içinde ,

Cosmos Hub’ın ATOM’unu Değerli Yapan Nedir?

ATOM’un değerinin ana itici güçleri, işlem ücretlerinden daha fazlası olabilir. ATOM sahipleri, Cosmos Hub’ın (DeFi gibi ürünler aracılığıyla) güvence altına aldığı “yönetim altındaki varlıklar” ile ilgili değeri bir şekilde çıkarabilmelidir. 

Binlerce bağlantılı blok zincirinden oluşan bir dünyada, güvenilirlik en kıt kaynak olabilir ve Hub en güvenilir olmayı hedefliyor. Paylaştırılmış ATOM’lara sahip olmak, Cosmos Hub’ın mülkiyetidir ve ATOM staker’larına Hub’ın kurallarını belirleme/değiştirme hakkı verir.

İşlem ücretlerinin değerini yakalamanın yanı sıra ATOM’ların değeri nedir? Cosmos Hub varlıkları güvence altına almak için kullanılan bir zincir haline gelirse (örneğin DeFi gibi ürünlerde), bu varlıkları koruyacak olan ATOM olacaktır. Tahmine göre, ATOM’un değeri, ATOM’ların koruduğu varlıklarda ne kadar değer olduğuna bağlı olacaktır.

ATOM Tedariği

Yeni ATOM’lar şu anda yıllık arzın %7’sinin biraz üzerinde bir oranda oluşturulmaktadır. Her ay oluşturulan yaklaşık 1,4 milyon yeni ATOM görüyoruz, bunların %98’i stake ödüllerine ve %2’si Topluluk Havuzuna tahsis ediliyor.

ATOM

Birçoğumuz ATOM’larımızı riske atıyoruz. Birincil sebep, stake etmenin bize ödül kazanma hakkı vermesidir. Stake yaparak, ATOM varlıklarımızı artırıyor ve enflasyon oranına ayak uyduruyoruz. Ama neden ATOM’ları tutuyorsunuz? Onları değerli kılan nedir?

ATOM’larla Neler Yapabilirsiniz?

Şu anda, bunları takas edebilir, depozitolu bir yönetim teklifi yapmak da dahil olmak üzere işlemler için ödeme yapmak için kullanabilir, ödüller kazanmak için bunları stake edebilir ve yönetim tekliflerine oy verebilirsiniz.

Gelecekte, ATOM holder’larının, Cosmos Hub aracılığıyla insanların servetlerinin güven kaynağını oluşturmak için kullandıkları ürünlerden ve güvenlikten yararlandığını görebiliriz.

Ekonomik Güvenlik

ATOM’a değerini neyin verdiğini kesin olarak söyleyemeyiz. Ama bazı tahminlerde bulunabiliriz. Kriptografi, Hub’ın geçmişini güvence altına alırken, ekonomik teşvikler (yani, ATOM’lar), Hub’ın geleceğe yönelik garantilerini teşvik eder. ATOM’lar ekonomik güvenliği nasıl sağlıyor?

Bir hacker, Hub’a bir saldırı başlatmak için yeterli sayıda ATOM satın almalı ve stake etmelidir. Örneğin, stake edilen ATOM’ların 1/3’ünden fazlası Cosmos Hub’ı durdurmak (yani Hub’ın yeni bloklar üretmesini engellemek) isteyen bir hacker tarafından kontrol edilmelidir.

Cosmos (ATOM)

ATOM’lar ne kadar değerli olursa, Hub’a saldırmak o kadar pahalı olur. Hacker daha sonra, stake ettiği ATOM’larının kesilmesi veya varlıklarının ağdan ayrılması riskiyle karşı karşıya kalır. Bu ekonomik maliyet ve belirsizlik, bir saldırı olasılığını azaltır.

Ancak, ağı güvende tutmanın değer yakalamanın bir yolu olduğu açık değildir. ATOM sahibi olmayı neden önemsemeliyiz?

ATOM’un Faydaları Nedir?

ATOM’un değer yakalayabileceği birkaç mekanizma vardır.

  • İşlem ücretleri

İşlem ücretleri, muhtemelen ATOM tarafından yakalanan en belirgin değer kaynağıdır. İşleminizin Cosmos Hub’da önceliklendirilmesini istiyorsanız, uygun işlem ücretleri sunarak doğrulayıcıları teşvik etmelisiniz. Bu ücretler daha sonra stake eden herkes arasında bölünecektir.

  • Tüm bu işlem ücretlerini kim ödeyecek?

Şu anda işlem hacmi çok düşük, bu nedenle stake edenler, stake ödülleri kazanmak için öncelikle enflasyonist blok ödüllerine güveniyor. Bununla birlikte, Cosmos Hub’ın IBC aracılığıyla birçok blok zincirinde değer ve veri alışverişini güvence altına alması bekleniyor. IBC nedir? Blok Zincirler Arası İletişim anlamına gelmektedir.

Cosmos (ATOM)

Diyelim ki yeni bir uygulama geliştiriyorum ve nereden başlatılacağına karar veriyorum. Uygulamamı Tendermint konsensüsünü ve Cosmos SDK’sını kullanarak bir Cosmos bölgesi yapmanın güzel yanı şudur:

  1. Yapmak nispeten kolaydır
  2. Test edilmiş ve güvenlidirler
  3. Egemenliği korurken Cosmos genelinde veri ve değer alışverişi yapmaya izin verir.

Cosmos Hub’ın kendisi değişebilir, ancak egemenlik, Hub’da yapılan değişikliklerin uygulamamı kesintiye uğratmayacağı anlamına gelir. Ve IBC ile egemenlik, Cosmos ekosistemindeki diğer bağlantılı uygulamalar ile veri ve değer alışverişini engellemez.

Cosmos ekosistemindeki blok zincirler arasında değer ve veri taşımak isteyen herhangi bir kullanıcı ve herhangi bir uygulama, Hub’ın rekabetçi işlem ücretlerini muhtemelen ödeyecektir.

Örneğin, teminat olarak ETH değerini (veya ATOM gibi başka bir token) kullanarak bir Kava CDP oluşturmak isteyebilirim. Varlıklarımın değerini korumak için bu işlemleri kolaylaştırmak için güvenilir bir merkeze ihtiyacım olacak.

ATOM, Cosmos

Güvenilirlik kritik olacaktır, çünkü kötü bir merkez, bağlı tüm uygulamaları dolandırabilir. Güvenlik garantisi istenilmeli. Bu blok zincirler arası işlemleri güvence altına almak için tehlikede olan yeterli değer ve bu güvenliği işlem ücretleri ile ödemeye hazırım. Cosmos Hub, ekosistemdeki en güvenilir merkez olmayı hedefliyor.

ATOM’un en belirgin değeri, stake ederken işlem ücretleri kazanmaktan gelir. Ancak Hub’ın genişleyen bir Cosmos evreninden faydalanmasının muhtemelen başka yolları da vardır.

  • Yönetim Hakları

ATOM’ları stake ediyorsanız, Cosmos Hub’ın işleyişini temelden değiştirebilecek yönetim tekliflerini sunma ve/veya oylama hakkınız vardır. Bir yönetim önerisinin geçip geçmemesi tamamen oy seçeneklerini ne kadar hissenin desteklediğine bağlıdır. Örneğin, yönetim, Hub’ın yeni bir uygulamaya bağlantıyı destekleyip desteklemeyeceğine büyük olasılıkla karar verecektir. Bu ve diğer tür kararları etkilemek için ATOM’lara sahip olmak, Cosmos ekosistem katılımcıları için değerli olabilir.

  • Stake edilen ATOM’un mülkiyeti, Cosmos Hub’ın mülkiyetidir

IBC ile birlikte çalışan birçok hızlı blok zincirinin olduğu bir dünyada ATOM, Cosmos Hub’ın güvenliğini sağlar. İdeal olarak Cosmos evrenindeki en güvenilir merkez olan Cosmos Hub, tüm bu blok zincirler arasında güvenli işlemleri kolaylaştıracaktır.

Cosmos (ATOM)

ATOM’un değerinin bir kısmı, yönetim altındaki varlıkları ile ilişkilendirilebilir. Zaki’nin sözleriyle, “varlıklar, bu ATOM güvenli ağın içinde ortaya çıktı, listelendi ve tutuldu.” İnsanlar servetlerini Cosmos ekosistemine bağlayabilir ve servetlerini içeren işlemleri güvence altına almak için Hub’a güvenebilir.

Zaki Manian’a göre, ATOM’un Cosmos ekosistemindeki en güçlü ve en güvenilir blok zincirini demirleyen güvenlik token’ı olması gerekiyordu. “Güvenilirlik” ile, gelecekte insanların servetlerini Cosmos Hub’a (örn. DeFi, türevler veya diğer ürünler aracılığıyla) bağlamaları için sistem kurallarının acımasızca uygulanacağını varsayıyoruz.

ATOM, Nasıl Değerlenebilir?

ATOM’ların Hub için yönetişim kararlarını belirlemek için kullanıldığı gerçeği dışında bilmiyoruz. Etkili bir şekilde, ATOM sahipleri Cosmos Hub’ın kurallarına karar verir.

Zaki, güvenilirliğin birçok blok zincirinin olduğu bir dünyada en kıt kaynak olacağına ve dolayısıyla Hub ve ATOM’un değerinin Cosmos Hub’ın güvenilirliğine dayanması gerektiğine inanıyor. İddiaya göre, ATOM’ların en değerli ve güvenilir Cosmos ağ merkezi olması beklenen şey üzerindeki gücünden başka bir değer ortaya çıkacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Stop-Loss Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Three Arrows Capital, ABD’deki Varlıklarını Korumaya Çalışıyor