in , ,

Copy Trading’in Riskleri ve Kazançları Nelerdir?

Copy Trading, seçilen kişinin işlemlerini otomatik olarak kopyalama mantığına dayanan bir trade yöntemidir. Copy trading tanımı dilimize “yatırım kopyalama” ya da “işlem kopyalama” olarak geçmiştir.  

Kazançlar

  • Zaman Tasarrufu

Başarılı bir trader olmak kolay değildir. Oldukça zaman, çaba ve tecrübe gerektirir. Copy trading, hali hazırda başarılı trader’ların işlemlerini taklit etmenizi sağlar. Grafikleri sürekli takip etmenize gerek kalmadığı gibi zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

  • Yeni Başlayanlar için Kolaylık Sağlar

Çoğu copy trade uygulamaları ve platformları, yeni başlayanlar için kullanıcı dostu, basit bir arayüzlere sahiptir. Klasik trade platformları, kolaydan karmaşığa değişkenlik gösteren çeşitli özellikler içerir. Seçeneklerin fazlalığı ve farklı emir türleri, bazen yeni başlayan trader’lar için zorlayıcı olabilir.

Çoğu copy trade uygulaması, en iyi performansı gösteren trader’ları veya sinyal sağlayıcılarını kullanıcılarına listeler halinde sıralar. Kullanıcılar o listelere bakarak başarılı işlem geçmişine sahip trader’ları takip edebilir.

  • Sınırlı Piyasa Bilgisine Sahip Kullanıcılar da Yararlanabilir

Piyasaları analiz etmek piyasa yapısını kavramanın yanında temel ve teknik analiz bilgisi gerektirir. Bu analizleri henüz başarılı bir şekilde yapamayan veya piyasa dinamiğini anlamlandıramayan kullanıcılar da copy trading’den faydalanabilir.

  • Tecrübeli Trader’ların Stratejilerini Öğrenebilirsiniz

Tecrübeli trader’ların yaptıkları işlemleri takip ederek onların nasıl stratejiler geliştirdiğini, nasıl fikirler ürettiğini öğrenip ileride kendi stratejilerinize uyarlayabilirsiniz.

  • Kendi Riskinizi Yönetin

Copy trading, yapılan işlemleri daha risksiz hale getirmez. Bununla birlikte trader’lar, copy trading uygulamasının sunduğu parametrelerle riski makul seviyelerde tutmanızı sağlayacak araçlara sahiptir.

Copy trading için takip ettiğiniz trader’ın risk iştahı sizinkiyle aynı olmayabilir. Bu nedenle bu parametreleri kullanarak işlemini taklit ettiğiniz trader’ın stratejisini, kendi almak istediğiniz risk seviyesine çekebilirsiniz.

  • Pasif Gelir Kaynağı

Copy trading sayesinde başarılı trader’ların işlemleri sayesinde pasif veya ek bir gelir sağlayabilirsiniz.

Riskler

  • Piyasa Riski

Piyasa / market riski, bir menkul kıymetin fiyatındaki değişiklik nedeniyle varlığın değer kaybetme riskidir. Tüm varlıklarını tek bir ticaret stratejisine göre uygulayan bir yatırımcı, aşağı yönlü beklenmedik bir fiyat düşüşü ile karşılaştığında büyük kayıplarla karşı karşıya kalabilir ve bu, tüm sermayesini yok edebilir.

Yatırımcılar, sermayelerini birden fazla stratejiye bölerek portföylerini çeşitlendirebilirler. Çeşitlendirme stratejisi, trader’ların çeşitli piyasa koşullarında para kazanmalarına yardımcı olabilir.

  • Çok Fazla Trade Yapmak (Over Trading)

Aynı anda çok fazla hesabı takip ettiğinizde çok fazla trade yapabilirsiniz. Yatırımcılar genellikle kısa süreler içinde çok fazla işlem yaptıklarında yanlış kararlar verebilir, dolayısıyla para kaybedebilir. Bu durum, yatırımcıların copy trading yaparken başına gelebilir.

Copy trading için takip ettiğiniz hesap sayısını mümkün olduğunca düşük tutun ve performanslarına göre her zaman alternatifleriyle kıyaslayın.

  • Profesyonel Trader Hataları

Copy trading yaparken başarınız sadece profesyonel veya deneyimli trader’ların başarısına bağlı olacaktır. Kimse mükemmel değildir. Bu nedenle deneyimli yatırımcıların da hata yapma olasılığını unutmayın.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

NFT

Gemie (GEM) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

funding

Geçen Hafta Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri