in , ,

Copy Trading Nedir?

Copy Trading, seçilen kişinin işlemlerini otomatik olarak kopyalama mantığına dayanan bir trade yöntemidir. Copy trading tanımı dilimize “yatırım kopyalama” ya da “işlem kopyalama” olarak geçmiştir.  

Trader’ların belirli stratejileri kopyalamasına izin veren bir yöntem olan mirror trading’den farklı olarak copy trading, kopyalayan (copying) yatırımcının fonlarının bir kısmını kopyalanan (copied) yatırımcının hesabına bağlar.

Kopyalanan (copying) yatırımcının yapacağı herhangi bir işlem, kopyalanan (copied) yatırımcının hesabı ile kopyalayan (copying) yatırımcının hesabı arasındaki orana göre copy trading stratejisini kullananın hesabına yansır. 

Copy trading stratejisi, başka bir trader’ın uzmanlığından yararlanmanın kolay yolu olarak sayılabilir. Uzman bir trader’ı kopyalayarak yeteneklerine göre potansiyel olarak para kazanabilirsiniz. Bununla birlikte kimi kopyalayacağınız konusunda dikkatli davranmanız ve araştırma yapmanız gerekli.

Bir sitede popüler görünen bir trader’ı araştırmadan kopyaladığınızda zarar edebilirsiniz. Buradaki anahtar nokta, yatırım tarzı ve hedefleri sizinkiyle uyumlu olan bir trader seçmektir. Taklit edilecek bir yatırımcının nasıl seçileceği konusunda dikkate alınması gereken birkaç kriter vardır. Bunlar;

  • Ne kadar süredir trade yapıyor
  • Yatırım geçmişi
  • Yatırımlar için bekleme süresi
  • Ne tür dijital varlıkları tercih ediyor
  • Açık pozisyon sayısı
  • Ortalama slipaj

Platformlar kullanıcıların başarı oranlarını göstermek için çeşitli metriklere dayalı olarak trader’lara abone olma imkanı tanır.

Copy Trading Stratejisinin Avantajları

Hangi dijital varlığı alacağınıza, satacağınızı veya tutacağınıza karar vermek için trendleri analiz etmeniz gerekmez. Profesyonel bir yatırımcıyı takip edebilirsiniz. Portföylerinde sürekli olarak yüksek getiri sağlayan birini seçtiğinizi varsayalım. Sonuç olarak, onları kopyalamak teorik olarak aynısını yapmanıza imkan sağlar.

Copy trading büyük ölçüde pasif bir stratejidir. Piyasayı araştırmak için saatler harcamak zorunda kalmadan portföyünüzde getiri elde edebilirsiniz. Yani yatırımları seçmenin zor işini başkasına bırakıyorsunuz. Yatırım kararlarını yönlendiren kişi profesyonel trader olduğu (ya da varsayıldığı) için çeşitlendirme ve risk yönetimi de yapılır.

Copy Trading Stratejisinin Dezavantajları

Bu strateji belirli bir miktarda risk de içerir. Başarınız, yatırımcının hareketlerini takip etmeye bağlı olsa da hiçbir yatırımcı mükemmel değildir. Başka bir ifadeyle bu stratejiden maksimum getiri sağlamayı umuyorsunuz ancak hiçbir garanti yok.

Bir copy trading platformu kullanıyorsanız platforma ücret ödeyebilirsiniz. Ücretleri düşük tutma konusunda endişeleriniz varsa işlem yapmadan önce maliyetleri dikkatlice değerlendirin.

Diğer taraftan piyasayı takip etmek için saatler harcamak zorunda olmasanız da kopyalamak istediğiniz trader’ı araştırmak için zaman harcamanız gerekiyor. Nasıl çalıştıkları ve yöntemlerinin hedeflerinizle uyumlu olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

PolyhedraZK Testnet ile Nasıl Etkileşim Kurulur?

Coin Vesting Takvimlerine Nereden Bakılır?