in , ,

Cosmos SDK Nedir?

Geliştiriciler tarafından “blok zincirlerinin interneti” olarak adlandırılan Cosmos, blok zincir sistemleri arasında bağlantı kurulmasını sağlayan merkeziyetsiz bir ekosistemdir. Projenin amacı, ayrı blok zincirlerinin birbirleriyle sorunsuz bir şekilde iletişim kurmasını sağlamaktır.

Cosmos, Layer-1 blok zincirine farklı bir bakış açısı sunarak herhangi bir blok zincirinin başkalarıyla iletişim kurmasını, verileri paylaşmasını ve işlemleri gerçekleştirmesini sağlar. Geliştiricilere blok zinciri oluşturma verimliliğini artıran ve güçlü araçlara erişmelerini sağlayan yeni nesil bir teknoloji sunar. Geliştiriciler, Cosmos SDK tarafından sunulan yalnızca bazı parçaları kullanabilir. Modüler olduğu için, geliştiriciler çeşitli talepleri karşılamak için farklı kombinasyonlar oluşturabilir.

ATOM, Cosmos

Cosmos SDK, özelleştirilmiş Proof-of-Stake (PoS) ve Proof-of-Authority (PoA) blok zincirleri oluşturmaya yönelik açık kaynaklı bir geliştirici aracıdır. Cosmos SDK, geliştiricilerin diğer blok zincirleriyle çalışabilen özel blok zincirleri oluşturmasına olanak sağlar. Çoğu açık kaynaklı olan ve geliştiriciler tarafından şekillendirilebilir modülerden oluşur. Geliştiriciler Cosmos SDK sayesinde mevcut yapı taşlarından yeni bir blok zinciri oluşturabilir.

Cosmos SDK, modüllerin özelleştirilmesine izin veren tasarımıyla programa dili olan Golang’da yazılmıştır. CosmWasm, Cosmos SDK’da WebAssembly (WASM) sanal makinelerini (VM’ler) etkinleştiren bir projedir. WebAssembly’ı Cosmos SDK’ya eklemek, birçok dilde yazılmış yazılımın bir blok zincirinde güvenli bir şekilde çalışmasına olanak tanır.

Cosmos (ATOM)

Cosmos ekosistemine olan talebin çoğu Cosmos SDK aracılığıyla özelleştirilmiş blok zincirlerinin oluşturulmasında sunduğu kolaylıktır. Proje, herkes tarafından geliştirilebilir böylece tüm ekosistem katılımcıları aynı anda katkıda bulunan üyeler haline gelir. BNB Chain, Cronos Chain vb. dahil olmak üzere birçok önde gelen proje, Cosmos SDK tarafından desteklenen kendi blok zincirlerini oluşturdu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

kripto blockchain

Piyasa Değerine Göre İlk 15 Zero-Knowledge Projesi

Bitcoin Halving (Yarılanması) Nedir?