içinde ,

Coinone, Doğrulanmamış Harici Cüzdanlara Para Çekimini Yasakladı

Güney Kore merkezli kripto borsası Coinone, artık doğrulanmamış harici cüzdanlara para gönderilmesini yasakladı. Bu, Coinone kullanıcılarının MetaMask ve Ledger gibi KYC doğrulaması olmayan cüzdanlara para çekemeyecekleri anlamına geliyor.

Güney Kore’deki “Big Four” kripto borsalarından biri olan Coinone, bugün (29 Aralık), artık doğrulanmamış harici cüzdanlara para gönderilmesine izin vermeyeceğini duyurdu.

Söz konusu yasak 24 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek. Bu, Coinone kullanıcılarının harici cüzdanlarını borsaya kaydettirmesi gerekeceği, aksi takdirde artık borsa hesaplarında tutulan fonlarını harici cüzdanlarına aktaramayacakları anlamına geliyor.

Borsa yetkilileri tarafından yapılan açıklamada “Müşteri doğrulama sistemi yükümlülüğünün yerine getirilmesine uygun olarak 24 Ocak 2022’den itibaren Coinone’un sanal varlıklarını başka bir sanal varlık cüzdanına aktarmanız gerekiyorsa, aktarmak için cüzdan adresini kaydetmeniz gerekir” dedi.

Ancak Coinone, “Kimlik bilgilerini doğrulayamayan bir cüzdan adresini kaydetmek imkânsız” açıklamasında bulundu.

Harici cüzdanlar, “sıcak” (çevrimiçi) ve “soğuk” (çevrimdışı) depolama seçenekleri dahil olmak üzere üçüncü tarafların sunduğu tüm cüzdanları içermektedir. Ancak bu cüzdanlar kaydedilebilir veya doğrulanabilir olmalıdır, yani KYC bilgilerine ihtiyaç var.

MetaMask ve Ledger gibi cüzdanlar KYC gerektirmediğinden Coinone kullanıcıları paralarını bu cüzdanlara çekemeyecekler. Binance ve FTX gibi borsalar tarafından sunulanlar ve KYC gerektiren cüzdanlar Coinone tarafından doğrulanabilir.

Değişikliğin Nedeni?

Coinone, müşterilerin kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler için kripto varlık kullanmadığından emin olması gerektiğini ifade ediyor. Bu nedenle, müşterilerin para çekebilmek için cüzdanlarını kaydetmelerini zorunlu tutuyor.

Coinone müşterilerinin cüzdanlarını doğrulamak için tam adları, e-posta adresleri ve kayıtlı cep telefonu numaraları gibi bilgileri beyan etmeleri gerekiyor. Beyan edilen bu bilgiler Coinone’da kayıtlı bilgilerle aynı olmalıdır. Bu, müşterilerin başka birinin cüzdanlarını kaydedemeyeceği anlamına gelir.

Güney Koreli regülatörler, yasadışı kripto işlemlerini engellemek için bir dizi önlem aldı. Yakın zamanda, ülkenin kripto borsaları, veri bakımı, iç kontroller, şüpheli işlemleri bildirme ve müşteri kimliklerini doğrulamak için KYC gibi çeşitli gereksinimlere tabi tutuldu.

İlerde diğer Kore kripto borsalarının Coinone gibi benzer kısıtlamaları duyurma ihtimali bulunuyor.

Kaynak: The Block

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

kriptopara

Kriptopara Yatırımcılarına Cazip Fırsatlar Sunan 5 Ülke

Ancient Kingdom Proje Yöneticilerinden Joyce ile AMA Etkinliği