içinde

Citibank’den Metaverse Tahmini

Citi, son raporunda Metaverse için yükseliş görünümü sinyali verdi.

Citi, metaverse ekonomisinin 2030 yılına kadar 8 ile 13 trilyon dolar arasında büyüyeceğini tahmin ediyor. Banka buna ek olarak, metaverse kullanıcı sayısının beş milyar kişiye kadar yükselebileceğini öngörüyor.

Citi, “Metaverse and Money” başlıklı raporunda sanal dünyaya değindi. Kurum, dijital dünyaya bir şekilde girme niyetlerini bildiren bir dizi yüksek profilli firmanın ardından Metaverse için son derece olumlu bir gelecek resmi çiziyor. 

Metaverse’in çeşitli yönlerini derinlemesine araştıran 184 sayfalık raporda, metaverse’in altyapısı, NFT’ler de dahil olmak üzere dijital varlıklar, DeFi ve düzenleyici gelişmeler konularına değiniliyor.

Citi, Web3 ve Metaverse’in bir sonraki evriminin oyun oynamanın ötesine geçeceğini ve ticaret, sanat, medya, reklam, sağlık gibi alanları kapsayacağını tahmin ediyor. Metaverse ekonomisinin boyutuyla ilgili olarak Citi, “Metaverse’in yalnızca bir sanal gerçeklik dünyası değil, internetin yeni nesli olabileceğine inanıyoruz. Metaverse, fiziksel ve dijital dünyayı, kalıcı ve sürükleyici bir şekilde birleştiriyor.” açıklamasında bulundu. 

Citi’li yetkililer, böylesine yüksek bir pazar değerine ulaşmak için çok fazla altyapı geliştirmesi gerektiğini de sözlerine eklerken, bilgi işlem, depolama, ağ altyapısı, tüketici donanımı ve oyun geliştirme platformlarında büyük yatırımlara ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Citi, kripto paraların Metaverse’de büyük bir rol oynayacağını iddia etse de mevcut para biçimleriyle bir arada bulunmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. Uzmanların tahmini şu şekilde;

“Kripto paraların baskın olması bekleniyor, ancak ekosistemdeki çok zincirli eğilim göz önüne alındığında kriptolar, fiat paralar, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ve stablecoin’ler bir arada var olacak.”

Uzmanlara göre bunun gerçekleşmesi için dijital varlık endüstrisinin ve herhangi bir büyük metaverse ekosisteminin düzenlenmesi ve dijital mülkiyet haklarının ele alınması gerekecek. Yani metaverse’teki dijital varlıklar ve NFT’ler mülkiyet hakkı sağlayabilir ve ticari amaçlarla kullanılabilir. 

Metapotamians

Uzmanlar, yeniliklerin yanında işin düzenleme boyutuna da değiniyor. Buna göre, metaverse’in internetin yeni bir versiyonu olduğu varsayıldığı takdirde, küresel düzenleyiciler ve politika yapıcılar dikkatlerini bu alana yöneltebilir. Diğer taraftan, blockchain tabanlı metaverse’in, dünyanın pek çok bölgesinde hala gelişmekte olan kripto para ve DeFi yasalarının güncelleyecek, zaten geliştirilmekte olan yasaların tekrar gözden geçirilmesine neden olacak.

Diğer Küresel Bankaların Yaklaşımları Nedir?

Hatırlanacağı geçtiğimiz aylarda Morgan Stanley ve Goldman Sachs ardı ardına metaverse’in 8 tirlyon dolarlık bir değere ulaşabileceği yönünde tahminde bulunmuşlardı. Bunlara ek olarak yine Bank of America da metaverse’in tüm kripto ekosistemi için büyük bir fırsat olduğunu belirtmişti.

Kripto para

HSBC kısa süre önce The Sandbox ile ortaklık kurduğunu ve Sandbox Metaverse’de bir arsa satın almıştı. Diğer taraftan JPMorgan ayrıca şubat ayında Decentraland’ın blockchain tabanlı 3D sanal dünyasında resmi olarak bir ofis açtı. JPMorgan, metaverse’nin yılda yaklaşık 1 trilyon dolar gelir getirebileceğine inanıyor.

Goldman Sachs, 2022’nin ikinci çeyreğinde yüksek gelir segmentindeki müşterilere kripto hizmeti sunmayı planlıyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Trust Wallet Multi-coin Cüzdanı Nasıl Yedeklenir?

LooksRare (LOOKS), Chain (XCN) ve Keep3rV1 (KP3R) KuCoin’de Listeleniyor