in

Colizeum Projesi Kurucu Ortağı Edgars Vecozolins ile AMA Etkinliği

Colizeum Projesi Kurucu Ortağı Edgars Vecozolins, 25 Şubat 2022 Cuma Türkiye saati ile 20.00’de KoinSaati Telegram grubunda AMA etkinliği için topluluğumuzla buluştu. Etkinliği kaçıranlar veya detayları okumak isteyenler için soru ve cevapları sizlerle paylaşıyoruz.

Edgars Vecozolins, Co-founder of Colizeum project, met with our community for the AMA event in KoinSaati Telegram Group on Friday, February 25, 2022 at 20.00 (UTC+3). We share the questions and answers with you for those who missed the event or want read the details.

Kripto Piggy: Merhabalar Edgars, topluluğumuza hoşgeldiniz. Size ev sahipliği yaptığımız için çok mutluyuz.

Hello Edgars, Welcome to our community! We are very happy to host you here

Edgars: Merhabalar, bana ev sahipliği yaptığınız İçin çok memnunum. AMA için heyecanlıyım

Heeyyy, appreciate you hosting me. Excited for this AMA

Kripto Piggy: AMA oturumumuzdan önce kendinizi ve geçmişinizi tanıtır mısınız?

Before our AMA session, could you introduce yourself and your background?

Edgars: Elbette. Ben Colizeum’un kurucu ortağı Edgars Vecozolins. Ben şahsen 8 yıldan fazla bir süredir oyun geliştirmenin içindeyim. Başarılardan biri de mobil oyunumuz Dystopia: Contest of Heroes, 8 aydan kısa bir sürede 1 000 000 indirmeye ulaşmayı başardık.

Ve şu anda diğer oyun geliştiricilerin blockchain tabanlı/tokenize oyunlar oluşturması için araçlar geliştiriyoruz.

Sure. I’m Edgars Vecozolins, the co-founder of Colizeum. Me personally have been in the gaming development for more than 8 years already. One of the achievements is our mobile game Dystopia: Contest of Heroes, we managed to get 1 000 000 downloads for it in less than 8 months. 

And right now we are building the tools for other game developers to build blockchain-based/tokenised games.

Kripto Piggy: Teşekkür ederiz. Eğer hazırsanız AMA oturumuna başlayabiliriz.

Thank you. So let’s start our AMA session if you are ready?

Kripto Piggy: Merhaba Arkadaşlar, Colizeum projesi Ortak Kurucularından Edgars Vecozolins, AMA (Bana Her Şeyi Sor) etkinliği için bugün bizlerle beraber. Edgars, Colizeum projesi hakkında merak edilenleri bizlerle paylaşmak üzere davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Programımız 2 bölümden oluşacak:

⁃ İlk olarak proje hakkında kendi sorularımızı soracağız ve bu bölüm boyunca sohbet açık olmayacaktır.

⁃ Sorularımız bittiğinde ise üyelerimizden soru alabilmek için 5 dakika boyunca sohbeti açacağız. Soruların İngilizce sorulması tercih sebebi olacaktır, Türkçe sorular ise tercümanlarımızca tercüme edilecektir. Konuğumuz, topluluk sorularından 5 tanesini seçerek yanıtlayacak. Cevaplanan soruların sahipleri de, duyuru Tweetimizi (https://twitter.com/KoinSaati/status/1496467479622787074) RT’lemiş ve Twitter’da https://twitter.com/koinsaati ve https://twitter.com/Colizeumcom hesaplarını takip etmiş olmaları halinde ödüle hak kazanacaklardır.

Bu kısa açıklamayla birlikte sorularımıza başlıyoruz. Keyifli bir etkinlik olmasını dileriz!

???????? Hello Friends, Edgars Vecozolins, Co-founder of Colizeum project is with us today for the AMA (Ask Me Anything) Event. Edgars, thank you for accepting our invitation to answer the questions about Arenum!

Our event will be held in 2 sessions:

⁃ First we will ask you our own questions about the project and chat will be closed during this session.

⁃ After Edgars answers our questions, we will open the chat for five minutes to be able to receive questions from our members. Asking questions in English is encouraged however our translators will also translate the Turkish questions. Edgars will cherry pick and answer 5 questions of the community. Those whose questions were answered, retweeted our event announcement (https://twitter.com/KoinSaati/status/1496467479622787074) and be a follower of https://twitter.com/koinsaati and https://twitter.com/Colizeumcom Twitter accounts will be able to receive the giveaway prize.

Now we will start asking our questions. Let’s have a delightful event!

Colizeum

Kripto Piggy: S1- Colizeum projesinin ne amaçla ve nasıl ortaya çıktığını bize kısaca açıklayabilir misiniz?
Q1- Could you briefly explain to us why and how the Colizeum project emerged?
Edgars: Tabi ki. Colizeum fikri, mobil oyunları başlatırken hiç bitmeyen ve haksız zorluklarla karşı karşıya kalan birkaç oyun geliştiricisi arasında ortaya çıktı.
Geliştirme süreci, uygulama mağazaları ile uğraşmak, farklı pazarlara girmek ve geliştirilen oyunlardan para kazanmak kadar zorlayıcı değildi.
Pazaryeri politikaları o kadar ani değişebilir ki geliştiricilerin pazarlama ve gelir planları bir günde değişebilir. Tüm bunlar sürdürülebilir ve inandırıcı görünmüyordu.
Ayrıca, Tier 1 ve Tier 2’den 3 kat daha büyük olan ve paraya çevrilemeyen Tier 3 pazarları, gelişmekte olan Play-To-Earn modeliyle birleştiğinde, oyun geliştirici sorunlarına bir çözüm bulma kararına yol açar.
Colizeum’u bu şekilde elde ettik — bu sorunları çözmek için süper kolay çözümler sağlayarak.
Sure. The idea of C​olizeum originated amongst several game developers when they were facing never-ending and unjustified difficulties while launching mobile games.
The development process was not so challenging as dealing with app stores, entering different markets, and monetizing developed games.
The marketplace policies could change so abruptly that developers’ marketing and revenue plans could change in one day. It all did not look sustainable and convincing.
Also, the unmonetizable Tier 3 markets which are 3x bigger than Tier 1 and Tier 2 altogether combined with the emerging Play-To-Earn model lead to the decision to figure a solution to game developer problems.
And that is how we ended up with Colizeum — provide super easy solution to solve those issues.
Kripto Piggy: Özellikle sorunlara çözümler düşünmeniz çok güzel. detaylı cevabınız için teşekkür ederim. Bir sonraki soruya geçeceğim.
It is especially nice that you think of solutions to problems. thank you for your detailed answer. I’ll move on to the next question.
Colizeum
Kripto Piggy: S2- Colizeum’un oyun dünyası için geliştirdiği harika çözümler olduğunu görüyoruz. Oyuncular için çok önem taşıyan bu çözümlerin neler olduğunu bize anlatır mısınız?
Q2- We see that Colizeum has developed great solutions for the gaming world. Can you tell us what these solutions are, which are very important for the players?
Edgars: Colizeum, oyun geliştiricilerinin Play-To-Earn oyununa geçmesi için gerekli tüm araçlara (dApp’ler) sahip eksiksiz bir ekosistemdir.
Oyun geliştiricilerin araştırma, geliştirme, blockchain ekibini işe alma ve daha fazlası aşamayı geçebilmeleri için tüm sıkı çalışmayı yaptık. Bu araçları bir SDK’da paketledik. Ve en iyi çözümleri sunmak için çalışmalar her zaman devam edecektir.
Oyun geliştiricileri, SDK’yı uygulayarak, hızlı ve blockchain geliştirme hakkında önceden bilgi sahibi olmadan P2E oyunları oluşturabilir.
Bu onlara 10-12 aylık geliştirme süresi ve çok para kazandırır.
Oyuncular için bu oldukça basit — genellikle oynadıkları oyunları alıyorlar ve gerçekten para kazanabiliyorlar ve bunun da ötesinde oyun içi varlıklarına gerçekten sahip oluyorlar.
Tabii ki oyuncu da olabilen içerik oluşturucular için bir başka büyük avantaj, geliştirici katılımı olmadan oyunların içinde turnuvalara ev sahipliği yapabilecek olmalarıdır. Bu şekilde takipçilerini, medya platformları dışında özgürce para kazanabilirler.
Colizeum is a whole ecosystem with all the tools (dApps) that are necessary for game developers to jump into the Play-To-Earn gaming
We did all the hard work so that game developers can just skip the research, development, hiring blockchain team so on and on. We packaged these tools into a SDK.
And the work will always be ongoing to provide the best solutions.
By implementing the SDK game developers can quickly and without prior knowledge about blockchain development create P2E games.
This saves them 10-12 months of development time and a lot of money.
For the players it’s quite simple — they get games that they usually play and can actually earn money and on top of that they will truly own their in-game assets.
Another huge benefit is for content creators who can, of course, be the player as well, is that they will be able to host tournaments inside games without developer involvment. This is how they could freely monetize their followers outside media platforms.
Kripto Piggy: Detaylı cevabınız için teşekkür ederiz. Sıradaki soruya geçiyorum.
thank you for your detailed answer.  I’ll move on to the next question.
Kripto Piggy: S3- Colizeum projesinin, benzer çözümler sunan platformlara göre farklarını ve benzersiz özelliklerini açıklayabilir misiniz?
Q3- Can you explain the differences and unique features of the Colizeum project compared to platforms that offer similar solutions?
Edgars: Her şeyden önce, şu anda oyuncular ve geliştiriciler için mobil oyun pazarına odaklanmış durumdayız
Diğer projeler, bireysel oyunlar veya metaverse’ler yaratıyor. Elbette rakipler var, ancak kullanımı çok kolay olan “all-in-one (hepsi bir arada)” paketi görmedik.
” all-in-one (Hepsi bir arada)” dApp paketimiz (SDK) ve çift tokenli ekonomimiz blockchain kısmıyla ilgilenir, böylece oyun geliştiriciler yalnızca oyun geliştirmeye odaklanabilirler.
Diğer bir önemli fark ise oyuncuların “Oyuncu Kartı” NFT’miz ile tüm oyunlara yalnızca bir giriş biletine ihtiyaç duyacak olmalarıdır.
Ayrıca, tüm oyunlarda kullanılacak birleşik bir ekonomiye sahip olduğumuzdan, oyuncuların her oyun tokenini satın almasına gerek kalmayacak.
First of all, we are focused on the mobile game market — players & developers. For now. In long term, we are looking at global gaming market, but there is a lot of work to do for mobile gaming market
Other projects are creating individual games or metaverses.
There are competitors, of course, but we haven’t seen the “all-in-one” package that is super easy to use.
Our “all-in-one” dApp package (SDK) and our dual-token economy takes care of the blockchain part, so that game developers can focus only on the game development. Another crucial difference is that players will only need one entry ticket to all the games with our “Player Card” NFT.
Also, since we have a unified, dual-token economy that will be used across all games, players won’t need to buy a token for each game.
Kripto Piggy: Oyuncu Kartı gerçekten güzel bir fikir. Çok sevdim
Player Card is a really nice idea. I love it
Edgars: Evet biz de heyecanlıyız
Yeah, we are excited about that as well
Colizeum
Kripto Piggy: S4- Oyun severlerin en çok merak ettiği konulardan biri de, Colizeum platformunu kullananların ne şekilde kazanç sağlayabilecekleridir? Bize Colizeum ile kazanç elde etme konusunda neler söyleyebilirsiniz?
Q4- One of the topics that gamers are most curious about is how the players who use the Colizeum platform can make profit. What can you tell us about making money with Colizeum?
Edgars: Oyuncular şu şekilde kazanabilecekler:
1. En sevdikleri oyunları oynayarak ve belirli görevleri tamamlayarak, savaşları veya turnuvaları kazanarak.
2. Oyuncular oyun içi varlıklarına sahip olacaklar ve bunları satabilecekler.
3. Oyuncular, diğer “Oyuncu Kartlarını” basıp satarak pasif gelir elde edebilecekler.
4. Darphane “Oyuncu Kartı”ndan gelir elde edecek olan “Oyuncu Kartlarının” sahibi olma seçeneği olacaktır. Temel olarak, oyuncular bireysel burs/lonca olma şansına sahip olacaklar.
Ve oyun geliştiricileri, oyuncularını nasıl ödüllendireceklerinin yollarını bulma özgürlüğüne sahip olacaklar. Yani tek yol bunlar değil
Players will be able to earn by:
1. Playing their favourite games and earn by completing specific tasks, winning battles or tournaments.
2. Players will own their in-game assets and will be able to sell them.
3. Players will be able to earn passive income by minting other “Player Cards” and selling them.
4. There will be an option to become an owner of such “Player Cards” which will receive revenue from the minte “Player Card”. Basically, players will have a chance to become individual scholarships/guilds.
And game developers will have all the freedom to come up with ways how to reward their players. So these are not the only ways
Kripto Piggy: Oyuncu Kartı çok özgün bir fikir ve bence siz de oyuncular gibi bunun avantajını göreceksiniz. Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Bir sonraki soruya geçeceğim.
Player Card is a very original idea and I think you will see the advantage of it just like gamers. Thank you for your detailed answer. I’ll move on to the next question.
Colizeum
Kripto Piggy: S5- Colizeum’u oyun dünyasında daha geniş kitlelere tanıtabilmek için ne tür faaliyetler planladınız? Oyun turnuvaları veya E3 gibi büyük oyun fuarlarına katılma fikirleriniz var mı?
Q5- What kind of activities did you plan in order to introduce Colizeum to a wider audiences in the gaming world? Do you have ideas for gaming tournaments or attending big gaming fairs like E3?
Edgars: E3 fuarına katılmak harika bir şey olurdu.
Kısa vadeli planlar ve uzun vadeli planlar var. Her ikisini de sunacağım.
İşte yapmayı planladıkları: 1. Binlerce oyun geliştiricisine katılın — bu, her geliştiricinin ve oyunlarının kendi oyuncu tabanına sahip olacağından, kripto dünyasına birçok yeni oyuncunun katılmasına yol açacaktır.
2. Konferanslara katılmak.
3. Halkla ilişkiler, ücretli reklam vb. gibi pazarlama faaliyetleri
4. Oyun geliştiricilerle tonlarca röportaj yapacağız ve kripto olmayan topluluğu blokzinciri oyun alanındaki fırsatlar hakkında eğiteceğiz.
5. Dünyayı yaymamıza ve daha fazla heyecan yaratmamıza yardımcı olacak tanınmış kişilikleri ekibe dahil etme sürecindeyiz.
Haha, participating in the E3 fair would be something amazing.
There are short-term plans and long term. I will be presenting both.
Here’s what are planning to do: 1. Onboard thousands of game developers — this will lead to a lot of new players joining the crypto world, because each developer and their games will have their player base. More developers, more players, more ZEUM token users
2. Participating in conferences.

3. Marketing activities such as PR, paid advertising, etc.

4. We will do tons of interviews with game developers and educate the non-crypto community about the opportunities in the blockchain gaming space.
5. We are in the process of onboarding to the team well-known personalities that will help us to spread the world and build more hype.
Kripto Piggy: Açıklamaların için teşekkürler Edgars! Şimdi son soruma geçiyorum. Son soruma cevap verdikten sonra 5 dakika sohbeti açacağız ve topluluğun sorularını sormasına olanak tanıyacağız. Türkçe gelen sorular ekibimiz tarafından çevrilecek ve 5 dakika sonra sorulan sorulardan 5 tanesini seçip cevaplama şansınız olacak. İngilizce bilen üyelerimizin sorularını İngilizce sormasını önemle rica ediyoruz.
Thanks for your explanations, Edgars! Now I will ask my last question. After you answer my last question, we will open the chat for 5 minutes and let the community ask their questions. Turkish questions will be translated by our team and after 5 minutes you will have a chance to pick and answer 5 of the questions asked. We strongly encourage our English-speaking members to ask their questions in English.
Edgars: Tamam flood kapıları açılacak
Alriight, the flood gates will be opened
Kripto Piggy: S6- Colizeum platformunun tokeni olan $ZEUM’dan bahsedebilir miyiz? Oyuncular ve geliştiriciler için ne tür çözümler, avantajlar ve kazançlar sağlayabilir? Bunlardan bahseder misiniz?
Q6- Can we talk about $ZEUM, the token of the Colizeum platform? What kind of solutions, advantages and benefits can it provide for players and developers? Can please you elaborate?,
Edgars: Colizeum’un her yönü ekonomisiyle bağlantılıdır, yeni yatırımcı girişi olmadan sürekli artan token talebi. Bu yön, herhangi bir sağlıklı ekonomi için önemlidir.
Her gerçek Oyna-Kazan ekonomisinde olduğu gibi, her zaman bir giriş bileti vardır. Colizeum için oyuncuların bir NFT olan “Oyuncu Kartı” edinmeleri gerekecek. Bir kart, oyuncuya ekosistem içindeki her oyuna erişim sağlayacaktır.
Colizeum’a gelen her yeni oyuncu, oyun geliştiriciler için para kazanma potansiyeline sahip olan dikkatini de çekiyor.
Ancak oyun geliştiricilerinin bu yeni oyuncunun dikkatinden para kazanabilmeleri için platformda $ZEUM stake’ine sahip olmaları gerekiyor.
Basit bir deyişle, bu, platformdaki her yeni oyuncunun geliştiriciler aracılığıyla $ZEUM için dahili talebi artırdığı anlamına gelir.
Every aspect of Colizeum is tied together with it’s economy, ever-increasing token demand without new investor inflow. This aspect is important of any healthy economy.
As in every real Play-To-Earn economy there is always an entry ticket. For Colizeum players will need to acquire “Player Card” — an NFT. One card will give the player an access to every game inside the ecosystem.
Every new player which comes to Colizeum is also bringing its attention which has monetization potential for game developers.
But in order for game developers being able to monetize this new player attention they have to have $ZEUM stake in platform.
In simple words this translates to — every new player in platform is increasing internal demand for $ZEUM through developers
Kripto Piggy: Tüm cevaplarınız için teşekkür ederim. Son sorumuz buydu. Hazırsanız, topluluk sorularına geçeceğiz.
Thank you for all your answers. That was our final question. If you are ready, will move on to the community questions.
Edgars: Ben hazırım
I’m ready
Rakesh Kumar: Kullanıcının oyuna erişmek için bir Oyuncu kartına ihtiyacı olduğunu görüyorum ama sorum şu: – Ekosisteminizdeki tüm oyunlara erişmek için bir oyuncu kartı yeterli mi?
I see that user need to have a Player card to access the game but my question:- Is one player card enough to access all game inside your ecosystem?
Edgars: Kesinlikle. Tüm oyunlara erişmek için bir oyuncunun Oyuncu Kartına ihtiyacı olacaktır. Ancak bu, oyuncuyu daha fazla Oyuncu Kartı almakla sınırlamaz. Dış yardımcı program, Oyuncu Kartlarının görsel yönleri ve farklı nadirlik seviyeleri olacak.
Oyuncunun Genesis (ilk NFT dropu) Oyuncu Kartları varsa, oyuncu diğer Oyuncu Kartlarını basabilir ve bunları satabilir veya kiralayabilir.
Exactly. One player will need on on Player Card to access all the games. But that doesn’t limit the player to get more Player Cards. Outside utility, the Player Cards will have visual aspects and different rarity levels.
If the player owns the Genesis (first NFT drop) Player Cards, the player will be able mint other Player Cards and sell them or rent them.
Someone: Colizeum’un kripto para birimleri piyasasında elde etmeye çalıştığı nihai vizyon nedir? Açıkçası, önümüzdeki yıllarda tüm alan büyük bir büyüme yaşayacak, ancak Colizeum’un bu konuda nasıl bir rol oynamasını istersiniz?
What is the ultimate vision that Colizeum is trying to achieve within the cryptocurrencies market? Obviously the whole space will experience huge growth in the upcoming years, but what role would you like Colizeum play in this?
Edgars: Nihai vizyon, en büyük blockchain oyun uygulama mağazası olmaktır.
Bizim rolümüz, oyun geliştiricileri için gerçekten süper basit uygulaması dApp’ler (araçlar) sağlamak ve oyunlarının üstüne Play To Earn ekonomisini hızla eklemektir.
Bununla birlikte birçok oyun geliştiricisi geliyor, oyun geliştiricileri ile oyunlar, oyunlarla birlikte oyuncular geliyor.
Geleneksel mobil oyun pazarı, toplam oyun pazarının %52’sini oluşturan yaklaşık 90 milyar dolar büyüklüğünde. Evet mobil oyun konsolları ve PC oyunlarının birleşiminden daha büyüktür.
Biz işimizi iyi yaparsak binlerce oyun ve milyonlarca oyuncunun önünü açan biz olacağız.
The ultimate vision is to be the largest blockchain game appstore.
Our role is to provide truly super simple to implement dApps (tools) for game developers and quickly add Play To Earn economy on top of their game
With that comes a lot of game developers, with game developers come games, with games comes players.
Traditional mobile gaming market is somewhere around $90Bn large — 52% from the total gaming market. Yes mobile gaming is larger than consoles and PC gaming combined.
 If we do our job well, we will be the ones who paved the way for thousands of games and millions of players.
SuperHero: Non- crypto oyuncuların Blockchain teknolojisinden habersiz olduğunu görüyorum, Blockchain oyunlarıyla bir araya gelmeleri karmaşık olabilir, Arayüzü kolayca nasıl sağlamaya çalışacaksınız?
I see that Non-Crypto gamers are unaware about the Blockchain technology, It can be complex for them to get together with Blockchain gaming, How will You try to provide easy Interface?
Edgars: Evet, şu anda o kadar kolay değil. Ancak Colizeum ile oyun geliştiricileri, halihazırda var olan oyunun üstüne Oyna-Kazan’ı ekleyebilecek ve hem blok zinciri oyun modlarına hem de geleneksel oyun modlarına sahip olacak. Bu, geliştiricinin oyunu geleneksel (non-crypto) oyuncuları kripto oyuncularına dönüştürmek için kullanabileceği anlamına gelir.
Yes, right now it is not that easy. But, with Colizeum the game developers will be able to add Play-To-Earn on top already existing game and have both — blockchain game modes and traditional game modes. That means the developer will be able to use the game to convert traditional (non-crypto) players to crypto players.
Giano Turnus: Colizeum’un yapısı nedir? Merkeziyetsiz mi yoksa herkesin katkıda bulunabileceği açık kaynaklı bir protokol mü? Eğer öyleyse, yönetim nasıl ele alınmayı planlıyor?
What is the structure of Colizeum? Is it decentralised or a open sourced protocol where everybody can contribute? If so, how does the governance plan on being handled?
Edgars: Şu anda açık kaynak değil. Merkeziyetsiz bir çözümdür, her ücret şeffaftır. Hatta dinamik/esnek bir ücret yapısı sağlıyoruz – geliştiriciler, oyuncuları nasıl ödüllendireceklerini seçme özgürlüğüne sahip olacak.
Right now it is not open source. It decentralized solution, every fee is transparent. We even provide dynamic/flexibly fee structure — develoeprs will have the freedom to choose how will they reward the players.
Guin Player: Daha fazla insanın Colizeum’u kolayca anlamasını sağlamak için toplumu bilinçlendirme ve benimseme konusunda eğitme ve artırma planları nelerdir?
What are the plans to educate and raise awareness and adoption among the community to make more people understand about Colizeum easily?
Edgars: Oyun geliştiricilerle röportajlar yapacağız, oyun pazarı ve blockchain oyun geliştirme hakkında eğitici videolar oluşturacağız – faydaları, nasıl yapılacağı vb.
Genel olarak eğlenceli ve eğitici bir içerik kütüphanesi olacak. Bu sayede yeni oyun geliştiriciler gerçekten hızlı öğrenebilecek ve başarılı olabilecekler.
We will be doing interviews with game developers, create educational videos about the gaming market and blockchain gaming development – the benefits, how to do it, etc.
In general, there will be a librabry of entertaining and educational content. In that way new game developers will be able to learn really fast and succeed
Edgars: 5 soru oldu değil mi?
I believe those were 5 questions, right?
Kripto Piggy: Aynen öyle Edgars ve Katılan herkese teşekkürler. Sizi burada ağırlamak benim için bir mutluluktu. Sizinle tekrar konuşmayı çok isteriz. Umarım kariyerinizde çok başarılı olursunuz.
that is right Edgars. Thank you everyone who participated and thank you Edgars. It was a please to host you here. We’d love to talk to you again. I hope you will be very successful in your career
Edgars: Bu harikaydı. Zaman gerçekten çok hızlı geçti. Harika sorular
This was awesome. Time went by really fast. Great questions
Kripto Piggy: Bizim için de mükemmel oldu. İyi günler.
it was perfect for us too. Have a good day.
Edgars: Teşekkürler, size de. İyi akşamlar!
Thanks, you too. Have a wonderful evening!
#Colizeum hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için:
Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Dolar Endeksi (DXY) – Bitcoin (BTC) İlişkisi

Sıradaki Gem Herkesten Önce Nasıl Bulunur?