in

Çin’den Dijital Yuan Hamlesi

Çin’de başlayan Covid salgınıyla beraber etkilenen ekonomi üzerine Ticaret Bürosu faaliyete geçti. Bu doğrultuda Çin’in Shenzhen bölgesindeki, yerel ekonomiye yönelik hamleleri belli oldu. Piyango sistemi ile kırmızı zarflar kullanılarak, bölgede 30 milyon dijital yuan dağıtımı yapılacağı açıklandı.

Shenzhen Belediye Ticaret Bürosunun, birkaç bankayla yaptığı iş birliği doğrultusunda oluşturulan kırmızı zarflar hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kullanılabilecek. Zarfların genel tutarı 4,5 milyon dolar değerinde.

Piyango sistemi ile dağıtılacak olan zarflar, çekiliş ile sahiplerine ulaşacak. Bu doğrultuda her kullanıcı, 88, 100 veya 128 dijital yuan kazanma şansına sahip olacak. Zarflar 30 Mayıs tarihi ile dağıtıma girecek. Bu süreçte Shenzhen belediye departmanı ile beraber çalışan isimler ise; Çin Bankası, Çin Ziraat Bankası, ICBC, Çin İnşaat Bankası, İletişim Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası, Çin Tüccarlar Bankası ve WeChat olarak kayıtlara geçti. 

Genel olarak süreç ele alındığında Çin’de Covid sebebiyle yaşanan ani kapanmalardan dolayı, yerel ekonomi büyük hasar gördü. Tartışmalara neden olan durum, ülke içerisinde ayaklanmalara sebebiyet verdi. Bu doğrultuda Shenzhen bölgesinin yanı sıra, diğer bölgelerde çalışmalara başlamış durumda. Bu konudaki diğer bir örnek ise, Guangzhou’daki Nansha Bölgesi. Bölgede yemek ve perakende sektörlerini desteklemeye yönelik 10 milyonluk yuan dağıtımı olacak.

Çin’de Blockchain Teknolojisine Karşı Şüphe

Çin’de merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ve sürecin işleyişine yönelik birçok pilot uygulama başladı. Birkaç bölgede kullanılmaya başlayan dijital varlık, olumlu bir şekilde ilerleme kaydediyor. Fakat ülkede Bitcoin ve kripto para birimlerinin yasaklanması durumu söz konusuydu. Bunun üzerine yapılan yüksek mahkemenin kararı, Bitcoin’in Çin yasalarına göre korunmasına yönelik oldu.

Kripto,

Blok zincire yönelik endişeler hem ulusal hem de uluslararası süre gelmektedir. Bununla birlikte güvenlik problemi sebebiyle, Çin’deki gelişmelere ihtiyatla yaklaşım durumu söz konusu. Japonya yaptığı açıklamada, CBDC’sini Çin’den değil İsveç’ten sonra modelleyeceğini belirtti. Ek olarak Amerika Birleşik Devletleri yasa tasarısı, ulusal ve ekonomik güvenlik sebebiyle dijital yuanı uygulama mağazalarında yasaklamaya çalışıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Waves (WAVES) Güncel Fiyat Analizleri I 30.05.2022

Play-to-Earn, Move-to-Earn

Play-to-Earn Trendini Kaçırdınız mı? Yeni Trend Move-to-Earn Olabilir mi?