in ,

Curve Dao (CRV) Nedir? Nasıl Alınır?

Curve Finance, merkeziyetsiz finans ekosisteminin en önemli parçalarından biridir. Ethereum ağı üzerinde çalışan bu merkeziyetsiz borsa (DEX), stablecoin’lerin en iyi fiyatlarla takas edilebilmesi amacıyla tasarlanmıştır. 

Otomatik Piyasa Yapıcısı (AMM) olarak çalışan Curve Finance, emir defteri yerine bir fiyatlandırma algoritması kullanır. Curve Finance platformu üzerinde herkes varlıklarını birkaç farklı likidite havuzuna ekleyebilir ve işlem ücretlerinden pasif gelir elde edebilir. 

Curve Finance Ekibi 

2020 yılının başlarında piyasaya sürülen Curve Finance’ın CEO’luk görevini aynı zamanda projenin kurucu ortağı olan Michael Egorov üstlenmektedir. Rus bilim insanı olan Egorov, daha önce NuCypher projesinin kuruluşunda yer almış ve projenin CTO’luk görevini üstlenmiştir. 

Stablecoin'ler

Curve Finance Yatırımcıları

Curve Finance platformunun yatırımcıları arasında Cluster Capital, Codex Venture Partners, Fomocraft Ventures, Mechanism Capital ve Mint Ventures gibi önemli şirketler yer almaktadır. 

Curve Finance Nasıl Çalışır? 

Yukarı da bahsettiğimiz gibi Curve Finance üzerinde varlıkların fiyatı bir emir defteri yerine fiyatlandırma formülüne bağlı olarak belirlenir. Curve tarafından kullanılan bu formül, aşağı yukarı aynı fiyat aralığında yapılan swap’ları desteklemek için özellikle tasarlanmıştır. 

Örneğin, 1 USDT’nin 1 USDC’ye ve onun da 1 BUSD’a yaklaşık olarak denk gelmesi gerektiğini biliyoruz. Fakat 100 milyon dolarlık USDT’yi USDC’ye ve daha sonra BUSD’a çevirmek isterseniz fiyatta kaymalar yaşanacaktır. Curve’ün sunduğu formül, bu kaymayı mümkün olduğunda en aza indirmek için tasarlanmıştır. 

CRV Token İstatistikleri 

Maksimum arzı 3 milyar 303 milyon 30 bin 299 olan CRV’nin dolaşımdaki arzı ise toplam arzın %23’üne denk gelen 746 milyon 960 bin 929’dur. CRV, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 60,50 dolar seviyesini 14 Ağustos 2020’de görürken gördüğü en düşük fiyat olan 0.33 dolar seviyesini ise 25 Ekim 2020’de görmüştür. 

CRV Nasıl Alınır? 

Binance, Coinbase, KuCoin ve Kraken gibi popüler platformlar üzerinde listelenen CRV, yine bu platformlar üzerinden kolaylıkla alınabilir, satılabilir ve elde tutulabilir. CRV almak isteyen yatırımcılar bu platformlar üzerinden üyelik oluşturarak CRV token alım satımı yapabilirler. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Öne Çıkan Yapay Zeka Projeleri Hangileri?

Waltonchain (WTC) Nedir? Nasıl Alınır?