in

Çin’den, Evergrande Krizi İçin Nakit Enjeksiyonu

Çin Merkez Bankası, Evergrande Grubu’ndaki borç krizinin küresel piyasaları sarsmasının ardından finansal sisteme brüt kısa vadeli nakit enjeksiyonunu artırdı.

Çin Halk Bankası (PBOC), ters repo anlaşmaları yoluyla bankacılık sistemine 120 milyar yuan (18,6 milyar dolar) pompaladı ve bu da 90 milyar yuan net enjeksiyon sağladı. Bu tutar geçtiğimiz cuma günü görüşülen miktarla eşleşiyor. Evergrande’nin Çin anakarasındaki biriminin perşembe günü yerel tahvillerinin faizini geri ödemeyi planladığını açıklamasının ardından duygu da arttı.

Singapur’daki DBS Bank Ltd.’de kıdemli oran stratejisti Eugene Leow, “PBOC’nin net enjeksiyonu muhtemelen piyasanın Evergrande hakkındaki endişe verici haberleri yatıştırmayı amaçlıyor” dedi. “Amaç disiplin aşılamak olsa da reel ekonomiye veya diğer sektörlere bulaşmamasını sağlamak.”

Evergrande’nin borç sıkıntılarına ilişkin endişeler sebebiyle son günlerde dünya çapında Çin’li şirketlerin hisse senetleri değer kaybediyor. CSI 300 Endeksi, Hang Seng China Enterprises Endeksi’nin (Hong Kong’da işlem gören Çin hisselerinin bir göstergesi) Pazartesi günü iki ayın en büyük düşüşünden sonra Çarşamba günü yüzde 1.9 kadar düştü. Wall Street analistleri yatırımcılara Evergrande’nin bir Lehman vakasına yol açmayacağına dair güvence vermeye çalışırken bile kayıplar yaşanmaya devam etti.

Çin’in nakit operasyonları, virüs salgınlarından zarar gören büyümeyi teşvik etmek ile daha sıkı regülasyonlar arasında bir denge kurmaya çalışıyor. Yetkililer bankalardan, regülasyonlar için artan nakit talebi nedeniyle likidite üzerindeki kontrollerini çeyrek sonuna doğru gevşetme eğiliminde. Borç verenlerin ayrıca Ekim ayının başındaki bir haftalık tatil öncesinde daha fazla fon biriktirmeleri gerekiyor.

Evergrande Merkezi binası tabelası Hong Kong, Çin. 25 Ağustos 2021. REUTERS/Tyrone Siu

Singapur’daki TD Securities Asya ve Avrupa gelişen piyasalar baş stratejisti Mitul Kotecha, Her ne kadar çeyrek sonundaki düzenleyici kontroller için bir kısmı gerekli olsa da, makul bir net likidite enjeksiyonu olduğu konusunda bir rahatlama yaşandığını belirtti.

Evergrande’in emlak birimi, tahvil sahipleriyle yerel yuan tahvillerinin 23 Eylül’de ödenmesi gereken faizini geri ödeme planı üzerinde pazarlık yapıldığını açıkladı. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, kuponlar için ödenmesi gereken miktar 232 milyon yuan idi. Bu açıklama, Evergrande’in en büyük banka alacaklılarından en az ikisinin pazartesi günü yapılacak faiz ödemelerini gerçekleştirememesinin ardından geldi.

300 milyar dolarlık bu mali sıkıntının, Çin hükümeti öncülüğünde bir çözüm konusunda herhangi bir kamu güvencesi vermekten kaçınması belirsizliği arttırıyor. Çin’in yavaşlayan ekonomisi yatırımcıların endişelerini de iyice artırdı. Yine de Citigroup Inc., Barclays Plc ve UBS Group AG’dekiler de dahil olmak üzere birçok analist, Evergrande krizinin Lehman Brothers senaryosunun yaşanma ihtimalinin düşük olduğunu vurguluyorlar.

Evergrande
Hong Kong, Çin’deki China Evergrande Center’ın dış görünümü 26 Mart 2018. REUTERS/Bobby Yip

Hong Kong’daki Standard Chartered Plc’de Greater China and North Asia baş ekonomisti Ding Shuang, sadece likiditeyi artırmanın Evergrande krizini tek başına çözmeye yetmeyeceğini belirtti.

“Piyasanın hükümetten beklentisi, şirketin sorunsuz bir şekilde yeniden yapılandırılmasına ve yeniden finanse edilmesine yardımcı olabilecek bir plan bulmaktır” dedi. “Sonuç olarak Çin, Evergrande sorununun tam teşekküllü bir finansal krize dönüşmesine veya herhangi bir sistemik riski tetiklemesine izin vermeyecektir.”

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

çin, bitcoin

Çin’den Bir Kötü Haber Daha: Bitcoin Fiyatı Yüzde 5 Düştü

Bitcoin

Çin Kaynaklı Haber Sonrası BTC Ne Tepki Veriyor?