in , ,

Cosmos Ekosisteminin Akıllı Sözleşme Projesi JUNO Nedir?

Cosmos (ATOM)

JUNO, Cosmos SDK kullanılarak oluşturulan ve Cosmos Ekosistemi için zincirler arası akıllı sözleşme merkezi olarak hizmet veren bir Layer-1, PoS blockchain’idir.

JUNO, Cosmos Hub’a daha işlevsel bir kardeş ağ olmayı hedefliyor. Zincir, geliştiricilerin CosmWasm kullanarak sözleşmeler yazmasına ve dağıtmasına olanak tanır. Ağın yerel varlığı olan JUNO, blockchain’i proof-of-stake yoluyla güvence altına alır ve hem on-chain yönetişimin anahtarı hem de ekosistemde dağıtılan tüm birlikte çalışabilir akıllı sözleşmeler için yakıt görevi görür.

JUNO, Cosmos ekosisteminden bir grup geliştirici, doğrulayıcı ve temsilci tarafından başlatılan bir topluluk girişiminin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. JUNO’nun vizyonu, Cosmos ekosisteminin birlikte çalışabilirliğini, performansını ve güvenilirliğini korumak, akıllı sözleşme dağıtımını özel izinsiz bir ağa devretmektir.

Cosmos (ATOM)

JUNO projesi, Mart 2021’de duyuruldu ve 1 Ekim 2021’de başlatıldı. Tüm JUNO token’ları, potansiyel yasal sınırlamaları ortadan kaldırmak için Cosmos stakerları için herhangi bir erken yatırımcı olmadan (seed satışı, özel satış veya halka açık olmayan satışlar) topluluğa dağıtıldı. JUNO, tamamen birlikte çalışabilir bir ağ oluşturmak için CosmWasm ve InterWasm DAO’nun geliştirilmesinde ve benimsenmesinde öncü olmayı hedefliyor.

CosmWasm, WebAssembly’i (WASM) Cosmos-SDK’ya getiren akıllı bir sözleşme platformudur. WASM, geliştiricilerin birçok farklı programlama dilinde akıllı sözleşmeleri programlamasına ve başlatmasına izin veren bir ara dil olarak çalışır. JUNO ayrıca, kod tabanlarına sahip olarak ve iyi topluluk projelerini finanse ederek CosmWasm ekosisteminin başarısını sağlamayı amaçlayan InterWasm DAO’nun ilk dört yönetim kurulu üyesinden biridir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Parçalanmış (Fractionalized) NFT’ler Nedir?

LayerZero Airdrop’u Nasıl Alınır?