in ,

Cortex (CTXC) Nedir? Nasıl Alınır?

Cortex, dağıtık ağ üzerinde çalıştırılan yapay zeka (AI) modellerini destekleyen açık kaynaklı, eşler arası, merkeziyetsiz bir blok zincir platformudur. 

Son dönemlerde yapay zeka projelerinin başarılarının artması ile birlikte bu projelere olan ilgi de bir hayli artmış durumda. Yapay zeka projelerinin başını çeken platformlardan olan Cortex, yapay zeka demokratikleşmesini sağlamak adına açık kaynaklı bir AI platformu sunuyor. 

Cortex blok zincirinin en önemli teknolojik dönüm noktası, Cortex Sanal Makinesi (CVM)’dir. CVM, Ethereum ile geriye dönük uyumlu bir yapıya sahiptir. Proof of Work (İş Kanıtı) konsensüs mekanizmasına sahip olan projenin yerel kripto varlığı ise CTXC’dir. 

2018 yılının ikinci çeyreğinde işlem görmeye başlayan CTXC, proje ekibinin anlatımına göre bu alanda faaliyet gösteren ilk kripto para girişimi olma özelliğine sahip. 

Cortex Ekibi 

Cortex projesi, Ziqi Chen isimli bir geliştirici tarafından kurulmuştur. Ziqi Chan’in yapay zeka ve blok zincir teknolojileri konusunda detaylı ve ses getiren çalışmaları da bulunmaktadır. Şirketin CTO’luk görevini ise Weiyang Wang yapmaktadır. Wang da tıpkı Chen gibi ilgili sektörlerde büyük başarılara imza atan bir geliştiricidir. 

Cortex Projesinin Destekçileri 

Cortex projesinin destekçileri arasında Techstars, Walnut Ventures Associates, Jere Doyle ve Josh Adler bulunmaktadır. 

Cortex Nasıl Çalışır? 

Cortex blok zinciri, yapay zeka akıllı sözleşmeleri sunarak, herhangi bir geliştiricinin akıllı sözleşmelere yapay zeka eklemek için Cortex’i kullanmasını mümkün kılar. AI kullanma yeteceği, akıllı sözleşme programcılarının tahmin edemeyecekleri harici sinyallere özerk olarak yanıt vermesini mümkün kılar. Tüm bunlara ek olarak, Cortex’in toplu işbirliğini teşvik etmek için bir teşvik mekanizması bulunmaktadır. 

Cortex Hangi Özellikleri İçerir? 

Makine öğrenimi alanında çalışan araştırmacılar, eğitimli ilgili veri modellerini Cortex Akıllı Çıkarım Çerçevesi’nin depolama katmanına yükleyebilir. AI modellerini kullanmak isteyen kullanıcılar, modüller aracılığıyla çıkarımlar yapabilir ve bunun karşılığında modüllerin sağlayıcılarına ödeme yapabilir. 

CTXC İstatistikleri

Maksimum arzı 299 milyon 792 bin 458 olan CTXC’nin dolaşımdaki arzı, ana arzın %69’una denk gelen 205 milyon 550 bin 257’dir. Bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 2.41 dolar seviyesini 30 Nisan 2018’de gören varlık, gördüğü en düşük seviye olan 0.034 doları ise 16 Mart 2020’de görmüştür. 

CTXC Nasıl Alınır? 

CTXC nasıl alınır sorusunun cevabı oldukça basit. Binance, Bithumb, OKX, MEXC, Huobi gibi büyük kripto varlık platformlarında listelenen CTXC’yi, yine bu borsalar üzerinden kolaylıkla alıp, satabilir ve elinizde tutabilirsiniz. 

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

CertiK Audit Nedir ve Neden Önemlidir?

Holo (HOT) Nedir? Nasıl Alınır?