in , ,

CLMM Nedir?

Merkeziyetsiz borsaların sermaye verimliliğini artıran ve likidite sağlayıcıları için gelir kaynağı sunan CLMM nedir? 

CLMM, türkçe karşılığı ile Konsantre Likidite Piyasa Yapıcısı, yeni nesil otomatik piyasa yapıcıdır. CLMM’ler, merkeziyetsiz borsaların (DEX) sermaye verimliliğini artırır ve likidite sağlayıcıları (LP’ler) için gelir kaynağıdır.

CLMM çeşitli avantajlar sunar:

  • LP için girdi maliyetlerinin optimize edilmesini sağlar.
  • Likiditenin iyileştirilmesi, slippage’ın azaltılmasını sağlar.
  • Sermaye verimliliğini artırır.
  • DeFi’de ürünlerin geliştirilmesini teşvik eder. Genel olarak CLMM türevler için likidite sağlayan yer olacaktır.

Bir DEX’in likidite havuzlarında sağlanan token’ler sıfırdan sonsuza kadar bir fiyat aralığına dağıldığından, AMM bu aralığın dışındaki fiyatlarda olduğu gibi cari fiyatlarla ticaret için eşit sayıda token tahsis eder.

CLMM’ler fiyat aralığı seçme yeteneğini kullanıcılara sunar. Kullanıcılar likidite sağlamak istedikleri fiyat aralığını ve LP olarak hangi ücretleri almak istediklerini de seçebilir.

CLMM’yi tanıtan ilk DEX olan Uniswap V3‘ün piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra yapılan araştırmada, CLMM’yi kullanan LP’lerin yarısından daha azının token elde bulunduranlara kıyasla daha fazla kâr ettiğini ortaya koydu.

Bunun yanı sıra, CLMM fiyat değişkenliği yüksek olan tokenler için uygun değildir. CLMM pozisyonlarını korumak LP’ler için zaman alıcı ve zor olabilir bu yüzden likidite yönetim platformlarına ihtiyaç duyar.

CLMM’ler, genel olarak DeFi’nin sermaye verimliliğini artırabilir. Uniswap V3 forklu projelerinden yüksek getiri sağlar. Ek olarak, DeFi’de artan sermaye verimliliği, kullanılmayan AMM’lerde var olan TVL’nin çoğunun ekosisteme başka şekillerde yayılabileceği anlamına gelir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Binance

Piyasa Değerine Göre En İyi 15 Binance Launchpool Projesi

Web3: Spor, Müzik ve Modada Nasıl Çığır Açıyor?