in ,

Circulating Supply (Dolaşımdaki Arz/Kaynak) Nedir?

Circulating Supply

Circulating Supply (Dolaşımdaki Arz/Kaynak) terimi, halka açık olan ve piyasada dolaşan kriptoparaların veya tokenlerin sayısını ifade eder.

Bir kriptopara biriminin dolaşımdaki arzı zamanla artabilir veya azalabilir. Örnek vermek gerekirse; dolaşımdaki Bitcoin arzı, maksimum 21 milyon token arzına ulaşılana kadar kademeli olarak artacaktır. Böyle kademeli bir artış, ortalama olarak her 10 dakikada bir yeni tokenlerin üretilmesiyle birlikte madencilik süreciyle ilgilidir. Bununla birlikte, Binance Coin BNB’de gerçekleşen token yakma durumları, dolaşımdaki arzda bir düşüşe neden olur ve tokenleri piyasadan kalıcı olarak kaldırır.

Circulating Supply

Dolaşımdaki arz, halkın erişebileceği tokenleri ifade eder ve toplam arz veya maksimum arz ile karıştırılmamalıdır. Toplam arz, var olan tokenin sayısını, yani daha önce basılmış madeni paraların sayısı eksi yakılan tokenlerin sayısını ölçmek için kullanılır. Toplam arz, temelde dolaşımdaki arzın ve kilitlenen tokenlerin toplamıdır. Öte yandan maksimum arz, gelecekte çıkarılacak veya kullanıma sunulacak tokenler de dahil olmak üzere, var olacak maksimum token miktarını nicelendirmektedir.

Circulating Supply

Bunun haricinde, bir kriptopara biriminin dolaşımdaki arzı mevcut piyasa fiyatı ile dolaşımdaki token sayısının çarpılmasıyla elde edilen piyasa değerini hesaplamak için kullanılabilir. Dolayısıyla, belirli bir kriptopara biriminin her biri 5,00 dolardan işlem gören 1.000.000 tokenlik dolaşım arzına sahip olması durumunda, piyasa değeri 5.000.000 dolara eşit olacaktır.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Polkadot (DOT) Hakkında Her Şey

TARS Protocol Nedir?