in ,

CoinMarketCap Kullanım Rehberi

CoinMarketCap 9binden fazla kripto para birimi için gerekli birçok veriyi sağlayan ABD merkezli kripto para piyasa analizi ve takip platformudur. Mayıs 2013’te Brandon Chez tarafından kurulmuştur. Yıllar geçtikçe hızla büyümüş bireysel kullanıcılar, medya ve kurumlar tarafından güvenilir bir kaynak haline gelmiştir.

CoinMarketCap Nisan 2020’de Binance Capital tarafından satın alınmıştır. CoinMarketCap bu satın alınmanın ardından projeler hakkında daha derinlemesine veri elde edilmesi, milyonlarca kullanıcıya daha kaliteli veriler sunulması ve kripto para endüstrisindeki bilgi asimetrisinin azaltılması için şirketin kapsamlı kaynaklarından yararlanmaya başlamıştır.

coinmarketcap

CoinMarketCap sayesinde bir kripto para biriminin anlık fiyat bilgisine, piyasa değerine ya da whitepaper, proje detayları gibi spesifik bilgilerine ulaşabilirsiniz. CoinMarketCap’e girdiğinizde piyasa değeri, hacim, dolaşımdaki arz, BTC dominance’ı ve borsalar gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Şimdi gelin tek tek CoinMarketCap üzerinde yer alan verilerin ne anlama geldiklerine beraber bakalım.

Kripto Para Birimleri, Borsalar, Piyasa Değeri, 24s Hacim, Dominance

Kripto Para Birimleri: CoinMarketCap’te listelenen toplam kripto para biriminin sayısını verir. 20 Nisan 2021 itibariyle 9,285 kripto para birimi listelenmektedir.

Borsalar: Kripto para birimlerinin alınıp satıldığı toplam borsa sayısını vermektedir. Yine 20 Nisan 2021 itibari ile 368 borsada işlem yapılmaktadır.

Piyasa Değeri: Kripto para piyasasının toplam değeri anlamına gelmektedir. Piyasa değeri elde edilirken her bir kripto para biriminin piyasa değeri toplanır. Ekran görüntüsünden de gördüğünüz üzere piyasa değeri yaklaşık 2 trilyon USD’dir.

24s Hacim: Son 24 saat içerisinde kripto para borsalarından yapılan alım satım miktarını gösterir. Ekran görüntüsünden de gördüğünüz üzere 24s hacim yaklaşık 223 milyar USD’dir.

Dominance: Önceden sadece Bitcoin gösterilirken artık lider altcoin Ethereum dominance’da gösterilmektedir. Bitcoin / Ethereum’un piyasa değerinin toplam piyasa değerine oranlanması ile elde edilen veridir. BTC dominance’ı %51.3 iken, ETH dominance’ı %12.5’tir.

Kripto Paralar İçin Fiyat, Değişim, Piyasa Değeri, Hacim, Dolaşan Arz

CoinMarketCap’in ana sayfasından bir kripto para biriminin fiyatı, piyasa değer, günlük-haftalık fiyat değişimi, hacim ve dolaşan arzı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Piyasa değeri sıralamasında yaklaşık 1 trilyon USD ile ilk sırada olan Bitcoin’e baktığımızda, fiyatın 56,432.62 USD, 24 saatlik değişimin %3.49 yükseliş, haftalık değişiminin %6.23 düşüş, hacminin (24s) yaklaşık 63 milyar USD, dolaşımdaki arzının ise 18,686,150 olduğunu görebiliyoruz.

Buradaki piyasa değeri Bitcoin’in toplam piyasa değeridir. Fiyat ise borsalardan alınan veriler ışığında derlenen fiyatı simgeler. Hacim ise toplam alım satım miktarını verir, değişimler ise günlük haftalık fiyat değişimini bizlere verir.

Kripto Para Birimi Detaylı Bilgiler

coinmarketcap

Herhangi bir kripto para biriminin detaylı bilgileri için o kripto para biriminin üzerine tıklarız. Örnek olarak Ethereum üzerine tıkladık. Yukarıdaki sayfa karşınıza çıkacaktır. Ekranın sol üst tarafında kripto para biriminin simgesi ve ismi yer alır. Hemen altında piyasa değeri sıralamasını görürsünüz. İnternet sitesi bilgisi, white paper (teknik makale), topluluk sitesi bilgileri yer alır.

Ekranın sağ bölümünde fiyat bilgisi, son 24 saatteki değişimi, o anki BTC karşılığı bulunur. Orta aşağıda ise ana sayfada da yer alan piyasa değeri, hacim, dolaşan arz bilgilerinin yanı sıra, hacim / piyasa değeri oranı toplam ve maksimum arz bilgileri yer alır.

coinmarketcap

Grafikler kısmından ise seçilen tarih aralığına göre fiyattaki değişimi detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Yine sağ tarafta yukarıda yer alan bilgilerin tablo halinde gösterimi mevcuttur.

Piyasa sekmesine tıklayarak kripto para biriminin işlem gördüğü borsaları ve o borsalardaki anlık fiyatlarını görebilirsiniz. Ana sayfadaki fiyat bilgisi piyasa sekmesindeki borsalardan alınan veriler ışığında oluşturulur.

coinmarketcap

Derecelendirmeler sekmesine tıkladığınızda ise kripto para birimi hakkında oluşturulan raporlara bakabilirsiniz. Projenin durumunu ölçmek için yapılan uygulamalar ile proje hakkında detaylı puanlamalara bakabilirsiniz.

Geçmiş veriler sekmesinden ise kripto para birimine ait geçmişteki fiyat, hacim, piyasa değeri verilerine göz atabilirsiniz.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

minerva wallet

Minerva Wallet (MIVA) Nedir Ve Nasıl Alınır?

Stablecoin

En Çok Popüler Olan Stablecoinler