in ,

Cosmos Projesi 2023 Hedefleri

Topluluğumuzun tecrübeli ismi Bratu, “Cosmos Projesi 2023 hedefleri” konu başlıklı bir tweet flood’unu takipçileriyle paylaştı.

Cosmos Hub Yol Haritası 2.0, 1. çeyrekte güvenliği artıracak, ekosistemin kullanım alanlarını genişletecek ve muhtemelen DeFi alanında büyük atılımlar getirecek önemli yükseltmelerin ayrıntılarını veriyor. 

2014 yılında Jae Kwon ve Ethan Buchman tarafından kurulan Cosmos, tipik bir blok zinciri değildir. Cosmos ağı, kendisini bir Layer 1/2 olarak sınıflandırmak yerine uygulamaya özel blok zincirleri barındırır ve bazen “Layer 0” olarak adlandırılır.

Bu uygulamaya özel blok zincirleri, fikir birliği için kullanılan Tendermint Core ile Cosmos SDK üzerine inşa edilmiştir Cosmos SDK üzerine inşa edilen blok zincirleri, birlikte çalışabilirlik nihai hedefiyle IBC’nin veya Blok Zincirlerinin İnternetinin bir parçasıdır.
Unutulmaması gereken önemli bir nokta, Cosmos’un yürütme, uzlaşma ve fikir birliği katmanlarını ayıran modüler bir blok zinciri olarak işlev görmesidir. Peki bunun ne gibi faydaları var?
Zincir içi işlemlerin ortalaması günde ~500.000’dir. Karşılaştırma olarak vermemiz gerekirse;
 • Ethereum: ~1.000.000
 • Fantom: ~400,000
 • Solana: ~200,000
 • Avalanche: ~100,000
Ayrıca, Cosmos ekosistemindeki günlük işlem hacmi ortalama 20 milyon $ATOM veya ~230 milyon dolardır. 
Günlük aktif kullanıcı sayısı ~25 bin ile diğer ağlara kıyasla düşük kalsa da bu, Cosmos SDK üzerine inşa edilen diğer blok zincirlerini hesaba katmıyor. Osmosis örneği verecek olursak tek başına günlük ortalama 50 bin kullanıcıya sahip.
Dikkat edilmesi gereken d'[er bir ölçüt, blok sayıları + TX hacmi artarken blok gecikme zamanlamalarının azalmasıdır.

Kaynak: Satria Pamudji

Cosmos ayrıca 2022’nin başından bu yana ekosistemine 10 zincir ekledi. TVL’ye göre ilk 5 şunları içerir:
 • Cronos ($390M)
 • Osmosis ($200M)
 • Canto Public ($180M)
 • Kava ($180M)
 • THORchain ($130M)

Kümülatif olarak, ilk 17 projenin TVL değeri 1,2 milyar dolardır Karşılaştırmak gerekirse

 • Ethereum: 50 milyar dolar
 • Arbitrum: 1,86 milyar dolar
 • Polygon: 1,18 milyar dolar
 • Fantom: 500 milyon dolar

Cosmos 2023’te büyümeye devam ederken yol haritası 2.0 aşağıdaki büyük yükseltmelere sahiptir:

 • Interchain Hesapları (v8 Rho)
 • Interchain Güvenliği (v9 Lambda)
 • Zincirler Arası Sorgular

Yol haritası 2.0’daki önemli bir gelişme, zincirler arası modüller olasılığıdır. Bir kullanım örneği, A blok zincirine teminat yatırmak ve B blok zincirinde buna karşı bir kredi almaktır. Tam bir çalışma için FlagshipFYI ‘in raporuna bağlantıdan göz atabilirsiniz.

Bu yükseltmelerin dışında, DeFi sahnesinde, özellikle merkeziyetsiz ticaret ve teminatsız kredilendirme açısından önemli gelişmeler yaşanıyor. Örneğin, Mars Protocol, Osmosis üzerinde para piyasası kurma üzerine yeni bir gelişme yayınladı. Ancak daha heyecan verici olan şey, teminat altına alınmış akıllı sözleşme kredilerinin piyasaya sürüleceğinin ipucunu vermiş olmalarıdır.

Kujira da heyecan verici gelişmelere sahip bir başka protokoldür. İyi bir alım-satım deneyimi yaratmak amacıyla merkeziyetsiz bir borsada Merkezi Limit Emir Defterinin likiditesini-deneyimini yeniden yaratmayı amaçlayan BOW ve FIN’i geliştirdiler.

Bu, Web3 cüzdanı SONAR ve tasfiye edilen varlıkların müzayedesini kolaylaştıran ORCA ürünü dahil olmak üzere eksiksiz ürün grubuna ek olarak sunulmaktadır.

Cosmos ekosistemindeki geliştiriciler de genel olarak %25 büyürken en yüksek sıçrama %107 ile Osmosis oldu. Ayrıca, DeFi ile optimize edilmiş Sei Network gibi projeler ve otomasyon odaklı Fetch_ai yıla harika bir başlangıç yaptı.

Cosmos yıla en iyi başlangıcı yapmamış olsa da 2023’ün ikinci çeyreğinde herhangi bir ekosistem için en heyecan verici sezonlardan biri olmaya hazırlanabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Huobi Token (HT) Neden Sert Düştü?

KuCoin Davası Nedir?