllendirmeler) ayrılmış. Toplam arzın %13’ü ile dolaşımın başlayacağı ve kilitlemeler ile birlikte dolaşımın giderek azalacağını düşünürsek, Hopr yatırımcılar için cazip bir seçenek olarak duruyor.

Sebastian Bürgel gibi blockchain için marka bir isim, İsviçre gibi blockchain alanında inovatif bir ülke menşeili olması, data gizliliği gibi hem blockchain için hem de reel ekonomi için hayati bir soruna çözüm bulması ve yatırımcıları için gayet başarılı kurgulanmış tokenomisi, Hopr’u vazgeçilmez kılacak gibi. Testnet’e yoğun ilgi de bunun göstergesi. Henüz token satışı ile ilgili elimizde bir veri yok. Koinsaati olarak bu süreçte sizleri mutlaka bilgilendireceğiz. 2021 yılına damga vuracak inovatif projeleri incelemeye devam edeceğiz.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Co-Founder ve CEO görevlerini sürdürüyor.

Kriptopara, Bitcoin

5 Şubat 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum, Ripple, Cardano ve Chainlink Analizi

Bitcoin, Tether, Kriptopara

Türk Hukuku’na Göre Kripto Paralar Yasal Mıdır?