in

Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) Nedir?

Dağıtık defter teknolojisi (DLT) verilerin, bir ağ üzerinde bulunan birden fazla alanda erişilebilir, güncellenebilir ve doğrulanabilir olmasına imkan tanıyan, merkeziyetsiz teknolojik bir altyapıdır. 

Bu altyapıda, işlerin yürütülmesi, onaylanması ve yetkilendirilmesi gibi faaliyetler merkezi bir otorite tarafından denetlenemez. Ağ katılımcıları işlemleri bağımsız bir ağda onaylar ve onaylanan veriler şifrelenerek saklanır. 

En basit tanımı ile dağıtık defter teknolojisi, parçalara ayrılmış verilerin şifrelenmiş bir şekilde birden fazla ağ üzerinde saklanmasına denir. Bu sistem üzerinde verilerin erişimi, doğrulama işlemleri ve güncellemeler ağ kullanıcılarının oluşturdukları konsensüs ile gerçekleşir. 

Dağıtık Defter Teknolojisi Nasıl Çalışır? 

Dağıtık defter teknolojisi mantığını daha net kavrayabilmek için veri tabanı sistemlerini bilmek iyi olacaktır. 

Merkezi Veri Tabanı: Merkezi yapılarda veriler sabit bir noktada saklanır. Pek çok sunucu çözümünde standart olarak sunulan merkezi veri tabanında her kullanıcı aynı merkezi bilgisayar ağına yönlendirilir. Veriler tek merkezde bulunduğundan dolayı sistemde aksaklıklar ve sorunlar yaşanabilir. Tek bir sistem üzerinde saklanan veriler siber saldırılara daha açık hale gelir. 

Merkeziyetsiz Veri Tabanı: Merkezi yapılara kıyasla daha verimli çalışan bu veri tabanı türü, içerikleri belirli süzgeçten geçirerek ilgili sunucuya aktarır. Yüksek işlem trafiğinin yaşandığı ağlarda tercih edilen merkeziyetsiz veri tabanı modeli, kullanıcıları ilgili sunucuya otomatik biçimde yönlendirerek çalışır. Bu veri tabanı türü, merkezi yapıdaki veri tabanlarına kıyasla daha güvenlidir. 

Blockchain

Dağıtık Veri Tabanı: Dağıtık veri tabanı modelinde ise yukarıda da belirttiğimiz gibi, veriler parçalara ayrılır ve her parça farklı sunucuda saklanır. Bu sayede kullanıcıların verilere ulaşması çok daha hızlı bir biçimde gerçekleşirken, aynı anda yüksek miktarda verinin işlenmesi de mümkün hale gelir. 

Dağıtık veri tabanı, siber saldırıları riskine karşı en güvenli veri tabanı sistemidir. Siber saldırganların verileri ele geçirebilmesi için aynı anda pek çok sunucu ve bilgisayarı hacklemesi gereklidir. 

DLT Avantajları 

Dağıtık defter teknolojisi, pek çok sisteme uyarlanabilme özelliğine sahiptir. Bu teknolojinin, resmi işlemlerin gerçekleştirildiği devlet dairelerinden tutun, tedarik ve perakende zincirlerine hatta eğlence ve sanat gibi alanlarda bile kullanılabilirliği mümkündür.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Pi Network Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

MYSO Testnet ile Nasıl Etkileşime Girilir?