in ,

Curve Finance Saldırıya Uğradı! Son Durum Ne?

DeFi platformu Curve Finance üzerinde Vyper kullanan birkaç sabit havuz 30 Temmuz tarihinde saldırıya uğradı.

Açıklamalara göre saldırı, tipi olarak programlama dili Vyper’daki bir güvenlik açığı nedeniyle gerçekleşti. Vyper’da keşfedilen yeniden giriş hatası nedeniyle toplam 100 milyon dolar değerinde dijital varlık risk altına girdi. Hacker’lar, DeFi hizmetlerinde fiyatlandırma ve likidite için kullanılan platformdaki diğer stablecoin havuzlarını da boşalttı. Curve Finance tarafından yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Vyper 0.2.15 kullanan bir dizi kararlı havuz (aIETH/msETH/pETH), arızalı bir yeniden giriş kilidi nedeniyle istismar edildi. Durumu değerlendiriyoruz, son gelişmeler ile ilgili topluluğu güncelleyeceğiz.”

Şu an itibarıyla saldırı nedeniyle Curve’den çekilen kesin miktar belirsizliğini koruyor. Blockchain denetim firması olan BlockSec’in yaptığı ön analize göre toplam kaybın 42 milyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Saldırının yaşandığı bu süreçte, Curve Finance’ın yerel kripto para birimi olan CRV’nin fiyatı da yaklaşık %15’lik bir düşüş yaşadı. Curve Finance olayı, kripto para piyasasında da satış basısı yarattı. Bitcoin ve Ethereum, potansiyel daha geniş etkiler ile ilgili endişeler nedeniyle fiyatında hafif dalgalanmalar yaşadı.

Bununla birlikte saldırıya uğrayan platformlardan biri olan Alchemix, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kalan likiditeyi çıkarmak için işlemi sıraya koyma aşamasında aIETH/ETH curve havuzu bir hacker tarafından boşaltıldı. Şu anda net sonuç, aIETH’yi destekleyen yaklaşık 5.000 ETH’lik kısmi bir destek kaybı yaşanmış olmasıdır.”

Curve Finance hack olayını gerçekleştiren saldırgan, gerçekleştirdiği blockchain işlemine not ekleyerek ilk iletişimi kurdu. Hacker, fonları şimdilik soğuk cüzdanlara taşıdığını, etkilenen protokollerin etherscan sohbet kısmından kendisiyle iletişime geçebileceğini söyledi. Saldırganın söz konusu protokoller ile bir pazarlık yapabileceği düşünülüyor.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Güney Kore merkezli kripto para borsası Upbit harekete geçti. Borsa, yaptığı açıklamada CRV token için para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldığını belirtti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Base Ağında Memecoin Çılgınlığı Yaşanıyor

Karat DAO Nedir?