içinde , ,

Çin’in İlk Metaverse Toplantısı Bugün Gerçekleşecek

NFT

Geçtiğimiz aylarda Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşması ve 2022’de Metaverse’e yönelik yatırımlarını büyüteceğini açıklamasıyla ana akım medyada Metaverse’ün bilinirliği inanılmaz bir artış gösterdi. Meta her ne kadar Metaverse konusunda bayrak taşıyıcı olsa da dünya genelinde Metaverse ile ilgilenen tek şirket değil. Dünya çapında birçok şirket iş modelleri ve marka deneyimlerine Metaverse’ü dahil etmeye başladı. Çin’in en büyük arama motoru Baidu da bu markalardan birisi.

Baidu, geçen yılın sonlarında Metaverse ürünü “XiRang”ın üzerinde çalışmaya başlamıştı. Şirket 27 Aralık’taki yıllık geliştiriciler konferansını, gelişimi devam eden XiRang’ta yapacağını duyurdu. Şirketin ifadesiyle, bu Çin’in ilk Metaverse konferansı olacak.

Şirketin Başkan Yardımcısı Ma Jie’ye göre, şirketin Metaverse’ü şu anda bir seferde yaklaşık 100.000 kullanıcıyı barındırabiliyor. Ma Jie ayrıca geliştiriciler için açık kaynaklı bir platform oluşturmaya kararlı olduklarını vurguladı.

Çin’in ilk Metaverse toplantısının yarın gerçekleşecek olması kulağa her ne kadar heyecan verici gelse de geçtiğimiz salı günü yapılan tanıtım etkinliğinde Ma Jie’in açıklamaları bazı beklentilerin düşürülmesine neden oldu. Salı günü bildirildiğine göre projede hâlâ büyük eksiklikler var ve 6 yıl sonra tam anlamıyla kullanıma hazır olabilecek.

Şu anda, Metaverse hala çok erken bir aşamada. Kademe kademe gelişiyor ve onu inşa etmek için bir topluluğa ve uzun bir zamana ihtiyacımız var.

Çin Metaverse’ünde Dijital Varlıklar Olmayacak

Baidu’nun projenin tamamlanması için bildirdiği plan takvimi Çin’in düzenleyici anlayışını ve muhafazakâr yaklaşımını da yansıtıyor.

Açıkça görülüyor ki Baidu, Pekin’in tekelci oluşumları engelleme politikalarını takip ederken aynı zamanda iç piyasada bir Metaverse’e sahip olmak konusunda yol almaya çabalıyor.

-Stansberry Research analisti Brian Tycangco

Şirket açıklamasında XiRang’ın herhangi bir dijital varlık içermeyeceğini duyurdu. Baidu’nun Çin yasalarına tabii olduğu göz önüne alındığında bu çok da beklenmeyen bir durum değil.

Metaverse

Bununla birlikte dijital varlıkların kullanılmadığı bir Metaverse’ün ne derecede iç sirkülasyon kapasitesine sahip olabileceği de büyük bir soru işareti. Kendisine ait bir ekonomik düzene sahip olması bir Metaverse’ün en önemli bileşenlerindenken, bunun olmadığı bir “meta evren” ne kadar canlı olabilir?

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Radio Caca (RACA) Paribu Box’da Listeleniyor

Huobi Primelist

Huobi Primelist’te Listelenen Kriptopara Projelerine Genel Bir Bakış