içinde ,

Cosmos Hub (ATOM) Nasıl Stake Edilir?

Geliştirici ekibi tarafından “Blockchain’lerin İnterneti” olarak konumlandırılan Cosmos (ATOM), birbirleri arasındaki işlemleri kolaylaştırmak için açık kaynaklı araçlarla birleştirilmiş bir kripto ağları ağı oluşturmayı hedefliyor.

Cosmos’un diğer projelerden farkı, özelleştirilebilirlik (customizability) ve birlikte çalışabilirlik (interoperability) üzerine odaklanmasıdır.

Cosmos içinde oluşturulan her yeni bağımsız blok zinciri (“bölge” (zone) olarak adlandırılır), daha sonra her bölgenin durumunun kaydını tutan Cosmos Hub’a bağlanır. PoS konsensüs mekanizmasına sahip Cosmos’un kripto para birimi ATOM’dur.

Cosmos (ATOM) Stake Yöntemleri

Keplr Wallet

Cosmos ekosistemini ile haşır neşir olanlar, Keplr Wallet’a aşinadır. Keplr cüzdanı, Cosmos Hub’ın yanı sıra Osmosis (OSMO), Secret Network (SCRT), Crypto.org (CRO) ve daha fazlası dahil olmak üzere Cosmos ekosistemindeki birçok blok zinciri için trade ve stake işlemleri için sıklıkla kullanılan bir cüzdandır. Masaüstünüze Chrome uzantısı olarak ekleyebilirsiniz.

Stake etmeye başlamadan önce, bir validatör seçin.

Validatör seçerken neye dikkat edilmeli:

 • Uptime: Validatör’lerin ne kadar istikrarlı olduğunu gösterir. İstikrarın yüksek olması önemlidir.
 • “Skin the game”: Validatör’ün stake’teki payını gösterir. Validatör’ün stake’teki payı ağa olan güvenini gösterir.
 • Komsiyon miktarı: Her ne kadar düşük veya sıfır komisyon alan validatör’ü seçmek cazip gelse de validatör çalıştırmak maliyetlidir. Bu nedenle %0 sıfır komisyonlu bir validtör’ün sürdürülebilirliği kısıtlıdır veya dolandırıcı (scam) olma ihtimali de bulunur. Bir Cosmos validatör’ü için ortalama komisyon oranı yaklaşık %4 – 5’tir. %100 komisyon oranlı bir validatör de seçmek mantıklı değildir. Alacağınız ödülün tamamını validatör alır.

Validatör’ünüzü seçtikten sonra stake edebilirsiniz.

Atomic Wallet

Atomic Wallet ile ATOM stake etmek, Keplr Wallet ile stake etmek ile benzerlikler gösterir. Her ikisi de birer çevirim içi cüzdandır. Aynı şekilde Keplr’da olduğu gibi stake etmeden önce validatör seçmeniz gerekmektedir.

Trust Wallet

Trust Wallet’ınıza ATOm transfer ettikten sonra “Staking” menüsüne tıklayın ve aşağıdaki adımları atın:

 • Stake Ayrıntıları: Cosmos hakkında mevcut stake durumunuz hakkında daha fazla bilgi görüntüleyin.
 • Stake: Bu sizi ilk stake ekranına götürecektir.
 • Unstake: Tokenlarınızı geri almak ve ödül almayı bırakmak istiyorsanız buraya gidin.
 • Ödül Talep Et: Elde edilen ödülleri stake yoluyla talep edin.

Stake etmek istediğiniz miktarı girin veya tüm token’larınızı seçmek için Maks seçeneğine dokunun. Minimum miktar 0.01 ATOM’dur. İşlem ücretlerini ödemek için cüzdanınızda en az 0.001 ATOM bulunmalıdır. Ardından istediğiniz validatör’ü seçin ve İleri seçeneğine dokunun.

İşlem ayrıntılarını inceleyin. Devam etmeye hazır olduğunuzda “Gönder”e tıklayın. Tebrikler, artık ATOM token’larınızı stake ettiniz.

Merkezi Borsalar

Binance, Coinbase, Kraken gibi merkezi borsalarda pek çok coin’i stake edebilirsiniz. Buna Cosmos (ATOM) da dahildir.

Binance üzerinden örnek bir anlatım yapacak olursak:

 • Binance cüzdanınızda ATOM olduğundan emin olun.
 • Binance’in Locked Staking (Kilitli Staking) sayfasına gidin.
 • ATOM’unuzu kilitleyeceğiniz 30/60/90/120 gün olan bir kilit dönemi seçin.
 • Confirm (Onayla) tıklayınArtık stake işleminiz başarı ile tamamlandı.

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Cardano (ADA) Teknik Analizi I 24.07.2022

Bitcoin, Ayı,

Silvergate Capital: Ayı Piyasası Henüz Bitmedi!