in ,

CurveDAO (CRV) Fiyatı Yükselecek mi?

CurveDAO, 4 Mayıs’ta CrvUSD stablecoin’ini piyasaya sürdü. Yeni lansman ile birlikte birçok yatırımcı Curve fiyatında bir yükseliş yaşanıp yaşanmayacağını merak etti.

CurveDAO, stablecoin’ler ve diğer varlıklar arasında düşük slipaj ile takas konusunda uzmanlaşmış merkeziyetsiz bir platformdur (DEX). Ayrıca kullanıcıların havuzlarına likidite sağlayarak faiz ve ödüller kazanmalarına olanak tanır.

Proje, piyasaya yeni sürdüğü stablecoin’ini 2022’nin Haziran ayında duyurmuş ve Kasım 2022’de bir whitepaper yayınlamıştı. Yakın zamanda piyasaya sürülen CrvUSD’nin ardından Curve fiyatında bir yükselişin yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu oldu. 

CrvUSD’nin büyük kripto varlık alım satım platformlarında listelenmesi, CRV fiyatı üzerinde de olumlu bir etki yaratabilir. Ancak şu an varlığın hangi platformlar üzerinde listeleneceği henüz belli değil. 

Kısa vadeli görünümde CRV fiyatının 0,98 dolar seviyesindeki küçük direnç bölgesinin üzerine çıkması ve 1,1 dolarlık bir sonraki direnç seviyesine doğru ilerlemesi bekleniyor. Yukarıda da belirttiğim gibi eğer CrvUSD, büyük platformlarda listelenmeye başlarsa bunun CRV fiyatına da olumlu yönde katkısı olabilir. 

CrvUSD, sabitlenmesini sürdürmek ve likidasyon önlemek için Ödünç Verme-Tasfiye AMM algoritması (LLAMMA) adı verilen yeni bir mekanizma kullanıyor. 

Herhangi bir kullanıcı crvUSD mint etmek istediğinde, teminat olarak bir miktar CRV token yatırmak zorunda kalır. Teminat, CRV ve crvUSD arasında takasa izin veren otomatik bir piyasa yapıcı olan LLAMMA havuzuna eklenir. 

Kullanıcılar, likidasyon oranına bağlı olarak crvUSD cinsinden teminat değerinin belirli bir yüzdelik bölümüne kadar borç alabilir. Ödünç alınan crvUSD’de LLAMMA havuzuna eklenir. CRV’nin fiyatının düşmesi durumunda havuz, kullanıcının borcunu azaltmak ve teminatlandırma oranını artırmak için otomatik olarak crvUSD karşılığında bir miktar CRV satışı gerçekleştirir. Bu durum, kullanıcının tasfiye edilmesini ve teminatını kaybetmesinin önüne geçer. 

Özet geçecek olursak LLAMMA havuzu, takas eğrisini CRV ve crvUSD arz ve talebine göre ayarlayarak crvUSD fiyatının sabit kalmasını sağlar. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

CZ’den Meme Coin’ler Hakkında Açıklamalar

Ethereum

Goerli ETH (GETH) Nedir? Nasıl Alınır?