içinde , ,

Cüzdan (Wallet) Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Dünya kripto para sistemini ciddiye almaya başladı. Ne yazık ki siber suçlular da öyle. Gün geçtikçe kripto para piyasalarında hack ve hırsızlık gibi haberleri daha çok duyar olduk.

Kripto paralarınızı güvende tutmanın bir yolu da cüzdan kullanmaktır. Bu yazımızda kripto para cüzdanlarını türlerine göre ele alacağız.

Neden Cüzdan Kullanmalıyım ?

Kripto borsaları, kripto ticaretinin genel merkezleridir. Dolayısıyla, kullanıcıların işlem yapmak için burada bakiyesi olması gerekmektedir. Blockchain ile iletişim halinde olan veri ise borsa cüzdanlarının içindedir.

Bankacılık uygulamalarınızı düşünün. Aslında uygulamanın içinde para depolanmıyor. Uygulama yalnızca banka ile iletişime geçen verileri depoluyor. Kripto cüzdanlar da bankalar yerine blockchain ile iletişim halindedir.

Borsa sunucularında depolanması dışında diğer kripto cüzdanları da aynı şekilde çalışır. Bu özel cüzdanlar kullanıcının bilgisayarında, telefonunda veya harici cihazında yer alabilir. Gelin bu cüzdanlara biraz yakından göz atalım.

Özel Cüzdan Çeşitleri

Cüzdanlar genel olarak 3 gruba ayrılmaktadır: yazılım, donanım ve kağıt cüzdanlar. İşlevine göre soğuk veya sıcak olarak gruplandırıldıklarını da görebilirsiniz.

Kripto cüzdanların büyük bölümü yazılım cüzdanıdır. Görece kullanımı, ulaşımı kolay ve daha hızlıdır. Donanım ve kağıt cüzdanlar ise daha güvenli alternatiflerdir.

Sıcak ve soğuk cüzdanın farklarına gelirsek ise sıcak cüzdan internet bağlantısı olan cüzdandır. Sıcak cüzdana örnek olarak yazılım cüzdanları verilebilir. Yukarıda yazdığımız gibi ulaşımı kolay olduğu için sık sık borsalarda alım-satım yapan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Soğuk cüzdanın ise internet bağlantısı yoktur. Donanım ve kağıt cüzdanlar soğuk cüzdanlardır. İnternet bağlantısı olmadığı için siber saldırılara karşı daha güvenilirdir. Bu cüzdanlar daha çok uzun vadeli yatırım yapan, HODL stratejisini benimseyen kullanıcıların tercihidir.

Yazılım Cüzdanlar

Yazılım cüzdan da kendi içinde 3 gruba ayrılır: Web, mobil ve masaüstü cüzdanları.

Web Cüzdanları:

Web cüzdanları en az güvenilir olan cüzdanlardır. Özel anahtarlar, kullanıcının kontrolünde değil sunucularda bulunur ve üçüncü şahıslar tarafından kontrol edilir.

Web cüzdanlarına ulaşmak ve bağlanmak çok kolay olduğundan istenilen yerden veya cihazdan bu cüzdan kullanılabilir. Bu rahatlığı ve kolaylığı sağlarken güvenlik risklerini artırmaktadır. Web cüzdanları borsa cüzdanlarına benzer şekilde çalışır.

-Masaüstü Cüzdanları

En yaygın kullanılan kripto para cüzdanıdır. Masaüstü cüzdanları bilgisayarın sabit sürücüsüne indirilir ve özel anahtarlar burada tutulur. Genel olarak güvenli sayılmasına rağmen, masaüstü cüzdanları da siber saldırılara açıktır. Bir hacker bilgisayarınızın kontrolünü ele geçirilebilir ve birikimlerinize erişebilir.

Masaüstü cüzdanları olarak tarayıcı uzantılarını ve masaüstü uygulamalarını görebiliriz.

-Mobil Cüzdanlar

Sağlam bir güvenlik sunan bir diğer kripto para cüzdanı mobil cüzdandır. Ayrıca sıklıkla işlem yapan kullanıcılar için de oldukça uygundur. Masaüstü cüzdanlarına göre daha güvenlidir. Telefonlarda bilgisayarlara kıyasla daha az hack girişimi olmaktadır. Mobil cüzdana örnek olarak Trust Wallet verilebilir.

Ancak telefonuz veya tabletinizin çalınması demek, özel anahtarlarınızı kaybetmek demektir. Bu da birikiminize erişimi kaybetmek anlamına gelir.

Kağıt Cüzdanlar

Özel anahtarınızı çevrimdışı olarak depoladıkları için kağıt cüzdanlar güvenilirdir. Üstünde QR kodu bulunur ve gerçekten kağıttır. QR kodu taratarak işlem yapılır.

Kağıt cüzdanlarınızın fotoğrafını çekmemelisiniz çünkü bu durum cüzdanınızı çevrimiçi saldırılara karşı açık hale getirir. Ayrıca kağıt cüzdanınızı kaybederseniz, özel anahtarınızı kaybetmiş olursunuz.

Donanım Cüzdanlar

Donanım cüzdanları genelde USB şeklindedir. Farklı bir cihaza takılarak kullanılır. Çok güvenlidir. Ancak donanım cüzdanınızı kaybederseniz, birikiminizi de kaybetmiş olursunuz.

Son Fikir

Kolaylık ve güvenlik, kripto para cüzdanı seçiminde en önemli faktördür. Bu 2 faktörü birden karşılamak zordur. Her cüzdan çeşidinin kendince artı ve eksileri bulunmaktadır. Burada birikim miktarınıza veya yatırım stratejilerinize göre hangisini seçeceğinizin kararı size kalmıştır. Tabi ki birden fazla cüzdan çeşidini kullanabileceğinizi de unutmayın.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Swipe

Tarihteki En Büyük SXP Yakım İşlemi Gerçekleşiyor

Bitcoin, Çin

Çin Hükûmeti Bitcoin Madenciliği Faaliyetlerini Denetlemeye Başladı